Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosím o radu popálení kuže u uzovky

Plísně se objevují i v teráriích dle úsudku majitelů dobře větraných. Stačí aby had ležel pár dní ve vlastní moči, nebo třeba mokrém substrátu (obecná potřeba vlhčit, resp. rosit na svlek i zvířata, která to vpodstatě nepotřebují), lhostejno co je to zač (hobliny, rašelina, atp..). U regiusek jsem se s tím potkával dnes a denně jak u přírodních, tak mutačních, protože se neustále přepisuje, jak potřebují období sucha a "dešťů" a tak se petkaři a mnohdy nejen oni snaží již od mláďat. Mykozy nebo kvasinky se vyrojí i po svleku a to i pár dní potom. Had se sice dobře svlékne, ale na pár místech (nebo třeba jen jediném) se objeví něco na styl puchýře, jenž je snadné přehlédnout. Do pár dní splaskne, zaschne, vytvoří něco na styl pár poškozených šupin a strup. Mnohdy si toho nemusíte všimnout už jen proto, že je člověk zvyklý, že se jedná o bezproblémové zvíře a tak standartnímu svleku, který probíhá vždy bez potíží nevěnuje pozornost. Měl jsem to opakovaně jak u regiusek, tak hroznýšů a pokaždé mi spadla brada, když se naprosto u vizuelně zdravého, bezproblémového zvířete něco takového objevilo. Zpětně mi následně došlo, jaká byla příčina.
Jinak trochu logiky - pokud víte, jak máte udělané topení, resp. osvětlení, zpravidla se hadi nenavíjejí ani nemohou popálit (předpokládám, že nejde o žádný super zdroj o x-wattech, ale třeba 25 nebo 40W) o rozsvícené žárovky už třeba z podstaty, že reginy ani nepatří do skupiny těch, co se ovíjejí o žárovky a zůstanou tam o něco déle po ranním rozsvícení. Tohle je možné u hadů určitých velikostí, resp. gracility (mě to občasně dělají některé užovky), případně u "nasvalených druhů u mláďat", které ovšem ve chvíli, kdy to hřeje už dost zničehožnic spadnou, nebo prostě zmizí dříve, než by to provedlo neplechu. Za desítky let chovu jsem tohle spadnutí viděl u všemožných mláďat, ale spálenina z toho nebyla nikdy.
Výjimkou jsou terária umístěná v teplotně poddimenzovaných místnostech, kde teplota klesá na noc přespříliš, zvířata pak mají opravdu tendenci se na tepelné zdroje lepit a protože jsou silně podchlazená, zůstávají tam déle než je zdrávo (to není případ hadů, ale třeba i leguánů). Obecně je ale popálenin ze zdrojů velmi velmi málo a troufám si ze své praxe tvrdit, že 95% kožních problémů svalovaných na popáleniny, neb se objeví poškozené šupiny a následné strupy, jsou chybného určení a jedná se o onemocnění plísňového charakteru (špinavý nečištěný substrát, nadměrná a zbytečná vlhkost atd..).

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny