Physignathus cocincinus - Otázka "zvednutých" kyčlí
Zajímala by mě jedna věc. Všimla jsem si z fotek lidí v komunitě majitelů kočinčínů, že někteří jedinci mají kyčle "přizvedlé" od země - někteří jen malinko (jako moje mládě) někteří opravdu výrazně. Řekla bych že normální stav je, že mají kyčle v klidové poloze položené na zemi. Je ale celkem dost kočičáků, kteří mají kyčle ať už lehce nebo i dosti přizvedlé do takové nepříliš přirozené polohy.
Otázka pro herpetology/chovatele/veterináře - proč se tomu tak děje? Je to chyba genetiky - vývojová vada? Popřípadě velká vada nebo minoritní záležitost? Osobně jsem si vyzkoušela, že i přes neustálý přísun UVB a vitamínů moje první odrostlé mládě má lehce přizvednuté kyčle, když se vylíhlo mělo kyčle při zemi a zvedly se až někdy v průběhu dospívání. Jeho matka má kyčle normální, otec též, ale tetička (ze stejného vrhu jako máma má kyčle přizvednuté celkem dost - ač s tím bezproblémově žije a i v pořádku klade vejce - ty však samozřejmě neinkubuji)
Pro představu dávám foto.Dnes je jí něco malinko přes rok. Přiložím i foto agamky s kyčli hodně zvednutými pro představu - není moje foto.
btw. Kdysi se tady řešilo pohlaví tohoto mláděte a podle hlavy tipnuto samec, poslední měsíce je mi čím dál tím víc stoprocentně jasné, že je to holka :)
Ono hodně lidí v komunitách má ta zvířata všeljak dorasovaná, a je jedno jestli to jsou vousatky, kočinčíny, jemechamíci... Ty zdeformované kyčle jsou u stromových agam (a někdy i zelených leguánů) dost časté a ono u mláďat k tomu stačí fakt málo. Dost lidí s tím to mládě už koupilo, většinou ze zverexu. Navíc se to může stát i dospělé samici po snůšce, stromové agamy jsou na to hodně citlivé. Tam pak záleží na tom, jak moc má tu pánev poškozenou a pokud s tím ta samice normálně klade, tedy je schopná normálně vyklást, tak to v lidské péči asi zas tak neva. Horší je, pokud s tím není schopná vyklást, i to se stává a to je pak průser..jestli v tom hraje nějakou roli i genetika to nevim, možná tam je nějaká dispozice k horšímu hospodaření s minerálama. Každopádně mláďata se s tím nelíhnou a v přírodě jsem nikdy neviděla stromové agamy s těmahle zvednutýma nohama, a že jsme volně žijících kočinčín viděli fakt hodně..
Díky za odpověď. Sleduji teď prcky, zvlášť ty co se mi vylíhli před 2 dny.. zdá se mi že mají ty kyčle takové jiné než dospělí - je to jasné, když vylezou z vajíčka jsou pomuchlaný a mají nožičky jako tyčinky, takže hodně pohyblivé, ale všechna mají kyčle normální.
Takže pokud se tohle stane v chovu tak je to třeba tím, že se moc brzy opotřebuje UVB zdroj či je nekvalitní? Nemusím se bát toho, že když rozmnožuji samici která měla ve vrhu tuto vadu tak tím dál šířím "zvedlé kyčle" i když by to nebylo fenotypově vidět?
Dosud jsem používala vždy Repti glo a po 10-11 měsících měnila, jen doufám, že na burzách či v e-shopech se neprodávají nějaké polské podvrhy a já pak doma nesvítím obyčejnou zářivkou která se jako UVB jen tváří Nebo že přestanou UVB vyzařovat po půl roce..
Ona ta mláďata po vylíhnutí jsou vždycky taková "gumová", ale během pár dní se srovnají. Pár x se mi i (nejen u kočinčín) vylíhla mláďata s přetočenýma packama, ale do 2 dnů se jim srovnaly. Co se týče té genetiky tak to nevím jak to tam je. Ale když se to zvířatům udělá až během růstu nebo samicím po snůšce, tak to není vrozený problém. Spíš možná jen větší dispozice...ale že byl zrovna nějaký vadný kus RG se samozřejmě taky nedá vyloučit. Nicméně já s těmito kompakty mám dobré zkušenosti i u mláďat.
Co se týče toho "šíření zvedlých kyčlí", tak tak striktně bych to neviděla, když to má 1 mládě ze snůšky a získalo to během vývoje a ostatní ne..tam by pak spíš mohl nastat problém u samice, kdyby měla problémy vyklást. Pokud je nemá, tak bych to asi zas tolik neřešila, akorát bych vejce po ní neinkubovala..ikdyž vim že většina lidí, co má samice s těmahle zvedlýma nohama, tak pokud jim zvládají vyklást, tak vejce normálně líhnou (což já osobně bych nedělala). Třeba se to časem zjistí, jak to tam je s tou genetikou, pokud to bude někdo sledovat.
Jj, přesně jak píšeš. Zdravý rozum říká raději neikubovat..
Tak jsem ráda, že vím zase o něco víc. Poslední dobou mi to hodně vrtalo hlavou a i jsem přemýšlela nad tím, zda je v pořádku inkubovat právě samičku, jejíž ségra tohle má. Zatím jsem od ní odchovala několik vrhů a všude byla 100% úspěšnost vylíhnutí i přežití mláďat. Takže jsem klidnější.
Díky za info :)