Pardálí chameleon žere hlínu
Ah@j všichni,
prosím zkušené chovatele pardálího chameleona o informaci, jestli je normální, že si dopřává po třetím svlíknutí z kůže jako ranní předkrm tři sousta zeminy z kořenáče, ve kterém roste kávovník. Jedná se o 8 měsíčního samečka. Děkuji za odpověď.
Omlouvám se, pokud se již podobný dotaz někde tady objevil, ale jako nováček na tomto webu mám problém se zorientovat.
co mu dáváš za minerální doplňky a jak často?
Každý druhý den má cvrčky obalené v NutriMIXu s přídavkem strouhané sepiové kosti. Červů se netkne. Aktuálně poptáváme dodání kobylek. Tuco je jinak aktivní a prospívá. Jako začátečníci uvítáme výměnu informaci s kýmkoliv, kdo pardalise už nějaký ten pátek chová.
Aurifer, děkuji Ti za reakci. Máš také pardálího chameleona?
pridej cistej vapnik.. biomin H nebo microcalcium od JBL
nebo obyčejný mletý krmný vápenec
Aurifer, pro mne je snazsi nastrouhat tu sepiovou kost. Nevim, kde tady u nas nejaky krmny vapenec dostat. Mas pardalise? Ja se na tomto webu nejak neorientuju - bohuzel neni rozcestnik pro tuto nadheru na jesterech. Hledam uz hodinu neco ohledne krmeni cvrcku a hlavne lucnich kobylek, ale bezuspesne. Poradis?? Dnes prisla prvni zasilka kobylek a.... panbuh s nami a zle pryc. Co tomu dat???
http://www.zelvyctvercova.com/cs/23-krmeni-chamele onu/ - tady je info o krmení cvrčků, nesmí se zapomínat na přísun čerstvé zeleniny (mrkev, jablko, okurka, přes léto zelené z venku,...) kvůli tekutinám, jinak jim dávám vločky, kočičí granule, krmení pro rybičky, nebo sušené kopřivy. Kobylkami nejspíš myslíte sarančata...teď v zimě se jako krmení dává třeba seno a čínské zelí, v létě zelené z venku.
Co se týče té sépiovky, tak mnoho chovatelů jí nedoporučuje kvůli vyššímu obsahu soli. Čistý vápník se dá koupit i v lékárně (Biomin H).
Dekuji za opravu. Skutecne jde o sarance stehovave. Uz maji zelenou travu (u nas je celorocne)a zkusim jim pridat i ten salat. Se cvrckama mame uspesnou trimesicni zkusenost. Nicmene je jen udrzujeme od nakupu do zkrmeni, ale o jejich chov se nesnazime. Take maji vlocky, ale v mixeru na kavu jim hrube mixujeme granule pro stenata (priste zkusime ty granulky pro kocicky) s pridavkem susene mrkve a do sypke smesi pridavame i vitaminovy doplnek pro jestery. Davame jim hlavkovy salat a jablko. Syrovou mrkev jsme jeste nevyzkouseli. Aby meli i primou tekutinu, mame v uzaveru od samponu houbu namocenou do vody. Je to vhodne udelat i tem kobylkam? Pardon, sarancatum?
Moc dekuji za odpoved a link. Pomohlo mi to. Sepiovou kost jiz nebudeme pouzivat a poptam v lekarne ten cisty vapnik.
Dnes pardalis dostal sva prvni sarancata. Vrhnul se po nich, dal si na snidani dve a jako moucnik cvrcka. Preji hezky den.
Sarančím místo salátu dávejte seno a čínské zelí, když není přes zimu dost zeleného z venku. Salát "není nic"...jen voda, trocha vlákniny, málo živin.
Granule dávejte klidně psí, já ty kočičí kupuju hlavně pro myši. Je v nich víc tuku, než v psích, ale cvrčkům prostě zvlášť ještě psí nekupuju. Přísun vody se dá klidně zajistit i namočeným ubrouskem apod., cvrčkům chutná i "Beetle jelly" pro brouky.
Sépiovka chamíka nezabije, ale sůl by mu dlouhodobě mohla zatěžovat ledviny.
Když se ta sépiovka vyvaří, tak by se z ní mělo dost tý soli dostat.. Jinak salát se moc nedoporučuje hlavně i kvůli vysokýmu obsahu dusičnanů, který sarančatům nedělaj zrovna dobře... V čínskym zelí sice taky nějaký jsou, ale hlavně k košťálech, který sarančata stejně moc nežerou..
Prosim, tyka se to i domaciho salatu, ktery roste na pude jen osetrene bio hnojivem (kravskym hnojem)? Nebo salat ma vysoky obsah dusicnanu a dusitanu obecne??
Jeste jeden dotaz: u nas v lekarne maji praskovany vapnik jen s pridavkem vitaminu D3. Mohu to koupit nebo to musi byt cisty mlety vapnik?
Technicka poznamka: treti den dostava pardalis i sarancata. Prestal ze dne na den zrat hlinu z korenace. Pravdepodobne bude nejaky rozdil v nutricni hodnote pri podavani cvrcku a sarancat. Uvitame jakoukoliv dalsi radu, jak stran krmeni pardalise, tak i idealniho prisunu krmiva cvrckum a sarancatum. Dekuji za zpetnou vazbu. Preji hezky den.
Zdravím, moji cvrči milují vše zelené co zbyde ze zeleniny. Kupuji karotku i kedlubnu a vždycky si tam nějaký to zelený (co lidi normálně v obchodech odtrhají) přihodím. V lednici to pár dní vydrží a ikdyž nejsem zeleninožrout tak si díky tomu občas i nějakou dám. Jak už psal zkušenější uživatel nade mnou, tak salát není vhodný. Když už není nazbyt, tak koupím zelí pekingské.
Pozor, pekingské zelí je náhodou dobré krmení...jak pro cvrčky/sarančata, tak třeba pro býložravé ještěry, želvy atd, především v zímním období je to to nejlepší "zelené". Narozdíl od ledového/hlávkového salátu, má dostatek živin a vhodný poměr vápníku a fosforu. Když už salát, tak římský, ale jinak ty ostatní jsou dost nekvalitní potrava...není v tom skoro nic.
Dekuji. Dostanou vsechno zelene (i kdybych cervene mela premalovat = nejapny vtip). Preji krasne pondeli.
Reza: Neznam Beetle Jelly. Na webu pisi, ze se jedna o zelatinove krmivo pro hmyz. Pokusim se po nem tady podivat. Nastesti letim do CR za mesic, takze i to je reseni. Kde ho mohu koupit? Je k mani v beznych prodejnach pro domaci mazliky nebo se musi nekde objednavat pres internet? Dekuji za informaci. Tu sepiovou kost jsem zatim vyrusila, jeste mame neco malo multivitaminu pro plazy, ktere jsem na podzim v CR poridila. Obsahuje i vapnik, tak snad to docasne staci. Preji hezkou sobotu.
Na nějaký multivitaminy pozor. Tam mnohdy méně znamená více. Myslím, že není problém zajít do lékárny a koupit vápník v prášku (čistý bez D3), nebo v chovatelských potřebách pořídit krmný vápenec. Do té doby ta sépiovka, jako "nouzovka" postačí, ale vitaminovou směsí přísum vápníku nenahrazujte. Nejen, že ho tam není dost, ale šlo by tím teoreticky chmeleona i předávkovat některými z obsažených vitaminů. Pokud jsou to práškové vitaminy ve stylu Reptivite apod., tak pardalisům bych je nedávala častěji, než dvakrát v týdnu.
Beetle jelly není třeba řešit, dávám to cvrčkům jen jako doplněk, spíš kvůli vodě. Mám to hlavně pro šváby. Cvrček to taky sežere ale obejde se bez toho. Koupit se to dá třeba na terarijních burzách.
Milde, dekuji za info. Asi u nas to bude mit jiny nazev
Musim odvolat tvrzeni, ze hlinu prestal zrat po pridani sarancat. Pokracuje ve svem navyku. Udajne ale je to u pardalise bezne. Hlina mu ma pomahat k cisteni zazivaciho traktu. Odvolavam poplach. Snad tato informace bude prospesna i ostatnim, kteri neco podobneho u sveho mazlika zaregistruji.
Jako já nevím ale třeba leguán určitě nemuže, mohl by se ucpat nemyslíte ? nemuže z toho mít zažívací problémy ?
Udajne je tomu naopak. Take mne ta nova informace (a hodne) prekvapila. Pochazi od chovatele, ktery primo chameleony rodu pardalis pres 15 let uspesne chova. Chameleon je pro mne "pole neorane". Dam urcite zpetnou vazbu, pokud zpozoruji, ze neco je s nim v neporadku. Dekuji za reakci a preji hezky den.
Pokud máte jako podklad rašelinu namíchanou 1:1 s pískem do dětských pískovišť, tak ucpání nehrozí. To hrozí v případě použití lignocelu...
Ah@oj, to kokosove vlakno jsme jako podklad vyrusili hodne brzy. Cervici, ktere stejne chamik nezral, se jen do nej zavrtavali. Uz 3 mesice mame jen velmi slabou vrstvu borove kury a hlina jako takova je jen v korenacich. Mas(te) dno teraria pokryte doporucovanou smesi raseliny a pisku? A v jake vrstve? Dekuji za info.