Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Leguán zelený - Parazité v trusu!

Dobré nedělní dopoledne, dnes při vyprázdnování mláděte Leguána zeleného sem zahlídl v trusu nějaké červíky. O co by mohlo jít ? Jsou tak cca 2mm-3mm dlouzí a kroutěj se. Troufne si někdo rozpoznat co to je za potvory a jak moc vážné to je? Odborného veterináře mám 70km daleko a pojedu za ním až v úterý, možná už v pondělí podle toho jestli dám dohromady auto.
Paraziti.htm
tady jsem nenašel žádné podobné :/

Předem díky.
Přidávám fotky....Nejsou moc kvalitní nejsem dobrý fotograf.

"Roupi (Oxyurida), se kterými se setkáváme i u odchovaných plazů, jsou poměrně malí červi (do 1 cm) s přímým vývojovým cyklem bez potřeby mezihostitele. Trávicí potíže mohou působit teprve při extrémním přemnožení. Běžně jsou v tlustém střevě suchozemských želv, případně ještěrů s převahou herbivorie (leguáni, agamy). "
zdroj:
http://tera.poradna.net/a/view/64420-parazitozy-u- plazu-v-zajeti-cast-2

To co na tom obrazku vidim ja roupi urcite nejsou, spis to vypada jako clanky tasemnice (ktere se opravdu po opusteni hostitele mohou jeste hybat). Pokud to rozbor trusu potvrdi, bude to pravdepodobne nejaky zastupce rodu Oochoristica, kteri byvaji u importovanych leguanu pomerne caste. To potvrzeni odbornikem vsak velmi doporucuji, urcovat neco z fotek je velmi nespolehlive.

Díky za odpověd, importovaný leguán to právě není, téda aspon doufám chlápek co mi ho prodal tak měl normálně dospělej pár. A věnuje se jen čistě chovu leguánů.
Ve vet.klinice kam pojedu to také podle fotek odhadli na kousky tasemnice. Uvidíme co řekne rozbor.... Každopádně mě to překvapilo a netuším odkud to mohl dostat.

Každopádně mě to překvapilo a netuším odkud to mohl dostat.

mohl je dostat zase jen od jineho leguana pravdepodobne pres bezobratle (roztoce, larvy brouku apod.) Prenos v zajeti je sice komplikovanejsi, ale zrovna u tohohle druhu ne uplne nerealny. Urcite by ale stalo za to se puvodniho chovatele poptat, jestli treba s tasemnicemi u leguanu nekdy nemel problem.

Tak nakonec to byla opravdu tasemnice, v trusu bylo nalezeno pár vajíček. Doufám, že ten sajrajt co sem na to dostal zabere. Jen tak naokraj, ted mě napadlo je tato tasemnice přenosná na člověka? Každý den uklízím trus 2x vše vždy pečlivě vydrhnu, ale náhoda je blbec......

Aha aha, já myslel, že se celkem dobře odchovávaj a proto není důvod je moc vozit.
Doufám, že se ho tasemnice pustí těch 95kč za rozbor a léčivum není žádná katastrofa tak snad se neobjeví nic dalšího... Celkem mě tedy zklamal jestli prodává importy pod slovy, že je odchovává......

Tak tasemnici se prvním léčením nepovedlo vypudit. Na veterině jsem dostal 5 dávek na 5 dní, prý jsou tyto tasemnice celkem odolné, ale po třetí dávce by měla být pryč. Dnes sem dal pátou dávku a v trusu sem ji pořád nenašel. Tak asi repeté 3-[

a v trusu sem ji pořád nenašel.

dnesni preparaty na tasemnice pusobi obvykle tak, ze ji po jednorazovem podani zahubi uz ve streve, takze tasemnice nevychazi ven z tela hostitele zachovala v celku, ale je stravena, a tudiz ji v trusu velmi pravdepodobne ani nezaregistrujete. To, ze jste taseminici nevidel v trusu tedy nutne neznamena, ze v leguanovi jeste je. Kazdopadne - lecba 5 dni po sobe se mi nezda uplne obvykla. Muzu se zeptat co to bylo za preparat? Predpokladam, ze jste byl u veterinare co rozumi plazum, abyste zvireti jeste neuskodil.

Jasný to první léčení jsem byl u veterináře který rozumí plazům taky sem k němu musel jet 100km. Ten mi dal info, že příště nemusím tak daleko a dal mi kontakt na toho druhého, u kterého sem byl právě pro tu druhou dávku, co mi dal tu půlku prášku prý spolu nějak spolupracují....

Těch 5 dávek netuším co bylo zač, vypadalo to jako mléko.

tak doufám, že to je ta potvora.

mohlo by byt, za par tydnu by poslednim podani anthelmintika pak nechte trus zkontrolovat. Pokud neodejde krome clanku i "hlavicka" tasemnice opet "doroste".
Nejaky pokrok co se tyka zjistovani puvodu zvirete? Zda slo opravdu o domaci cesky odchov nebo treba odchov faremni?

Byl sem u jiného veterináře, pro nějaké léčivo, ale vůbec tomu nevěřím..... Už sem nedostal ten tekutej jako předtím v 5ti dávkách, ale obyč půlku tablety pro kočky.
Když se ale podívam na obal toho prášku je tam napsaný 1 tableta na 4KG kočky. A u veterináře vypočítala, že když má legouš 250g tak mu mám dát čtvrtku ted a další za 14 dní.....
Co ted? Mám mu dát tak velkou dávku? Je to vůbec vhodné léčivum pro Leguána?

Je to asi toto:
http://www.e-animalshop.cz/cs/vnitrni-antiparaziti ka-pro-kocky/382-cestal-pro-kocky-1tbl.html