Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PROSÍM POMOC, pravděpodobně krev v moči želvy

Dobrý den,
dnes jsem koupal rachitickou samici T.ho. a pravděpodobně má v moči krev. Něco podobného měla už před týdnem, ale neměla to jasně červené jako teď, ale oranžové. Samozřejmě jsem to řešil - s panem Junkem.
Prosím co mám dělat a jak mám postupovat.
Nemůže ta barva souviset s potravou?
Moc děkuji.
nastenka

Má také dlouhodobé problémy s ledvinami a je trochu měkká. A ještě měla dříve v moči pár malých urátů.

už sis odpověděl sám, ta krev v moči s tím souvisí...to zvíře je zdravotně asi dost v (_!_) a tady to nevyřešíš, jedině s veterinářem- specialistou na plazy a stejně to asi z dlouhodobého hlediska dobře nedopadne.

Samozřejmě jsem to řešil - s panem Junkem.

A co poradil?

Pokud jsi v dosahu Prahy,viděl bych to na konzultaci s Hnízdem.

viz jeho článek v AT v 2009 (květen, červen) cituji:

Onemocnění ledvin(například po infekci hexamity)vede následkem retence fosforu k patologickému navýšení
jeho seroplasmatických hladin, k takzvanému renálnímu sekundárnímu hyperparathyroidizmu
(=RSHP).Zvláště ve skupině adultních želv trpících měknutím krunýře je podstatná část postižena chronic-
kým onemocněním ledvin.
Naopak vede i dlouhodobý NSHP sekundárně k renálnímu poškození,a tím k další akceleraci onemocnění
(Heuberger,2006).
Mezi další důvody vedoucí ke ztrátám vápníku a následné demineralizaci skeletu patří onemocnění střeva
(parazitární,bakteriální infekce atd.).
Zde lze očekávat sníženou schopnost enterální absorpce minerálních látek i za předpokladu jejich dostatečné
saturace v potravě.
Mezi parazitární infekce zažívacího traktu,způsobující pravděpodobně sekundárně syndrom měknutí krunýře,
patří kryptosporidióza,balantidióza a infekce některými oblými červy
(Häfeli&Zwart,2000).
PS.kdyby jsi nevěděl coje to za zkratku (nutriční sekundární hyperparathyroidizmus = NSHP)prostě blbej poměr P a Ca, kdy P způsobuje odbourávání Ca

Hlavně nechoďte ke kočkopsímu vetovi píchat vitamíny a antibiotika naslepo.

Možná chce jen "podrbat za uchem, jak je dobrej"... Tipnul bych, že trochu by mohl příznaky poškození ledvin zmírnit Alopurinol nebo Febuxostat. Podobnou věc jsem viděl v ordinaci u jiného veterináře, než zmiňovaný MVDr. Hnízdo, kam majitelka přinesla sulkátu, krmenou převážně paprikou, rajčaty a ovocem. Tvar krunýře jedním slovem děsný, z močáku vyndal doktor kleštěmi kloakou přístupný oxaláatový kámen velikosti holubího vejcete. Další osudy zvířete neznám, ale není těžké si je domyslet (exitus na 99.9 %, pokud mělo zvíře kliku, tak brzo).

Já jsem asi trochu natvrdlá, ale potřebuju ujistit :-)
Chápu, že měknutí krunýře je nedostatečným přijímáním vápníku (ať už nepodáváním, nebo neschopností vstřebávat). Mě však zajímá, co způsobuje "pyramidování" ... taky nedostatek vápníku (překrmování = rychlý růst a nedostatek vápníku pro celý krunýř) nebo spíš přehršle?
Nebo je do nedostatkem vlhkosti?

A nevhodné krmení znamená:
1. příliš hodnotné krmení, které způsobuje příliš rychlý růst, kterému kostra nestíhá, i kdyby měla vápníku a fosforu přehršle
2. Nedostatek vápníku a fosforu v krmení?
Samozřejmě předpokládám, že to obvykle asi bude moc tučnýho krmení a málo vápníku k tomu, ale ráda bych pochopila, zdali je dobře 1. nebo 2.

Vhodné krmení, je takové, kde poměr Ca a P je min 3:1 a větší ve prospěch Ca (a neobsahuje šťavelany)
dávám to jsem už asi po 1000cí
Jak-a-cim-krmit.html
a
Zakladni-potrava.html

příliš hodnotné krmení Tím myslíte co?

jinak k pyramidování jak už psala Auri:-)

blbá potrava a NEDOSTATEČNÁ VLHKOST

Chováte venku ? Pokud ne, tak i nedostatečné UVB neumožní využít i správné poměry Ca/P v potravě...a pak je to furt dokola...:x:

Zdravím,
já (doufám) chápu jak má vypadat správná potrava ... jde mi o to, co KONKRÉTNĚ způsobuje pyramidování ... nedostatečná vlhkost - jasně, chápu .. to teď nechme stranou.
Pojďme si rozepsat "nevhodnou" stravu. Chápu, jaká má být vhodná a chápu jaké má mít složení.
Jde mi o to, jak nevhodná musí být, aby vznikly pyramidy. Ne jako "hodně" nebo "málo" nevhodná. Nevhodná způsobem:
1. Nutričně hodnotná = dodává hromadu energie želvě, která ji využije na příliš rychlý růst a kostra to prostě nestíhá tak rychle dohnat, i kdyby poměr Ca a P byl ideální.
2. Nebo nevhodné složení potravy (poměr Ca a P není vhodný, tudíž nedochází ke správnému využití vápníku, nebo ho prostě není dost).
Asi se vyjadřuji špatně, ale nevím, jak lépe to napsat. Želvu nemám, prostě mě to zajímá.

Tak želvy ze suchých oblastí jsou uzpůsobené k tomu, aby dokonale využívaly potravu chudou na živiny, ale bohatou na balast a taky na minerálie - dost často žijí na územích s vápencovým podložím, kde je vegetace na ty minerálie bohatá sama o sobě a navíc obvykle zaprášená. A krz tu chudou potravu jsou také uzpůsobené k pomalému růstu a k čerpání vody povrchem těla, když na noc zalézají do vlhkých úkrytů, padá na ně rosa atd, čímž se jim přirozeně hydratuje rohovina. Jenže v lidské péči mají často uplně pravý opak - potravu bohatou na bílkoviny, tuky a cukry s malým množstvím minerálií a balastu- to jak je lidé rádi krmí ovocem a nevhodnou zeleninou, granulema s často nevhodným složením, piškotama, vejcema, masem a dalšíma blbostma - páč želvy to moc rády a děsně jim to šmakuje, ale taky škodí. A obzvlášť v té míře, v které jim to často lidé podstrkují, protože si myslí že želvě prospívají, když jí to tak chutná. A navíc když je to suchozemská želva, tak je nenapadne, že má mít vlhký úkryt a mají ji v naprostém suchu jen s miskou s vodou. Takže nevhodně krmená vysušená želva sice tělesně rychle roste, ale likviduje jí to jak vnitřnosti, tak i deformuje krunýř, protože vysušená rohovina nestíhá dorůstat kostru. Takže štítky zůstávají malé a místo obloukem do stran dorůstají pomalu směrem nahoru, kdežto kosti pod nimi do těch stran. Takže se celý krunýř deformuje a želva je pak místo hezky klenutá s hladkým krunýřem placatá s pyramidama. A pokud má navíc málo vápníku nebo UV (jedno jestli slunce nebo umělého), nebo často i kombinace obojího, tak je navíc i měkká. Navíc teda ta měkkost je často pak už i způsobená tím, jak má želva dorasované vnitřnosti, tak ani nefunguje jak má a pokud pak začne dostávat potravu jak se patří, UV a minerálie, tak stejně netvrdne, protože už to nedokáže využít.

K těm bílkovinám- ony želvy sice trochu těch bílkovin potřebují, ale v přírodě se k nim dostanou jednou za čas- najdou mršinu, zaprší a vylezou bezobratlí atd. Takže fakt občas a nárazově. Kdežto lidé jim to často dávají pravidelně a v příliš krátkých intervalech. A to je chyba.