Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Potkan - ušní svrab

Zdravím, mám u potkanů ušní svrab. Zatím to není moc rozjetý, dneska je budu přeléčovat Ivomecem nebo něčím podobným uvidím co dostanu... Potkani mají mladé, jedna skupinka už má čerstvě otevřené oči a druhá skupinka je otevřené ještě nemá jsou o trochu menší. Prohlížel jsem je ale svrab u nich vidět není. Můžou svrab dostat i mladata a jen ted není vidět a časem se jim to rozšíří? Abych nevyléčil staré potkany, vyčistil pořádně ubikaci a u mladých by to zase propuklo a nakazilo by to celý chov znovu...

Tak nakonec to prý není svrab, prý je to genetické a mají monotoni potravu, mám dávat maso. Dal mi nějaké vitamíny kteryma jim mam pomazat něco co mají rádi a potom další nějakej Biomectin a ten mám kapat každych 10 dní za krk 2x 3x opakovat.
Dal jsem jim pár drůbežích krků, pomazal je těmi vitamíny a nakapal každému za krk ten přípravek. Uvidím snad se to teda zlepší.

asi bych vyměnila veterináře, když je schopný nakecat takovouhle hovadinu (zřejmě aby Vám vnutil ty vitamíny) a přesto Vám na to pak dát Biomec (který je totéž, co Ivomec, tedy antiparazitikum)

Jinak už jsem se setkala s mnoha případy, kdy veterináři nepoznají ušní svrab a tvrdí blbosti, jako třeba že to jsou bradavice (nebo to genetické onemocnění). Nejbrutálnější způsob léčby veterinářem, co jsem tak zaznamenala bylo mechanické otrhání strupů a pokus o léčbu peroxidem :-/

Chodíme tam hodně dlouho se psama a spokojenost. Je to polský veterinář, s těmi v ČR máme šilené zkušenosti... Platilo se 20zl což je cca 130kč, tak to není zas tak hrozný. Prvně se podíval na ty uši a o těch řekl, že to svrab určitě není i když mi to příjde v porovnání s fotkama co jsou na internetu o ušním svrabu uplně totožné. Potom prohlídl kůži a bylo naní vidět červené tečky tak možná u tohoto usoudil že je to svrab a na ušiska dal ty vitamíny a na kůži ten biomec. O tom mechanickém trhání jsem taky četl, když jsem se dozvídal jak se to dá léčit, každopádně mě to přišlo šílené.

potkani žádnýma bradavicema ani genetickou květákovou deformací uší netrpí ;-) To, že je veterinář dobrý na psy, neznamená, že je dobrý i na potkany- naopak, kočkopejskaři veterináři dokáží drobné savce/plazy atd i úspěšně zabít, krom toho, že nepoznají co vůbec tomu zvířeti je..

Potkaní ušní svrab je natolik specifický, že tam se nikdo, kdo ví o co jde splést nemůže. Jenže potíž je ta, že veterináři dost často ani nevědí, že něco takového vůbec existuje a vymýšlí hovadiny, aby nebylo poznat, že nevědí..

žádné vitamíny na ušiska nepomůžou, ale ten Biomec ano...akorát si nejsem jistá, zda bude stačit to kožní podání.