Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osmák degu - nemoc, zvláštní příznaky

Zdravím chovatele osmáčků,
moje sedmiletá holčička začala v pátek večer, když jsem jí dávala krmení, podivně prskat, jakoby tise prskat, kychat nebo tak něco, ale pořád, v jednom kuse. Při tom otevírá tlamičku, takže ani s určitostí nevím, zda zvuk vydává nosíkem, nebo tlamičkou...Občas si přejede tlapkou po nosánku, jako by na něm něco měla, ale zdá se mi suchý a čistý. Je čilá, má chuť k jídlu, pije jako obvykle... na jejím chování se nic nezměnilo. Jen dnes (v neděli)měla trošku zalepené jedno očičko. Příznaky se mi nezdají úplně typické pro nachlazení, tak co by to tedy mohlo být? Od soboty od rána má vyčištěnou klec a zvýšený přísun vitamínů (tráva, bylinky a vitaminové dropsy bez cukru). Poraďte mi prosím. Máte někdo podobnou zkušenost?
P.S. Pokud si jí zrovna nikdo nevšímá, tak toto chování nepozorujeme. Možná jen že otevírá tlamičku jako by dýchala tlamkou a ne nosem.. Možná by se dalo říci, že je chvílemi i v klidu dýchavičná..?
Díky L.
[mod]Změna předmětu, původně: nosmák degu - nemoc, zvláštní příznaky (cejna)[/mod]

Zítra s ní půjdu, zjistili jsme, ze ma prerostly spodni zub vzadu... Naprosto příšerně a jde to vidět jen když ji zpacifikujeme na záda a rozevřeme tlamičku. Je už stará a šedivá, tak doufám, že ji návštěva doktora moc nevystresuje. Nevíte, jak takové zkracování může probíhat a zda je třeba anestezie? Bojím se, že ta by jí ublížila... Je jí tak 7 a půl roku...

ono u malých zvířat se to bez anestezie moc dělat nedá, pokud to jsou přerostlé stoličky. Něco jiného jsou hlodáky, ty jsou ve předu a je k nim snadný přístup, takže je stačí ucvaknout, ale se stolkama je problém, no. Ale pokud má veterinář inhalační narkózu, tak by to mělo být v pohodě, ta je celkem šetrná a zvládají ji i starší zvířata. Jinak 7let u osmáka zas tak vysoký věk není, v dobrých podmínkách může mít před sebou ještě 3-4 roky života.