Užovka červená - boule na těle
Prosím, neví někdo, co by to mohlo být? Má je na těle asi 3. Na omak takové tuhé. Foceno mobilem, tak se omlouvám za kvalitu. Jen pro upřesnění, vykálená je a u samce nebyla.
Prosím, neví někdo, co by to mohlo být? Má je na těle asi 3. Na omak takové tuhé. Foceno mobilem, tak se omlouvám za kvalitu. Jen pro upřesnění, vykálená je a u samce nebyla.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Mám užovku s boulema, ale na páteři, spíše na hřbetě, ale má to už od vylíhnutí, pravdpodobně špatná inkubace. Jen časem, jak roste, jí to nemizí díky svalstvu, ale víc zvýrazňuje. Ale nijak ji to nevadí v pohybu, ani při svlékání a žraní, jen je nevhodná do chovu. Tvé se to objevilo teď někdy? Zkušenější poradí určitě lépe.
Jj, právě to nikdy neměla, mám ji od prcka NZ 7/2011. Našla jsem to dneska, když jsem ji vyndávala.
No jak ju mas od maleho, tak to verim ze ta to stresuje. Ale jak te boule vypadaj na zivo? je to tvrdy\mekky\teply... cim vic das infa, tym vic ti muzou lidi pomoct
Spíše bych řekla tuhé, jako svalovina. Teplota po celém těle stejná.
No mohla by to byt proste stolce (taki se my to u hadice stalo, boule na boku, co do rana zmizla), jak to neni tepli, tak to raci zanet nebude.
Yntelektuále, asi by nebylo na škodu si po sobě ty příspěvky nejdřív přečíst než je vložíš.
No velky pardon, pane. Uz je to moc let, co sem skoncil zakladku, beru ze to muze nekoho sra*, ale neni to ortograficka poradna, ze jo
Buď piš jako normální člověk nebo nepiš vůbec nic.
No tak potem rozumim, nepisu uz vubec nic, velke diki, ze za snahu nekomu pomoct, te kouli za naky pravopis
Yntelektuále jako promiň, ale měkký a tvrdý souhlásky jsou učivo 2. třídy prvního stupně. Spíš to vypadá, že si děláš srandu...než že jseš opravdu schopnej takhle psát Takže buď přestaň trollit, nebo fakt radši nepiš...
Nemohl by to být i nádor? :\
U plazu radsi ne.
To nevím, já to vidím prvně. Ale má asi 3. Jinak se chová normálně. Svleky ok, chuť k jídlu má. Po setmění aktivní.
Občas se u dobře živenejch gutek objevujou takový tukový boule v zadní části těla. Už se to i tady párkrát řešilo. Hadi s tím normálně žijou.
Je možný, že v tom bude nějakou roli hrát i genetika. Asi bych na takovým zvířeti neodchovával.
No právě si moc nemyslím, že by byla překrmovaná. Má myš jednou co 14 dní.Jinak geneticky jsem myslela, že to je viditelné už od narození?
Jsou různý genetický predispozice. Třebá teď je móda, že si nechaj ženský uříznout kozy, protože maj na základě genetiky větší šanci na onemocnění rakovinou prsu. I když do tý doby ta prsa vypadala dobře a nic na nich nebylo vidět. Jen takovej příklad...
Tak když to zesumíruju. Radíš zatím neřešit, pokud je ok a vyhodit z chovu? Ještě možná trapnej dotaz, ale nemohlo by to mít nějakou spojitost s těma Holaspisama, jak jsme se spolu bavili?
No, já bych jí nepřipouštěl. Jestli to nějak může souviset s těma Holaspisama nevím. Ale spíš bych řekl, že ne.
No já už jsem na nervy právě. Samice šla do kopru, samec už dodělává. Lugubriska pořád leží na dně tera a teď tohle. Mám pocit, jakoby mě navštívila nějaká epidemie.
No jak se chova normalne a ma dobre zvleky, radsi bude v pohode. Max j hod do karantenky na obrousky, a jak se to nenaprvi, tak vet(jen ne naki pejskaz/kockaz).
Prosím nepiš tak špatně.
U guttat jsou bohužel poměrně běžné "tukové" boule, což sice není ten správný vědecký název, nicméně se jedná o něco takového. Dříve se mělo za to, že tím trpí zvířata překrmovaná, což lze na jednu stranu potvrdit, hodně se s tím člověk potkává u tlustých hadů, na druhou stranu to ale po těch letech vypadá, že určitá zvířata z českých inbredních linií k tomu mají genetické předpoklady. Aby toho nebylo málo, před x-lety jsem zažil guttatu, která měla obdobné boule po těle taktéž, měli jsme za to, že se jedná o tohle, jenže to pak prasklo, vypadla z toho taková nazelenalá vlásečnitá tkáň (vypadalo to, jako by hadu někdo pod kůži sroloval seno, které vybředlo ven) s tím, že to veterinář tehdy po usmrcení označil za paramyxovirus. Zda to tak bylo netuším, nicméně do té doby ani potom jsem nic takového znovu neviděl
Jinak jsem zapoměl - předchozí příspěvek se týkal hrbolků či boulí, které jsou měkké. Znám osobně i tvorbu tvrdých hrbolků či boulí a to na hřbetní straně a také lehce zboku, jež se projevily kdysi u jednoho mého hroznýše z italského chovu. Tehdy to bylo určeno jako tzv. Pagetova choroba, která je neléčitelná, nicméně není přenosná a zvířeti nezpůsobuje údajně žádné významné potíže (co jsem tak tehdy hledal na netu, tak u lidí to tak jednoznačné není). Má se jednat o následek prodělání blíže nespecifikované infekce vlivem níž se v těle objeví jakési srůsty a hrbolky. Zvíře lze údajně využívat v chovu. Tak jako u "kryploidních" guttat s hrbolky na páteři, ať už jsou vlivem vadné genetiky nebo vlivem "chybné inkubace" (miluji tuhle výmluvu), s růstem zvířete se tyhle defekty rovnají a nebývají znatelné tak jako u mláďat (což je ke škodě).
Díky za vyčerpávající odpovědi. Jak říkám, mám ji od mimina a vylezlo to až teď. Tak nevím. Bohužel už loni snůšku měla. Mláďata byla ok, ale nevím, zda se na nich může něco projevit také až v pozdějším věku.
To, že se to objeví až později je normální u obou případů, jež jsem zmiňoval. Jediné, co se objeví už u novorozeňat jsou syndromy kasuářích hlav a ty hrboly, které se přičítají chybné inkubaci a které já přičítám genetice. Ono zmrskat inkubaci guttaty je totiž trošku umění. Ruku v ruce by s tím měla jít eliminace takovým mláďat. Je fajn, že jsou rozumní lidé, kteří byť taková zvířata v chovu mají, nepustí je do reprodukce. Bohužel, takových je ale stále poskrovnu a tak je lepší mláďata zkrmit a nepokoušet se je ani rozkrmovat. Ty tukové boule se objevují opravdu až po čase, já jsem je osobně viděl vždy až na adultech, přičemž valná většina měla něco na způsob "kýlů" na základně ocasu po obou stranách (někdy po jedné) a pak další boule vesměs na boku (někdy jen na jedné straně, jindy na obou). Jinak jsem to viděl vesměs na českých guttatách z našich inbredních linií. Podotýkám, že hovořím o situaci cca 12-15let zpět, kdy se tu importy mutačních guttat ze zahraničí neobjevovaly - na mutačních zvířatech ze zahraničí jsem to nepozoroval prozatím nikdy (což neznamená, že tu zkušenost někdo nemá).
Zmíněný případ hroznýše se udál taktéž až jako na odrostlejším zvířeti ve věku cca jednoho roku a kdyby to zvíře mělo ve chvíli, kdy jsem jej odebíral, resp. prohlížel, tak ho domu ani nepřivezu.
Tak to jsem ale netušila, že něco takového vyleze, takže mláďata jsou všechna prodaná. Tak to není moc dobré. Ale jak to má člověk vědět předem.
tyhle boule, pokud se teda nejedná o abscesy z jiného důvodu jsou většinou nezhoubné nádory, had s tím normálně žije a funguje a dělat se stím nic moc nedá...ale ti hadi to prostě maj v sobě. Taky si myslím, že to je genetická záležitost...už bych ji do dalšího chovu nepoužívala.
A jak bych popřípadě zjistila, že se nejedná o abscesy? Je lepší jet na veterinu? Musela bych až do Brna.
ono se to dá zjistit pohmatem, ale jen když víš, jaký je na pohmat absces...to se hodně blbě vysvětluje. Ale dobrý veterinář- specialista na plazy (ne to vemeno, co posledně nepoznalo žofku plnou vajec) by to poznat měl.
Právě. U nás je jen to vemeno. Takže asi nezbyde nic jiného, než ten výlet. Auri, opět ti moc děkuji za pomoc.
To s tím zarůstáním s věkem bych mohla i vyvrátit, jelikož kryplíka mám. Už od mrněte má moje samička gutka boule na páteři, jednu chvíli, jak rostla jí ty bouličky jakoby mizely, ale poslední rok jsou čím dál víc zřetelnější, dochází jakoby k propadu mezi jednotlivými boulemi. Jestli chcete, mohu to zítra odfotit, jen jako příklad.
Vpohodě, věřím, ale jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá. U dost velkého počtu těhle zmetků hrbol následně "osvalí" a stane se pro laika o dost hůře viditelným. To je i důvod, proč nemám rád ponechávání těhle zvířat na živu, protože se pak mohou stát případy(resp. stávají), kdy je hada nutno se zbavit a nový majitel o tom nemusí mít až takové ponětí, zvíře bez okolků dopáruje a jeho potomky rozešle dále do světa. Tím necílím nijak na Vás, berte to jen jako doplnění
Beru :) Já jsem ji koupila už jako nevhodnou do chovu a nemíním ji dát pryč nebo ji dát do chovu. Na chov mám jiné gutky. Jen o ni začínám mít trochu strach, jelikož se jí objevil hrbolek na krku těsně za hlavičkou...
Treba zajst na veterinu a urobit rtg chrbtice. Ci nahodou nie su poskodene stavce.
Hrcky na na tele mozu byt prejavom zapalu. Cize treba poziadat veterinara aj o ster z kloaky,nech ho posle na bakteriologicke vysetrenie
Mam podobny problem z jednim hadikom.
Bakteria co sposobyla hrcky je Stafylococcus aureus.
Zacne to hrckou a potom bakteria poskodi stavec.
Len tak pre istotu by ste naozaj mala zajt za vetom.
Ja to momentalne riesim a zatial neviem co bolo spustacom.S aureu je totiz dost bezna bakteria aj pri ludoch.
Spustacom mohlo byt nieco ine.
Mozno sa tato moja verzia u vas vyluci a bude to nieco uplne ine.
na tyhle abscesy na páteři obsahující Stafylokoka jsou hodně vnímavé třeba zmije rodu Atheris, odchytovým se to dělává celkem často a bohužel to pro hada mívá fatální konec. Ale tyhle bulky co má ta Naomina hadice vypadají jinak a nevypadají, že by přisedaly na kosti...čímž neříkám, že to nemohou být abscesy, to se z fotky určit nedá.
Mám ji v terárku ještě s jinou samicí. Je to problém?
nemyslim si..
Ja tam vidim velku podobnost.
Samozrejme drzim palce nech ide radsej o nieco ine.
Aurifer vidim ze to poznas.
Prosim ta ak to ma jeden hadik aka je pravdepodobnost ze sa nakazia aj druhe?
Preco sa vlastne dostal S.aureus do krvy?
Mavaju hady bezne S aureus?
Dakujem
Noami pises ze hadik sa sprava normalne aj normalne zerie.
Moj pripad to nieje.
Zacalo to odmietanim potravy.
Hrcka sa vytvorila najprv za zaludkom a potom to vyzeralo presne ako u Naomi.
Hrcky po celo tele.
Hrcky su tvrde ako svalovina.
Hladal som podobny problem na teraporadni a nikde som nic nenasiel.
Preto ma uputal prispevok od Noami.
Moj hadik to asi naozaj nerozchodi. Ale trapi ma otazka prenosu na dalsie hady.
Nie som veterinar , moj prispevok berte iba ako moju vlastnu skusenost z podobnym problemom.
Hadi s těmahle abscesama právě většinou přestanou žrát uplně nebo nežerou pravidelně...co se týče nákazy, tak oni to mají v sobě celkem běžně a nemusí to dělat nic. Ale vždycky mi na to padlo třeba 1 jediné zvíře ze skupiny a ostatní nikdy nic. Nevim co to spouští, ale u některého hada se to může projevit (třeba slabší imunita?) a u ostatních vůbec...naposled loni mi na to padla samice nitscheiky, co jsem měla asi 6-7 let a několikrát odchovala mláďata. Té se udělala boule před kloakou, tam to bylo na přístupném místě, tak jsem jí to léčila. Asi po půl roce boje se jí tohle ložisko zhojilo, ale vytvořily se jí boule dál od kloaky pod páteří a to už byla konečná. samec z toho páru je ale uplně zdravý a žádný problém nemá.
Tak uvidím, zatím se opravdu chová normálně. je aktivní, šmejdí, reaguje na každý pohyb v terárku. Zítra budou žrát, ale podle šmejdění a rychlé jízdě ke sklu, když jdu třeba měnit vodu, si myslím, že už normálně čeká na myš, takže žrát bude. Ale nechci to zakřiknout.
Jinak Auri, můžu se ještě zeptat, jak jsi to ošetřovala doma u té nitscheiky? Ď
odstraňovala jsem tvořící se hnis, vždycky to vypláchla a pak lokálně aplikovala antibiotickou pastu (Tenazym). Ale stejně si myslim, že to na té Tvé užovce je něco jiného, vypadá to jinak a spíš to vypadá, že je to ve svalovině, než na kostech. Každopádně zkušený vet by to měl zkouknout.
Díky, udělám si volno a vyzkouším zase to Brno. Tam tomu rozuměli.
Dobry vecer.
Dik za odpoved.
Aspon viem ze nie som sam co ma taky problem a ze to nie je tragedia pre cely chov.
Mne veterinar vysvetloval ze ide o zapaleny nerv veduci k chrbtici.
Preto to posoby ako hrcka.
U mojho hada nic hnisaveho co by sa dalo nejak cistit.
Moj hadik mal aj priznaky zapchy ta mohla byt pricinou ze sa dostal do krvy. Neskor bol apaticky ,hrcky stale pribudaju.
S.aureus ma podla vsetkeho viacej moznosti ako sa moze prejavit.
Fatalne je ked sa dostane do krvy.
Podobny prejav ma aj u cloveka.
Osteoporoza je nasledok + moze napadnut aj dalsie organy.
U ludi sa taktiez prejavuje aj mokvavavou hrckou plnou hnisu, najcastejsie nad zadkom,pripadne aj v usiach a hrdle. Aj u ludi aj u zvierat je invidualne ci sa prejavy a nakolko sa prejavy. Kazdopadne je to bakteria ktora je rozsirena a vela ludi o nej ani nevie ze ju ma.
Tak jen pro info. Prozatím bylo dnes krmení a na myš se normálně vrhla, zbaštila a teď zalezla a tráví. Takže zatím v pohodě. Stav pořád stejný.