Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bitis peringueyi

ahoj všem chci ze zeptat zda jsou u nas odchovy Bitis peringuey a nebo jestli se dají někde sehnat??kdyby někdo měl na prodej tak se ozvy te diky
[mod]Změna předmětu, původně: Bitis peringuey (cejna)[/mod]

No ze by byli Bitisky méně jedovaté bych neřekl, ale ze je něco málo jedovaté se tvrdí o lescem. Tedy ze jsou toxicky méně významne a podobne kraviny, vetsinou do prvního úmrtí, či alespoň uhnlle končetiny. Sáhne si cerasteska i bitiska, je to v podstatě jedno, pozor je třeba dat vzdy.

To by mě zajímalo, kde jsi zjistil, že bitisky "nejsou tolik jedovaté"...řekla bych, že jedovaté jsou dostatečně na to, aby ti to "pokazilo den..." nepodceňuj to... https://www.google.cz/search?q=bitis+bite&source=l nms&tbm=isch&sa=X&ei=YVzeUvS0OozN7Abyg4CQBQ&ved=0C AcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=705 Co se týče povahy, tak mě osobně přijdou, jako extra nervní (mluvím o bitiskách obecně). Cerastesky mi na tom povahově z vlastního pozorování přišly dost podobně, jako bitisky - pořád strašej atd., pro kousnutí by nešly daleko. Nicméně určitě lepší volba do začátku, než peringueyika.

Jestli nejdeš to trpasličích saharských zmijí jen proto, že jsou to "vysírky", tak se na Bitisky vykašli. Co se jedu týká, uvádí se, že není nikterak významný. Na to se sice nikdy spoléhat nedá, ale když už by teklo do bot, tak antisérum je shodné jako pro Cerastes cerastes (dle výpovědi jednoho známého, kterému jej aplikovali kdysi v Alžírsku právě po uštknutí Cerastes vipera).

U Cerastes vipera je ale velmi důležité pořídit si zvířata, která dobře žerou (předpokládám, že s jedáky začínáš). Necpou se totiž příliš dobře. To samé ale platí i pro B. peringueyi, které také často nechtějí přijímat myší holátka.

C.vipera a B.perinqueyi jsem choval, a pokud bych je měl srovnat tak mezi nimi nejsou výraznější rozdíly.Chování, způsob života a nároky na chov jsou v podstatě totožné.
Podstatnější rozdíl kromě dostupnosti a ceny je ve velikosti- B. peringueyi mívá do 30cm , C.vipera jsem měl dlouhou možná k půl metru,odhadem 2-3 krát těžší než B.p.
Míra toxicity je u těchto druhů relativně neznámá- vzhledem k způsobu života, rozšíření a poměrné vzácnosti v chovech moc popsaných případů uštknutí není.Termín "toxicky nevýznamný druh" apod. nemusí nutně znamenat slabý jed,ale třeba jen to že je málo popsaných případů úmrtí a vážných následků.O život by asi jít nemělo,ale případné následky bych nepodceňoval.

C.vipera jsem měl pár let,ale rozmnožit se mi je bohužel nepodařilo....je to už dlouho, tenkrát moc informací nebylo, a dnes už vím že jsem dělal řadu chyb.
Perinqueyika byla napářená z přírody, porodila část vyvinutých a část nevyvinutých mládat ale všechny mrtvé.K dalšímu páření nedošlo protože jsem přišel o samce-zabil ho krmný gekon.

Tak to je otázka, na kterou není moc jednoznačná odpověd.....ono taky "začínám s jedáky" může znamenat leccos,od bude to můj první,po mám jich x pár měsíců/let.
Pro: jsou malé a vcelku neůtočné, jed není z těch potenciálně ohrožujících výrazně zdraví a život.Manipulace je vcelku snadná (na jedáky)
Proti:těžko seženeš zvířata z odchovu což může být problém (paraziti,infekce, atd.) můžou úplně odmítat potravu -musíš umět "cpát" a dost pravděpodobně budou zpočátku přijímat jen ještěry, to zas chce mít zdroj a navíc se ještě budeš starat o ně.Jak ti budou fungovat je trochu o štěstí a trochu o zkušenostech,a rozmnožení je velkej problém.

znamená to bude to muj prvni,.,tak ty Bitisky se pry sehnat pomali ani nedaji ale C.vipera celkem jo tak bych chtel aspon ji,.Já bych koupil klidne i dospelou co je rozkrmena,.,,dost sem o nich načetl a je mi jasny že opatrnost je na místě.Hlavne to nechci kvuli zvýšení egu.,,.diky všem za připomínky a rady

No na první jedáky si troufáš celkem na oříšky :D Bejt tebou tak si to ještě rozmyslim :) nejde o chov ty viperky vcelku nějak jsou i když je musíš z 80% cpát, ale o to, jak psal Dan že importy celkem dost padaj a odchovů je jak šafráno. Je jedno jestli koupíš adulta nebo mládě.

Jak píše Michal a Viper. C. vipera není zrovna do začátku ideální a na rozkrmený notabene adultní kus by sis asi docela počkal... Pokud chceš pouštní/písečný druh, co zkusit Cerastes cerastes? Já na nich začínal, se žraním mají výrazně menší problémy a jakmile se chytnou, tak samice žerou bez problémů. Na myši je naučit není problém a manipulace je stejná jako u již zmíněných zvířat. Sehnat jdou skoro "běžně" a odchovů je taky docela dost. Navíc není na písek tak náročná jako C. vipera.

Tak teď momentálně všechny cerastesky zimujou, takže to bude katuální až za pár měsíců, možná někdo má poslední prcky z loňska. Ale na nich se dost naučíš, mladý z 90% nežerou, takže se musejí cpát nebo žerou obstojně gekony. Jinak naprostý pohodáři, pak další věc když koupíš rozkrmený tak už nemáš žádnej problém. Ale pokud tě zajímá tenhle typ hadů tak je to na začátek nejlepší volba.

Tak já taky zimuju a ještě měsíc a něco budu, ale pokud bys chtěl můžeš se přijet podívat pak jsem od Zlína. Mám pár C. Cerastes + jiné hady jak jedovaté tak nejedovaté, nemám problém. Mladě ještě mít nebudu, samice je subadult, příští rok by se snad mohlo podařit...

Ideální by asi bylo vyhledat chovatele, který tyto druhy chová. Kontaktovat ho, stavit se na návštěvu a popovídat si. Ono obrázky a informace na internetu je jedna věc, pokud to ale uvidíš na živo, vnímání se trochu změní. Odkud jsi?

Cerastes vipera sice preferuje jemný písek pouštního typu - tím ale její náročnost na písek končí. I tak bych ale raději zvolil pro začátek jiný druh. Jako alternativa k Bitis peringueyi jsou ale k výše uvedeným důvodům zcela jistě z výše uvedených důvodů (cena, dostupnost) vhodnější.

Souhlas s kolegy výše,jen bych doplnil-C.cerastes už není zas tak klidný druh a toxicita může mít i fatální následky (vím o kolegovi kterému selhali po uštknutí ledviny a chodil půl roku na dialýzu)krom toho fakt hodně špatně drží na háčku takže manipulace je relativně nesnadná.

Tak háčkem na ně vůbec, ani je nejde odlepit od země. Do určité délky vypolstrovanou pinzetou a pak kleštěma, ty by stejně měl mít každý jedař, bo se předpokládá, že u jednoho neskončí :-) Nebo nahnat do krabičky v terárku, takže manipulaci jsem nikdy nějak nehrotil.
S toxicitou je to pravda, nicméně bych se asi při prvním jedákovi nerozhodoval primárně jen podle toho, prostě ze tří zmíněných druhů mi do začátku přišla nejlepší C. cerastes kvůli menším problémům se žraním, pokud sežene rozkrmený kus, nemusí shánět ještěry, písek jí stačí obyčejný, lepší sehnatelnost atd. Osobně si myslím, že pokud už dochází k průseru, tak v drtivé většině kvůli rutinnímu přístupu ostřílených bardů, začátečníci jsou většinou ve střehu a všechno dělají s maximální opatrností (vím z vlastní zkušenosti :-) ).

Taky jsem si kdysi myslel a další burzu na Smíchvě,už se mnou jeli atrox a raddeika:-D

cerastesku mám sice chvilku,ale nepřijde mi jako vyloženě problémový druh. Ta moje sice má tendenci ochutnat na co dosáhne,ale při troše opatrnosti a dost velké ubykaci to není problém.

Příští měsíc bych si měl vyrazit pro lonský pár a samici bych možná přenechal. Písni do SZ

k tomu se taky přidávám, vždy sem je přenášel na dvou hákách, na jednom to nešlo nikdy..., taky u nich fumgovala dost individualita, některé kusy bubnovaly o stěny terárka, jen stačilo kolem projít jiné byly zase total flegmoš, žraly všechny opravdu všechno a bez žádného nucení, jelikož do sebe často praštily, držel sem je od jednoho roku věku odděleně, dal sem je ale ve dvou letech do háje - myslím, že je tenkrát zrovna danio vezl do bratrských krajů - začež dík a zdravím...