Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svlékání štíra

Ahoj, potřebovala bych prosím poradit. Včera večer se mi začal svlékat štír (Heterometrus Petersis),ale ráno jsem ho našla stejně jako byl večer, jen je na prasklý na hlavě a dál se neposouvá. Nikde se nemůžu dohledat co s tím a jestli přežije. Zatím žije, ale nevím co s ním jak mu pomoct. Poraďte někdo prosím. Děkuji za odpovědi.

Okamžitě zvyšte vzdušnou vlhkost, ideálně až na 100% (na samotného štíra ale vodu NELEJTE!, nalejte ji kolem něj tak, aby byl podklad hodně podmáčený). Šance, že se v takovém případě v pořádku dosvleče jsou celem slušné.
Pokud ne, tak je bohužel asi po něm.
Přiznám se, že mě se jednou podařilo s pomocí žiletky a více jak hodiny neuvěřitelné trpělivosti dosvléct c. nigrescens , kterému uvíznul zadeček ve svlečce tak, že pak zadeček neměl deformovaný a přežil. Ale o tom, že by někdo takto dokázal svléct celého štíra včetně nohou silně pochybuji....

Proč mu svítíte ? Světlo namířené na něj ho jen seshora vysušuje a on ze staré svlečky nevyleze... Pokud už chcete mermomocí svítit, sviťte do části terárka, kde se štír nenachází tak, aby světlo z lampy odpařovalo vodu z podkladu a zvyšovalo tak rychleji vzdušnou vlhkost.
Podle mého je ale žárovka jak pro štíry tak pro sklípkany naprosto nevhodná. Topný kabílek je tak stokrát lepší...