
Leguánek modrý - vybavení terária
Ahoj, proč zase otravuji - psala jsem na mail chovatelů, od kterých mám leguánky. Popsala jsem problém s holčičkou a ptala se, jestli třeba v jejím vrhu není něco podobného a případně čím to řeší. Pán samozřejmě odpověděl, že v chovu problémy nemají a ptal se na terárko. Na čež jsem mu napsala
Na výhřevném místě 43°C, trubicová záživka + výhřevná žárovka, UVB Reptile 200 pověšené u výhřevné žárovky, krmení jednou denně nasypu obalené cvrčky, směs plastin+roboran+nutrimix. Většinu z toho nebo vše (již si nepamatuji) jsme probíraly s paní při prodeji. Zatím mám malé na ubrouscích, abych je mohla lépe kontrolovat. Než povyrostou, je terárium 60*35*33.
a přidala fotkiu terka, kterou příkládám i vám. On mi odepsal něco, co celkem odporuje tomu, co mám dosud načtené, tak se vás chci zeptat, co si o tom myslíte:
Dobrý večer. myslím si, že na tak velké terárium, je UVB silné, zejména, když je v blízkosti tepelného zdroje. Alespoň ho dejte výš, ke stropu. Dosah je většinou 20 až 30 cm. Dále bych koupil bodovou výhřevnou žárovku 40W a tu zavěsil na opačnou stranu, než je UVB žárovka. Teplota pod žárovkou je dobrá, ale v teráriu musí mít i místo aby se ochladili, to znamená nějakých 25 st.c. Noční teplota stačí pokojová. Dále je třeba používat jed druh vitamínů a minerálů. Používám Nutrimix pro nosnice s čistým vápníkem v poměru 2:1. S pozdravem L. Kulich
Dosud jsem četla, že reptile 200 je jediný z reptigel, co funguje a rozhodně se hodí pro pouštní ještěrky. Dále jsem vždycky četla, že má být cca 10 cm od zvířete a že se má dávat k výhřevné žárovce. (když je pod žárovkou 43°C, na opačné straně jesamozřejmě chladnější místo, kde se můžou ochladit). Pak jsem taky nečetla, že je potřeba používat jeden druh vitamínů, ale že každý prostě používá, co mu vyhovuje. Mám to tedy změnit podle pána? Moc se mi to nelíbí, ale když má odchovy v pořádku, třeba je špatně vše, co jsem dosud četla...
Děkuji za odpověď
Tak nic? Doufala jsem, že mi řeknete, jestli to dělám dobře nebo špatně
Hned jako první bych vyhodil ten bílej písek. Tím podle mě byl způsoben i ten problém s okem. Dej tam normálně písek do pískovišť.
Žárovky nech u sebe. Reptiglo pro ně rozhodně není moc silný, spíš naopak.
Přidal bych víc klacků a vyskládal tam nějaký šutry jako úkryty.
Rosil bych tak 2x týdně.
Žádnej bílej písek tam nemám. Víc kamenů samozřejmě plánuju, ale až bude zdravá - nevím, jak bych to pak všechno desinfikovala, když mi to teď poprská bacilama. Stejně tak, až bude zdravá, dám hnědý písek - stejná barva, jako na pozadí.
Rosit tedy budu o něco míň, teď už to tedy nedělám 1-2x denně.
souhlas s kolegou výš...zrovna Scelopoři vůbec na ubrousky nepatří, jsou to ještěři co spí v noci zahrabaní v substrátu, což je potřeba jim umožnit a pokud ne, tak trpí silným stresem. Takže se vybodnout na nějakou přehnanou hygienu a dát jim normálně substrát (stačí ten hřišťovní písek nebo písek trochu namíchaný rašelinou). S desinfekcí si hlavu nelam, obzvlášť pokud to jsou odchovová zvířata. Ono méně je často více, podle toho co tu popisuješ jsou prostě problémy způsobené stresem z nevyhovujícího chovu. dej zvířatům to, co potřebují a myslím že problémy zmizí záhy samy.
Scelopoři jsou prostě zvířata, co potřebují biotopní terárko, dostatek úkrytů a klidu a potom fungují a jsou to celkem dost tvrďáci. Ale chov v striktně kontrolovatelném hygieňáku je zrovna 1 ze způsobů, jak je úspěšně zlikvidovat.
Já ještě nikdy zvířata na ubrouscích nechovala, vždy jsou hned na substrát. Jenže jak je ta holčička nemocná, tak se toho prostě bojím, no...
Tak jo, dneska to vyměním za písek... Já ho mám normálně doma koupenej, připravenej k použití.
co jí vůbec je?
Těžko říct, myslím, že nastydla při přepravě, ale je to celé takové divné. Začlo to zavřeným levým očičkem. Přidalo se obtížnější dýchání. Je zahleněná, většinu dne tráví na jednom místě s pootevřenou tlamkou a nataženým krkem. Očička už má zavřená obě.
Zkoušíme jí píchat cefalosporiny, v út jsem měla radost, protože se mi zdála lepší a zdálo se, že pravým očičkem pozoruje cvrčky, jenže ve čt byla zase znatelně horší, takže se mi to asi opravdu jen zdálo
V jejím vrhu prý žádné problémy nejsou.
Sameček, se kterým je v jenom terku, je úplně v pohodě.
Souhlas s kolegou, v uplně všem. léčit pokusně plaza, když nevím co mu je je nejefektivnější způsob, jak ho zabít. A kor širokospektrými atb, ty plazi snáší obecně blbě, pominu-li vše kolem, co to obnáší a pro to zvíře je to přímo brutální stres, který mu taky nepřidá. Pokud zvíře neaktivovalo a hůř dýchalo, přivíralo oči- tak to se řeší vhodnýma podmínkama a absolutním klidem bez stresu a odchytu. Jakákoliv medikace a i jen ten stres co s tím souvisí to zvíře akorát dodělává...zajisti mu vhodné podmínky a klid, vůbec na něj nesahej a nic do něj hlavně necpi a nepíchej, oni Scelopoři jsou naštěstí dost tvrďáci, takže to možná dá vlastní vůlí žít. Pokud už ho ta nadměrná péče moc nezdevastovala. taky by bylo lepší oddělit toho samečka do jiné ubikace, než se ta holka zase rozchodí.