Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boláky na zádech Leguán

zdravím vás,jsem tu nový,dostal jsem doporučení že zde radí velmi znalý lidé proto vám svěřím problém o kterém bych se chtěl poradit. Včera večer jsem byl na návštěvě u kamaráda,chová...choval leguána stejně jako já,já jich sice už pár mám ale to není podstatné. když jsem viděl v jak zuboženém stavu je holka kterou tísnil v teráriu o rozměrech 100x45x60 ihned jsem ho přinutil mi ji přenechat. krom toho že je totálně vyhublá a podviživená a všude po ní lezou parazité a má roztoče, má také na zádech celkem veliké jakoby strupy,skoro až mokvavé. zajímalo by mne o co jde a jak problém léčit. podotknu že leguán žil ve velmi suchém prostředí se špatnou ventilací i osvětlením. k jídlu prý dostával listovou zeleninu,respektive skoro furt jen pekingské zelí. takže vás žádám o pomoc,popřípadně o radu jak to řešit. chtěl bych jí zachránit. díky

ještě doplním,on sám neví o čeho se jí to udělalo. já si myslím že jí něco pokousalo,nějaký parazit a začalo jí to takhle bujet. ale nijak jí to asi nebolí,když jsem jí přes to ,,drbal,, nijak necukala a ani si to nedrbe. bojím se však nějak to loupat dokud se neporadím s někým kdo to zná,já mám 4 legouše a ani s jedním jsem tento problém neměl tudíž nevím...

to ho asi nakopnu,už včera jsem ho málem !!!!! poběžim s ním k vetovi jak to bude možné...a ještě se teda zeptám,je holka celkem dost pohublá a samej parazit,jak se zbavit takového ,,zamoření,,...má i roztoče,jsou jí vidět zvláště kolem očí mezi šupinkami taková červená místa... jak se toho co nejefektivněji zbavit. mám jí zatím uplně mimo mé ostatní legouše aby to na ně nepřelezlo. a jak se postarat o to aby co nejrychleji nějak přibrala? prej jí jsou 3 roky a je velká asi jako můj 1,5 roční lego...je docela zakrnělá právě asi tím že nejedla moc..jak to napravit? jinak zatím díky za rady

Tak naopak "odblešit" ji bude potřeba hned jako první krok. Ony totiž ty krusty a celkový špatný zdravotní stav mohou úzce souviset s těmi roztoči. KOho někdy štípl plazí roztoč třeba za gumu spodního prádla tak ví, jak šíleně to je nepříjemné a to byl jen 1...a teď si představte, že to zvíře jich má na sobě třeba několik stovek. To musí být neskutečná muka. Navíc roztoči s oblibou lezou do kožních ranek a defektů a ještě je zhoršují, krom toho jak je to pro zvíře nepříjemné. Na oslabené zvíře se nedá požít třeba Frontline, takže bych lega hned v počátku namočila do vlažné vody s olivovým olejem. tak, aby se namočil celý včetně hlavy a nechala ho tak třeba hodinu dvě (pozor aby neprochladl). Většina roztočů zůstane v tom oleji a zvířeti se citelně uleví, navíc se asi pustěj i nějaké ty krusty. "odblešeného" lega ubytovat do karanténně zařízeného terárka a pak se uvidí, co ta kůže udělá. Pokud jsou pod krustama boláky, které se nezačnou lepšit po odmočení krust a zbavení roztočů, tak je ten veterinář nezbytně nutný- tam pak udělat stěr a kultivaci, a pokud v tom je plísňová nebo smýšená infekce, tak podle výsledků nasadit vhodnou léčbu.

no jinak jsem dostal od druhého kámoše terárium,sice by to chtělo asi trochu dodělat ale jako základ docela dobrý,pro jistotu ho ted nechám v těchto mrazivých časech venku aby v něm všechny potencionální parazity zhebly a pak ho bude asi nový přírustek bývat ;-) přikládám foto a zároveň otevírám druhou debatu o tom co zlepšit v teráriu ;-) doplním že šutry co dole byly jsem vyházel,je tam vidět malinký LEGO ale to není součástí balení :-D je to jeho starší fotka kterou mi poslal mailem...

terárko po dodělávkách bude dobré, bude stačit přidat větve a možná dosvítit...teda za předpokladu že větrání je OK, to tam nevidim. NIcméně bych tam dala lega až po tom, co bude odblešený a nechala bych mu i udělat rozbor trusu (+ kdyby se něco našlo, tak podle potřeby přeléčit) To pozadí vzadu je tapeta?

tak jsem byl u veta a prinasim novinky z bitevniho pole,rekl mi ze to bude asi od pokousani od klíštěte,strupy oškrábal a pod nimi je kuze bez šupin,na moji otazku zda ji supiny dorostou nebo bude mit jizvu mi nedokazal odpovedet tak se ptam vas,pokusim se dodat foto jak to vypadá. jinak nas ceka jeste rentgen a rozbor trusu..