Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - oteklá víčka

DOBRÝ DEN, máme problém s malou želvičkou nádhernou. Je apatická, skoro neplave, řekla bych, že má oteklá víčka u očí, kouká jen takovýma škvírkama. Po jídle chňape více méně po slepu, teda alespoň mi to tak připadá, protože se kolikrát netrefí. Zatím více méně jí, ale začínám se o ní bát. Co prosím vás s ní?

napište podmínky chovu (teploty vody , vzduchu, výhřevné místo, čím svítíte, krmíte atd...)
otok očí může být např. při ledvinovém kolapsu(nesprávná potrava), nebo nedostatek vit. A, nebo plísňová infekce, nebo???
po netu nelze léčit, lze jen tipovat

Teplota vody 24 stupňů, výhřevné místo 36 stupňů, svítim zatím normální halogenkou, jsou tam 3 a ty 2 jsou v pořádku. Krmím je převážně masem (hovězí s roztlučenýma skořápkama, kapr s kůží i kostičkama). Zvěrolékaře pro plazy v okolí bohužel nemáme. Moc děkuji za každou radu.

Tak bych si tipnul na hypovitaminózu A, ta vzniká nejčastěji u mláďat vodních želv. Ti mají po vylíhnutí
zásobu vitamínu A v játrech a v tělesném tuku, ze které ze začátku čerpají. Pokud je ale krmíme jen sušenými korýši a masem, rychle zásobu vyčerpají a je tu problem. Projevuje se otokem víček (otok Harderovy žlázy) a vzniká tak zánět. Zvíře nevidí, leží bez zájmu , nežere. Pak dojde k rohovatění epitelu dalších sliznic (hltan,dýchací cesty, slinivka ,ledviny a močové cesty). Tyto jsou pak velmi náchylné k bakteriální infekci . Nejlepším přirozeným zdrojem provitamínu A pro vodní želvy jsou játra nebo CELÉ malé rybičky. Organismus si vitamín A vyrobí z provitamínu získaného z potravy.

Je-li to podchyceno včas měla by pomoci změna krmení. Je-li "už po 12 té" pak asi jen dodat injekčně vitamín A
a ošetřit oči protizánětlivou mastí...a doufat

Děkuji moc za radu, už dávám rozmrazit játra. Dneska jsem jí oči namazala opthalmoframikoinem. Zatím stále jí, sice míň, ale jí tak jí snad z toho dostanu. Zvýšila jsem teplotu vody na 26 stupňů. Jak poznám, že je čas na doktora? Jakmile přestane jíst? Jo taky jsem jim do jídla přidala hydrovit AD3. Sušeným nekrmím.

Dobrý den, tak hlásím stav želvičky po 10 dnech léčby. Játra jí velice chunaj, jí pomalu, ale sní toho dost. Stále je ale malátná, málo plave, nepotápí se a pospává pod světlem. Očička (víčka) má pořád oteklá. Zlepšení stavu tak o 10 - 20 procent. Je to normální nebo špatný? Jak dlouho jí ještě můžu očička mazat optalmoframikoinem? Nemám už ho radši vyměnit za optalmoseptonex? Prosím o rady a předem moc děkuji. Jo měřila jsem přesné teploty: voda 24, pod lampou 35 - 40, vzduch 22 stupňů.

ze mas teplotu vody nizsi nez teplotu vzduchu a to je spatne musi to byt bud na stejno nebo vzduch teplejsi nez voda. Jinak je tam ryziko zapalu plyc a to je pak celkem problem.

Honza se v tom kapánek zamotal, ale pravda je, že teplota VZDUCHU by měla být opravdu větší než vody.
Jinak je dobře, že není apatická a postupně se zlepšuje, tož bych to viděl na dobré cestě :-)
Jen bych nasadil k játrům ještě i celé malé rybky (koupit nástražní v ryb. potřebách)
Dejte zas za pár dnů vědět jak si vedete...