Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měknoucí vejce v inkubátoru

Zdravím, měl bych dotaz na zkušené ohledně inkubace vajec chamíka. Samička po spáření snesla 55 vajec (19. září). Dvě jsem vyhodil, protože byly značně menší. Inkubátor tvoří zakrytá plastová miska s vermikulitem vložená v krabici vytápěné na 28°C. Co jsem si načetl, tak neoplodněné vejce se pozná tak, že do měsíce prostě zdegeneruje, splaskne a podobně. To se stalo s jedním hned po pár týdnech. Od té doby tam bylo 52 vajec a vypadalo to pořád stejně, až na to, že se vejce zvětšují. Nicméně cca 3 týdny zpátky jsem objevil prasklé změklé vejce. Od té doby tam zhruba po týdnu jedno takhle zničené najdu. Zrovna dnes jsem tak našel to, co bylo suveréně největší. Uvnitř byla taková tvrdší červená kulička velikosti hrášku, plus samozřejmě nějaký ten "sliz". Počítám, že to byl zárodek, i když po 4,5 měsících bych očekával, že bude větší. Je to normální, nebo si namlouvám, že vejce jsou oplodněná a nahřívám planá vejce? Lehkým dotekem se vajíčka jeví pevně, ale za ten týden některé změkne. Ještě dodám, že s nimi od doby, co jsem je tam uložil nehýbu, vermikulit občas dovlhčím vstříknutím vody po stranách a teplota je 100% stabilní.

když vejce prosvítíš silnější baterkou (nemusíš s nimi při tom manipulovat), tak živá vyvíjející se vejce mají uvnitř prosvítající jasně ohraničené červené cévy. Pokud tam je jenom žlutá mlha, tak vejce nebyla oplodněná, pokud jsou cévy neostře ohraničené a jakoby rozmlžené, nebo je uvnitř jen neurčitá růžová hmota, tak zárodek pravděpodobně odumřel.