Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výška terárií pro chov terestrických hadů

Zdravím kolegové,

pro chov hadů používám nejčastěji terária 50x50x40, 65x50x40 a 100x50x50, dle toho, o jak velký druh se jedná, pár, atd. Dost bojuji s místem a to poslední, které zbývá, bych rád využil co nejefektivněji. Přesto se snažím udržet nějaký velikostní ideál pro spokojenost chovanců i moji.

Snížení výšky mi může přinést možnost jednoho patra (dvou? :-)) terárek navíc. Terária budou pro čistě terestrické hady, tzn. zmije, chřestýši, apod. Sedím před terárky a horních 10cm je většinou vlastně prázdný prostor, byť se někdy hodí. Jak vysoká máte terária vy a jak "nízko" se dá jít? Přemýšlel jsem o 65x50x30, což by se možná dalo, ale 100x50x30 se mi už zdá nevhodné (i když možná?). Byl by pro mě bonus mít výšku unifikovanou, ale není to nutné, takže možná 65x50x30-5 a 100x50x35-40?

Napadají někoho výhody/nevýhody, na které jsem nepomyslel?

Sssssss pozdravem,
solidus

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Doufám že se řeší skleněný terária, protože nízký osbéčka se v letě strašně přehřívaj i se 7W ledníč…
naden 08.04.2014 21:25
naden
Jj, skleněné. čím myslíš, že to je? Větrání je předpokládám srovnatelné, tak teplotní setrvačnost, n…
solidus 08.04.2014 21:51
solidus
Terária z OSB dobře tepelně izolují (OSB nevodí teplo na rozdíl od skla). Jinak k té výšce terárií…
Afričan jinde 09.04.2014 08:40
Afričan jinde
No já osobně si zase moc nedokážu představit hloubku 70 plus...Mám krátký ruce,nedosáhl bych ani při…
strastav 09.04.2014 08:50
strastav
No popravdě i pro hady jako cerastesky mam minimálně 45, jde o tu manipulaci, možná u guttky a tak p…
Michal... 10.04.2014 16:40
Michal...
Souhlas s Michalem. Už kvůli té manipulaci. Zvlášť u chřesťochů. Tam je výška 50 ideální. Minimálně…
BlackFlame 10.04.2014 17:40
BlackFlame
Ale já už se nahoře omluvil,já to nějak nedočetl,jedáky nedělám,tak o tom vím kulový....Já psal o no…
strastav 10.04.2014 20:40
strastav
Přehlédl jsem. Teď se zase omlouvám já. :-) U zvířat co uvádíš souhlas, pokud tam jsou ok podmínky.…
BlackFlame 10.04.2014 21:13
BlackFlame
Spíše než o výška jde především o výšku otevírání, kde se mi 30cm (výška otevírání) pro malé terestr…
Afričan jinde 11.04.2014 10:06
Afričan jinde
"výškou otevírání" myslím výšku dvířek/šoupaček
Afričan jinde 11.04.2014 10:37
Afričan jinde
Přesně to je moje dilema - jsem omezen prostorem. Takže hledám vhodný kompromis. Jak jsem psal, mám…
solidus 11.04.2014 11:12
solidus
Taky nějak nechápu čím a proč ,potřebujete v terárku uhýbat nahoru. To dovnitř strkáte pracky s joje…
Bandor 11.04.2014 19:20
Bandor
přesně tak...jak to tak tady čtu, tak tohle mi přijde jako 1 z nemnoha reálných příspěvků. Co se týč… nový
Aurifer 15.04.2014 16:51
Aurifer
To že jde dělat i velké jedáky v nízkých terárkách se přít nebudu a mám i odzkoušeno. Jen se mi pros… poslední
raddei 15.04.2014 19:54
raddei

Terária z OSB dobře tepelně izolují (OSB nevodí teplo na rozdíl od skla).

Jinak k té výšce terárií pro terestrické druhy - výška 35cm se mi obecně řečeno zdá vhodná pro terária hluboká do cca 50cm. Pokud chcete mít velká terária s hloubkou třeba 70+cm, potom bych doporučil vyšší. Jde hlavně o pravidelné čištění terárií - moje osobní zkušenost, názory se mohou samozřejmě lišit.

No popravdě i pro hady jako cerastesky mam minimálně 45, jde o tu manipulaci, možná u guttky a tak proč ne, ale u tohodle prostě to nějak moc nejde. Podle mě ideální výška je těch 60cm a 45 je minimum úplný. Ale je to asi otáskou vkusu, mně se ani nízký terárka vůbec nelíběj. Nízký hluboký terárko je fakt šílenost.

Souhlas s Michalem. Už kvůli té manipulaci. Zvlášť u chřesťochů. Tam je výška 50 ideální. Minimálně těch 45. To samé kobry. Zvlášť pokud jde o hlubší terária. Nižší si to ani nedovedu představit. Se strastavem radikální nesouhlas (nemyslím to nijak špatně. Jen tohle vidím v tomhle případě jinak. Souhlasil bych, pokud by šlo třeba o gutáty nebo o "lampy"). Chřestýš není Pogona. Navíc když si vezmu útok chřestýše, nějaké kobry a bitisky, tak je to všechno úplně něco jiného. Výšku terária bych volil podle chovance. Poslední dobou jsem dostal pěkně zabrat. Ten prostor se mi docela hodil.

Spíše než o výška jde především o výšku otevírání, kde se mi 30cm (výška otevírání) pro malé terestrické druhy (jako je třeba vámi zmiňované Cerastes cerastes) zdá být naprosto dostačující. Pokud má někdo více prostoru, vyšší výškou rozhodně nic nezkazí - ale vzhledem k tomu, že toho mám doma víc, bylo by v mém případě 50cm velkým plýtváním prostorem.

Přesně to je moje dilema - jsem omezen prostorem. Takže hledám vhodný kompromis. Jak jsem psal, mám doma momentálně terária (tedy hlavně ta, snažím se unifikovat) 50x50x40, 65x50x40, 100x50x50 (poslední vždy výška) a do těch nových nižších bych přesunul ty menší druhy, tzn. Vipery, Cerastesky, malé chřestýše, apod. a ty vyšší mi samozřejmě zůstanou a ty bych využíval na chov těch větších zvířat.

Včera jsem si zkoušel manipulaci jako kdyby terárka byla nižší a u většiny druhů jsem prostě problém neměl. Může to být občas zdlouhavější, když se hned nepovede hada zvednout tak, aby neměl oporu na zemi (hlavně ty Cerastesky, ty tečou přes hák :-D), ale nějak omezující problém jsem neměl.

Výšku otevírání - volím spodní sokl cca 8cm, ale myslím, že může být i nižší.

Taky nějak nechápu čím a proč ,potřebujete v terárku uhýbat nahoru.
To dovnitř strkáte pracky s jojem ,když je tam nasranej had?

Je to samozřejmě každýho věc ,ale nějak so nedovedu představit ,na co mi bude např. u sistruráků půl metru vysoký terárko.

Mám misky v rohu těstě za šoupačkama ,aby šli bez problémů dolejt ,případně vyndat peanem.
Na hovna prodlouženou lopatku a dlouhý pinzety. A když jednou za čas bouchne žárovka ,tak hold hada vyndám ,vyměním žárovku a dám ho zpátky ,operace max. na dvě minuty.

Pokud vim ,Solidus se baví o viperkách ,cerasteskách ,malejch chřestýších ,možná ňáký ploskolebci ,menší bitisky atd.
Ne o kobrách ,durissácích a tajpanech ,kde není samozřejmě o čem polemizovat.

přesně tak...jak to tak tady čtu, tak tohle mi přijde jako 1 z nemnoha reálných příspěvků. Co se týče výšky ubikací pro terestrické druhy, tak jsem je měla i v nižších ubikacích (vč. třeba větších druhů Crotalů jako jsou ti durissáci, nebo arietány atd) než je těch 30cm a úplná pohoda, uhýbat někam směrem nahoru před hadem - proč, proboha? Je to jenom o rozumném zařízení té ubikace, aby vyhovovala jak zvířeti, tak i chovateli z hlediska bezpečnosti. Ale ta bezpečnost není o výšce ubikace. Miska se dá vyndat peánem, nebo když už tam pro ni člověk musí nutně šmátrat, tak se dá na místo co nejdál od místa, kde se zvíře běžně zdržuje, aby nebyla "na dostřel", popř. se zvíře odstíní třeba štítem z plastu, aby prostě nemohlo střelit. Trus se dá vyndat lopatkou a jinak do té ubikace v podstatě není třeba zasahovat a pokud ano, tak hada není problém přehodit na chvíli do manipulačního plasťáku. je to všechno jenom o tom, jak si co člověk promyslí a zařídí.

Co se týče výšky ubikací, tak tam jsem měla jediný problém u plasťáků s přístupem shora, kdy prostě někteří nerváci nebo ostřejší povahy po odklopení víka z nízkého třeba 15-20cm boxu vyletěli horem ven (s oblibou to dělali třeba hladoví durissáci), ale to v terárcích moc nehrozí. Pokud si člověk zařídí dvířka tak, aby mohl vhodně regulovat otevření. A co se týče výšky spodního rantlu, tak tam lze šoupačky vyřešit tak, že kolejničky nesedí na tom spodním rantlu, ale před ním. je to o dost praktičtější.

To že jde dělat i velké jedáky v nízkých terárkách se přít nebudu a mám i odzkoušeno. Jen se mi prostě lépe dělá v teráriích o větší výšce.
Uhýbání vzhůru můžeme probrat jinde. Každopádně se může stát,že člověk ocení víc místa a nevysklí si miskou terárko.
Hlavně to neberte tak že permanentně hrabu do terárek rukou a pod. at se zase nerozjede debata jak k volbě prezidenta.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru