Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem identifikace hlodavce

O vikendu sem byl na vesnici na Jizni morave na navsteve u rodicu...
Mamka si stezovala, ze se ji na zahradu prestehoval nejaky nezvany host a vsechno ji to tam rozryl...
Toz sem to tam sel omrknout a asi na 20m cverecnich v zemi tak 20 slusne velkych der v prumeru baj oko 5-7cm...
A schodou okolnosti kousek opodal se jeden kousek vyhrival na slunicku... nastesti sem byl rychlejsi ja s kyblem, jak mamka s lopatou, tak se me podarilo ziskat zivy exemplar...
dle velmi male plachosti a chovani, pomeru velikosti zvirete a der v zemi sem usoudil, ze to bude jeste mlady kousek a zrejme jeden z jeho prvnich vyletu mimo noru...
Uz sem potkal kdejakeho mistniho hrabose, ale tady me dost mate ta cerna barva...
na hrabosika podzemniho je to i celkem dost velke, pokud je to teda subadult, jak se ja domnivam...
akualni hmotnost je 25g
pozna nekdo?
[kugxz95]

pokud to má ocas, tak to bude asi mladý hryzec vodní (Arvicola amphibius). U forem z nížin mohou být mladí jedinci i uhlově černí, ale s věkem světlají spíše do černohnědé. Co se týče té krotkosti, tak se mohl nadlábnout nějakého rodenticidu.

Super... diky... je to tak... :-)
pred lety sem tam hryzce i videl, ale mel uplne jinou barvu a byl podstatne vetsi jak toto...
je to okres Hodonin, takze nizina a za zahradou je maly potok... toto hnizdo je asi 100m od toho potoka...
Otazka co ted s tim prckem? vypustit nekde daleko od nasi zahrady? zkrmit? nechat doma?

tak oni adulti jsou docela velcí, asi jako menší potkan a barevně poměrně variabilní.

Co s nim to už záleží na Tobě.. můžeš ho pustit, nebo si nechat doma - nároky má na krmení má podobné zhruba jako morče a dá se i celkem ochočit. ale že je tak klidný bych se skoro obávala, že je přiotrávený - takže se dá počítat i s tím, že exne. A ze stejného důvodu bych ho rozhodně nezkrmovala.

tak sem mu do ubikace soupl malou nadrzku s vodou a hned tam zacal jezdit jak torpedo... vodni tvor se v nem rozhodne nezapre... :)
no taky me ta jeho krotkost dost prekvapuje, neni vubec problem ho vytahnout ven a mit na rukou bez jakehokoliv nasilneho zadrzovani...
podle toho co pisou o jeho vaze 150-300g, tak tohle s 25g musi byt opravdu maly prcek, tak mozna proto...
jinak zere dobre a bobky z nej lezou jak na vyrobni lince...
No zrejme ted minimalne par tydnu do dalsi navstevy venkova zustane doma na pozorovani a pak se uvidi...

já je jako dítě chovala, když si na člověka zvyknou, tak jsou hodně krotcí. Ale ze začátku byli dost kousaví, takhle na ruku by se vzít nedali- i mláďata. Ono možná pokud jsou zvyklí, že tam lidé chodí a ničím po nich nehází, tak se třeba nebojí, no. Ale stejně je divné, že se to zvíře na fotce vůbec nebrání a sedí na ruce. Každopádně pokud si ho Wirtual chce nechat, tak mu přeju, aby přiotrávené nebylo :-)