Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stavba terária pre užovky

Zdravím vás všetkých.
Rozhodol som sa pre chov užoviek.A pomaly začínam s prípravou terária z osb dosiek.
A preto by som bol povďačný za trefné reakcie.
Zaujíma ma,či musí byť a ako členité pozadie v teráriu.Teda či musí byť aj povrch drsnejší keby chcela užovka loziť a nešmýkalo sa jej a pod.
Ako teplomer s vlhkomerom chcem použiť analogový typ.Čo sa týka osvetlenia a ohrevu(topný kameň)sa ešte rozhodujem,no ako nováčik v tomto všetkom mám v tom celkom "maglajz" v hlave.Tak ak by ste mi vedeli dať nejakú dobru radu,tak by som bol celkom rád.
Vďaka za pomoc.

Pozadí gutka nepotřebuje.
Vlhkoměr je zbytečnost. Stačí si teploměrem přeměřit teploty před nastěhováním hada do terária. Trvale tam být nemusí.
Topnej kámen nepotřebuješ. Stačí vyhřát žárovkou na teplotu kolem 25°C v prostoru s chladnějším vlhkým koutem a na nějakých 30-35°C pod zdrojem tepla (žárovka).
Substrát třeba hobliny, štěpky, rašelina s pískem, piniová kůra. Gutátě je to vesměs jedno.

Normální noční pokojovka, řekněma kolem 17-20°C je v pohodě. Gutky v poho vydrží i míň, ale to zas doma málokdo má.
Gutáty se nějak moc rosit nemusí. Třeba já je mám v podstatě na suchu jen s vlhkým úkrytem (bedna s dírou vyplněná vlhkým rašeliníkem nebo hoblinama, lignocelem - to je celkem jedno). Porosit můžeš mírně v období svleku. Jinak v podstatě netřeba.
Jestli budeš mít tera z OSB, nalakuj ho bezbarvým zdravotně nezávadným lakem.

Jak už jsem psal. Na vytápění použiješ bodovou žárovku řekněme 25-60W podle velikosti terária, okolních teplot, větrání...Dáš tam třeba 40W a změříš teploty pod zdrojem, někde cca ve středu a pak i v nejchladnější části terária. Pak se zařídíš podle toho cos naměřil. Buď dáš žárovku slabší když tam bude moc teplo a nebo silnější když tam bude zima.
Na to se ale nemusíš ptát. Stačí trochu přemejšlet.