Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - problem s okom

Ahoj,

mame 6 mesacneho chameleona jemenskeho, a pred 2 mesiacmi zacal mat problem s lavym okom. Zacal si ho triet o vetvicky, ale nemal ho zavrete ani nemal ziaden hnisavy ci iny vytok z oka.
Oko sme mu chvilu mastili opthalmo septonexom a vypli UVB ziarivku, oko si potom prestal o vevtvicky suchat, a zacal znovu po zapnuti UVB. Mysleli sme si, ze je to nespravnym zdrojom UVB (mali sme kompakt Exo terra Reptile UVB 100, tak sme ho nahradili trubicou Arcadia T5 D3 6% UVB .
Oko si uz nesuchal, ale nijak viac sa mu nezahojilo.

Kedze na svojom vyhrevnom mieste nemal aj UVB lampu, chceli sme mu este nahradit Exo Terra kompakt, kompaktom od Arcadie. Takze sme mu po 3 tyzdnoch bez UVB kompatku este pridali aj kompakt Arcadia 23W 7% UVB.
Po hodine si vsak zacal oko zase triet o vetvicku. Takze sme ho vypli.

Ostatne podmienky:
Terarium Exo Terra 60x45x90 (vyska 90cm). Vetranie je pruh v spodnej casti a cely strop je pletivo.
Osvetlenie:
V zadnej casti mame Exo Terra top na tri kompakty.
Zlava je vyhrevna Daytime Heat 26W, vedla nej zmienena Arcadia (teraz vypnuta) a na osvetlenie uplne vpravo Natrual Light 26W
V prednej casti mame trubicu od Arcadie vlozenu do telesa Solar raptor

Krmime cvrckami a sarancatami. Zo zaciatku sme kazde krmenie sypali vapnikom Biomin H, a 2x do tyzdna Roboran pro plazy.
Posledny mesiac cvrcky krmime krmivom Repashy a preto sypeme vapnikom len raz do tyzdna, a raz za 2 tyzdne vitaminy (Roboran).

Rosime kazdy druhy den. Na spodku mame raselinu a piesok. Na vyhrevnom mieste 34 st.C
Fotky prikladam
Dakujem za rady k oku, aj za vyjadrenie k nedostatkom vo vybave.

moj mal tiez takyto problem. neviem cim to bolo. kazdopadne s osvetlenim som neexperimentoval.
ale vyliecil som mu to repíkom. kazdy den aj 2-3x namocit vatovy tampon do repikoveho caju a tym mu pretriet oko. za tyzden bol vpoho.

No, sme si vraveli, ze treba odstranit tu pricinu, tak sme skusali menit ziarovky. Uplne na zaciatku sme mali Exo Terra Reptile Vision, a tu som podozrieval z problemov. Tak sme tam dali tu Natural Light. Mozno sa to oko z nej podrazdilo (na amazone som potom nasiel prispevok, kde niekto pisal, ze Reptile Vision skodi agamam), a uz mu to UVB vadi. Len som necakal, ze mu to bude vadit tak dlho. Bez tych kompaktov sa to uz nezhorsuje, tak snad ta trubica bude ako zdroj UVB zatial stacit.
Kazdopadne dakujem za radu, ten repikovy caj urcite vyskusame.