Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon jemenský - semenná zátka a následný výhřez hemipenisu

Zdravím, včera večer před zhasínáním světel jsem si všimla, že má můj 4-letý samec jemeňáka zablokovanou kloaku. Zprvu jsem myslela, že jde o tu světlou část trusu, ovšem při bližším ohledání jsem zjistila, že je to něco tvrdšího...navlhčila jsem mu to heřmánkovým čajem s tím, že ráno uvidím jestli to odpadlo, nebo jestli bude třeba jet k vetovi. Dnes ráno jsem viděla, že to rozhodně neodpadlo a že mu ke všemu začla vyhřezávat buď kloaka nebo hemipenis (teď už vím, že hemipenis), tak už jsem věděla že odpoledne, hned jak to bude možné, musím k vetovi. Mezitím jsem mu to navlhčovala aby mu to nevyschlo a hledala info na netu. Na anglickém fóru jsem narazila přesně na náš případ, a to tzv. "sperm plugs", což odpoledne potvrdila i veterinářka. Část té zátky se jí podařilo vyndat, prý ho mám koupat v teplé vodě a masírovat mu to (stejný postup je i na tom anglickém fóru). Jelikož mu tam ale část ztvrdlé zátky zůstala a způsobilo mu to výhřez hemipenisu, dala mi mast (Ialugen), která by měla zabránit nekrotizaci tkáně. Bohužel mám takový pocit, že to moc nepomáhá, před chvílí když jsem mu to mazala po té koupeli, tak jsem si všimla že už mu ta tkáň celkem ztmavla a oschla (i přesto, že na tom má prakticky pořád tu mast). Zítra s ním jdu na kontrolu, vetka říkala že mu dá kdyžtak něco proti bolesti. Tímto se ptám těch nejzkušenějších, nebo těch kteří se s tímhle setkali, jak se u vás dál situace vyvíjela, jak probíhala dál léčba? A k tomu výhřezu hemipenisu, jaké s tím máte zkušenosti, když je venku 2 dny? Je vůbec šance že o něj nepřijde? Myslím tím, nějaké krytí antibiotiky a podobně. Nebo prostě není jiná možnost než anestezie a následná amputace, pokud už je seschlý a tmavší než normálně? Předem moc děkuji za odpovědi

Tak teď jsme přišli od vetky, dala mu injekčně antibiotika a léky proti bolesti, pomocí katetru mu odstranila zbytek zátky a opláchla betadine roztokem. Ovšem vyhřezlý hemipenis vypadá špatně, bude nutná amputace. Zítra máme jít do Ostravy - jistý MVDr. Vítězslav Raška , máte s ním někdo zkušenost? A nevíte jak se přibližne pohybuje cena za amputaci hemipenisu v inhalační anestezii, ať vím na co se připravit?

No, celkem škoda, že se k tomu nikdo ze zkušenějších vůbec nevyjádřil...
Ale k věci, vzhledem k tomu, že na českém netu jsem k semenným zátkám u plazů a první pomoc v tomto případě našla nula nula nic, tak napíšu alespoň stručně, jak to celé dopadlo a co v tomto případě dělat. Třeba se to v budoucnu bude někomu hodit...
V našem případě tohle celé bohužel skončilo dnes amputací hemipenisu. Ale chamík žije a to je pro mě hlavní.
Pokud by někdo byl v této situaci , mohu předat dál rady které jsem získala - v teplé vodě, okolo 35°C - teplota těla, jemně masírovat oblast kloaky, je tu šance, že zátka změkne a plazovi se ji podaří vytlačit nebo Vám vyndat. Pokud se to nedaří, běžte k vetovi. Co se toho výhřezu týče, informace se dají najít i na českých stránkách, ale ve zkratce - snažit se jemně vmasírovat zpět, pokud už došlo k otoku - potřít cukerným nebo solným roztokem ( ten má vytáhnout přebytečnou vodu a zmenšit otok), opláchnout a pokusit se vmasírovat zpět. Samozřejmě udržovat hemipenis vlhký a čistý. Pokud se nedaří, opět, jeďte k vetovi. U nás bohužel vmasírovat zpět nešlo, jelikož se vetce nepodařilo dostat ven celou tu zátku, takže i přesto že jsem mu to mazala, začal mu hemipenis osychat a tmavnout, později začal nekrotizovat. Tak třeba tohle někomu pomůže...

Tak chovu zdar... :)

Já se doposud také setkala jen s malýma zátkama, které odpadly vždy spolu s výkalem. Fotku bohužel nemám, ale když se mrknete na google obrázky a zadáte sperm plugs, možná budete koukat jak velké můžou být, já teda koukala. Ta co měl můj chameleon byla tak centimetr, možná centimetr a půl velká, což oproti některým které jsem našla na netu není až tak moc, byla ovšem hodně tvrdá a proto se mu ji nedařilo vytlačit a ani vetce vyndat, jelikož byla přilepená ke tkáni. Dala mu na to potom nějaký gel, který tu zátku měl změkčit + jsem mu to celý zbytek dne máčela v té teplé vodě, až pak to šlo vyndat.