Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - zánět v oku

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na problém s okem mého chameleona. Po svlékání se mu v oku udělal pravděpodobně zánět. Nyní oko téměř neotevře a má na něm kapku hnisu. Světelný zdroj, vitamíny a podobně jsem neměnil. Mám ho cca 3 roky, do teď bez problémů. Žere i pije normálně, je vitální. Jediný problém je zmíněné oko. Mohl bych poprosit o radu, zda je nutné vyhledat veterinární ordinaci nebo mohu nasadit nějakou domácí léčbu? Nesnáší moc dobře přenášení, proto zkouším nejprve poprosit o radu. V přiloženém odkazu je fotka jeho oka. Děkuji předem za radu.

http://www.evernote.com/shard/s413/sh/82bcffbe-e31 1-45a4-8c22-658dde0b80ee/41f1662e99dff355b371f1c0b b25e0d1

Tento problém se tu objevuje dost často a vesměs bývá příčinou buď nedostatečné odvětrání/přehnané rosení a z toho vyplívající zatuchlý vzduch,nebo špatné osvětlení (tma nebo přesný opak). Fotka terárka a víc rozepsané podmínky v něm by určitě napověděly víc.

Fotku bohužel v práci nezobrazim, ale asi si to dovedu představit. Občas se nám to stane hlavně u odrostlejších mláďat, na konkrétní příčinu jsme zatím nepřišli. Nejvíc se nám osvědčilo řešit to mechanicky - namočit uchošťour do vlažný vody, popř. na něj kápnout trochu ophtalmo septonexu jako dezinfekci, a opatrně mu ten hnis z oka odstranit. Nejlíp to jde ráno než ten hnis zatvrdne. A takhle pořád a pořád, dokud se mu to nepřestane dělat - zatím to vždycky zabralo. Nějaký dlouhodobější vykapávání očí apod. je spíš kontraproduktivní - chamíkovi akorát vysouší oči a efekt nezaručenej...

Jinak překontrolovat osvětlení, větrání apod. je určitě na místě taky, to jo. Ale stát se tohle může, i když je všechno více-méně v pořádku...

Moc děkuji za odpověď. Vyčistím kompletně terárko, zkontroluji osvětlení apod. Mám trochu obavy z toho ošetřování, můj cham totiž nemá rád žádné "ošahávání" apod., pokud se k němu podezřele přiblížím rukou, tak začne útočit, (není to indikace problému, chová se takto od mala) jediné, co funguje, je nalákat si ho na ruku přes cvrčka, ale poté se opět jen prochází po ruce, jakýkoliv podezřelý pohyb opět odmění syčením a útokem. Nemáte nějaký trik, jak na takovéhle chování?

Na to asi trik neni, je to normální, že takový občas jsou. Moji chamíci se se mnou taky moc nemazlej...vlastně jsem na tom úplně stejně. Když s nima potřebuju manipulovat, třeba když dávám samce do terárka k samici, je nejlepší udělat to prostě rychle, chytnout ho, aby to měl co nejrychleji za sebou... Nějaký hodinový nahánění po terárku je akorát zbytečně dlouhej stres. Lepší je chvilka "násilný" manipulace, než ho dlouho nervovat "po dobrym"... Takže jestli kouše, čapla bych ho klidně v rukavicích a někdo druhej by mu to v rychlosti, ale šetrně vyčistil. On o tom za chvíli nebude ani vědět... Ale nikdy jsem nic takovýho (naštěstí) dělat nemusela, takže je to spíš takovej nápad :-D

Viděla bych to v tomhle případě podobně, no.. Můžeš zkusit na něj naběhnout ráno - třeba ve chvíli, kdy už je čerstvě vzhůru, ale světla ještě nesvítěj, mohl by tak bejt trošku "tumpachovější"... Taky máme pár takovejhle agresorů (naštěstí zrovna u nich nikdy nebylo potřeba takhle zasahovat), a mám pocit, že na ně fakt žádný moc triky nezabíraj;)