Začínáme se strašilkami
Zdravím,
chtěla bych se začít věnovat chovu strašilek. Přečetla jsem si základní informace k chovu a chtěla bych se zeptat s jakým druhem je nejlepší začít. Co jsem si tak četla tak doporučované druhy mě moc nenadchly. Chtěla bych nějaký atraktivní druh jako jsou třeba lupenitky (Phyllium bioculatum) nic moc "klackovitého" nebo zajímavé barevné druhy jako třeba strašilky ďábelské (PSG270 - Peruphasma schultei).
Plánuju je chovat v malých výškově orientovaných teráriích v malých počtech ideálně v páru jen tak pro zajímavost. Lze tedy začít i s nějakým atraktivním druhem? Myslím, že podmínky jsou prakticky totožné.
Děkuji za odpověď, o strašilkách jsem toho tu moc nenašla.
Ďábelky jsou na začátek v pohodě, jednoduché na chov. Ale pouze v případě, že máš v okolí dostatečný zdroj živné rostliny, mnoho ptačích zobů u nás v ČR na zimu opadává a najít nějaký stálezelený dá práci. Atraktivní a jednoduché a dobře sehnatelné jsou i Extatosomy.
Jediná rada co mě napadá k začátku se strašidly,je pořídit druh který žere ostružiník. Toho se dá všude sehnat dost na rozdíl od již zminovaného ptačího zobu.
Nedostatek krmiva v zimě jde řešit ,,alternativně". Nechat si vajíčka nakladená těsně před zimou a dospělců se na konci podzimu zbavit. Ďábelky se nám z takto nechaných vajíček už pomalu začínají líhnout a to jsme je ani nechtěli
Tenhle způsob je mi jasný,ale pro začátečníka který chce celoročně zvířata ne úplně ideální.
Dábelky chci taky letos řešit stejně.
A nedá se jim na zimu třeba zamrazit listí ostružníku?
Ostružiník má listy celoročně,ale žerou ho jen některé druhy. Proto jsem psal druhy žeroucí ostružiník.
nedostatek pračího zobu se dá vyřešit vcelku snadno, stačí se podívat z čeho jsou živé ploty ve městech v parcích. v ČB je neopadavý ptačí zob v každém parku, jsou z něj i živé ploty na sídlištích atd. Nikdy mě to nenapadlo dokud jsem nezačal chovat strašilky, teď vidím potencionální krmení kudy chodim. Jinak se zmražováním ostružiníku mám špatné zkušenosti, listí se tím holomrazem spálí a je na dvě věci. Možná je na to finta, ale tu neznam.
Ve velkých městech to je v klidu,ale já se třeba k takovému zdroji dostanu kolikrát jednou za 14dní,což je dlouho.
A neexistuje nějaký druh, který se živý "pokojovkami" tedy spíš rostlinou, která se dá pěstovat doma? Vím, že některé třeba žerou kapradiny.
To ti nezbývá nic jiného než si sehnat sazenici nebo řízek a pěstovat si krmení někde u baráku nebo v dochozí vzdálenosti sám.
Já, když vím, že se pro krmení delší dobu nedostanu, tak toho nařežu víc a strčím to do sklepa v kýblu s vodou a troškou octa (ostatně to je lepší i v insektárku a čím větší nádoba, tím líp), takovej ostružiník tam má tendeci dokonce růst . Cca měsíc uchování není problém.
Já dávám ostružiník do filmovky s vodou a před výměnou mi většinou vyraší čerství listí,ale ten ocet nebude špatnej tip díky.
Filmovky? Já dávám ke strašidlům cca 1/2 až 3/4 metru dlouhý šlahouny a cpu je do 3,5l lahví od okurek. U sarančat jsem to praktikoval úplně stejně. U nymf dávám šlahouny kratší a strkám to do 3/4 litrových omnií . Sklenici dávám plnou vody. Měním cca po týdnu, podle ožrání a stavu a hlavně času, vždy minimálně polovina vody zmizí. Tedy většinou všude mívám sklenice dvě, je to jednoduší na údržbu, strašilky přelezou na čerstvé a nemusí se zbytečně přendavat. Když mám náladu, tak ještě část stonku co bude ve vodě podélně rozřezávám. Hrdla sklenic už ani ničím nezacpávám, nikdy se mi žádný strašidlo v nádobě neutopilo.
Já je mám v odchovových krabkách na Trimouše. ze šlahounu nastřihnu tři kusy a dávám čestvý po týdnu. Vodu doplnim jednou a pohoda. Na 1.1 ten prostor stačí. Z insektárka mám zatim jen konstrukci,ale po dodělání bude taky trochu jinej způsob chovu.