Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zverimex nebo chovatel

Dobrý den, už nějaký čas marně scháním samečka chameleona jemenského. Nemám ve svém okolí žádné chovatele, ani po podání inzerátu nic. Rozhodl jsem se tedy navštívit v nejbližší době zverimex, tam mám ale strach, že o ně není dostatečně postaráno, abych domů nedonesl trosku. Poraďte na co se zaměřit při prohlížení zvířete, popřípadě na co se ptát prodavače?

Oči - nesmějí být zapadlé, kůže - musí se pěkně napnout po zmáčknutí bez, kořen ocasu - musí být "pěkný", nijak svraštělý či pohublý, drápy - podívejte se, jestli má všechny drápy a jestli je nemá zanícené či opuchlé. Ptejte se, jestli chameleon měl přístup k UV osvětlení, bez nějaké průhledné překážky jako je sklo či plexi a zda mu byly podávány minerály a vitaminy, jaké a jak často a jak často a čím jej krmili.

Já v pondělí kupoval chamika ze zverimexu, né přímo proto, že bych jeho pořízení plánoval ale když jsem ho viděl v tom akvárku naspodu hobliny, jeden kamen chuchvalec mechu a to bylo vše, slevnil mi ho prodejce z 800 na 300 protože vypadal na chcípnutí celej černej, nafouklej. Srdce mi nedalo tak jsem ho koupil trošku se zlepšil. Hned v pondělí a uterý zblajzl asi 8 dubií, ale dnes nic nechce. Ve zverimexu měl kupodivu UVBčko tak snad se s toho vyhrabe :)

Samečka mají asi ve zveráku v Kunovicích. Stáří asi jeden rok (už to z hlavy nevím) . Je to mnou odchované mládě, ale nemá tam 100% podmínky co se týká větrání a prostoru. Mám výtky i k osvětlení atd. Tak to už bohužel ve zverimexech chodí. Neviděl jsem ho už přes měsíc, ale naposled byl OK.

A nemáš poblíž nějakou burzu? Tam bys samečka určitě sehnal. Ve zverimexu necháš zbytečně prachy a o původu chamíka nebudeš vědět nic... Ne každý zvíře ze zveráku musí bejt nutně zbědovaný (a ne každý od "chovatele" skvělý), ale trochu risk to je a ve zverimexu ti ani nebudou schopný říct, jak je to zvíře starý, nic. Pokud bys do toho šel, tak aspoň zverimexy pořádně obhlídni a chvíli číhej, abys koupil zvíře, který tam je chviličku a nestihli ho tim pádem svojí "péči" likvidovat..

Pokud je zdravý a chovaný v dobrých podmínkých, tak je jedno, jestli mu jsou 3 nebo 7 měsíců. Těžko se ale těch sedmi dožije ve zverimexu! Zverimex určutě NE. Zrovna dneska jsem se u nás ptala, jestli má leguán, který tam rozpláclý leží už 2 měsíce, UVB. Určitě prý jo, říkali. Měl tam obyčejnou šedesátku. Blba ze mě chtěli udělat.

Proto jsem psala, že když už zadavatel trvá na zvířetí ze zveráku, tak ať to chvíli sleduje a koupí takový zvíře, který tam zrovna/před pár dnama přijelo a zveri-péče na něm nestihla zanechat následky. Oni to ty zvířata bez toho UVBčka taky chvilku vydržej, ale nesmí ta chvilka bejt moc dlouhá..

EDIT: A k tomu věku, 3 nebo 7 měsíců je fuk, ale mladšího jemeňáka než ty dva měsíce bych radši nekupovala. Plus je riziko kupovat dospělý zvíře, protože na něm věk neodhadnete skoro vůbec.