Volba substrátu ž.zelenavá
Dobrý den,
mám doma hodně lignocelu. A protože jsem se dočetla, že není až tak vhodný pro ž.zelenavou, rozhodla jsem se, že dám vrstvu lignocelu (třeba 5 cm) a na něj vrstvu hlíny s pískem (cca 3cm). Mohlo by to takto být vyhovující? V jedné části jsou kamínky. Budu ráda za Vaše rady a zkušenosti, děkuju
Ahoj,
já osobně chovám hermannky v teráriu z osb desek (takový hybrid mezi klasickým želvím stolem a teráriem). Plochu mám rozdělenou na třetinu čistě lignocelu s pískem, kterou držím vlhkou, třetina jsou drny s klasickou hrabankou a zbytek jsou kameny a želvy vypadají zatím spokojeně.
Popravdě, trochu mě vyděsily články o ucpání želvy lignocelem. Ale protože drží dobře vlhkost, tak jsem si říkala (viz. úvod.příspěvek), že bych tu vrstvu lignocelu překryla hlínou(nebo hlínou s pískem). Bude to tedy i tak v pořádku?
Vhodnost nebo nevhodnost použití lignocelu je sporná a mnohokrát diskutovaná, takže k tomu se vyjadřovat nechci.
Pokud se však přikláníš na stranu těch, kteří lignocel zatracují, pak překrytí vrstvy lignocelu vrstvou hlíny s pískem bude neúčinné a želva se k lignocelu stejně dostane.
Dostane, ale kdyby si roztahala jídlo, tak nebude to jídlo přímo v kontaktu s lignocelem. Aby ho nejedla s tím jídlem. Já to vyzkouším a uvidím. Ale děkuju všem.
takhle, řada opravdu dobrých chovatelů želv na lignocelu chová a problémy nemají. O případu ucpání zdravé želvy lignocelem jsem neslyšela...přecejen býložravé želvy konzumující potravu s obrovským množstvím hrubého balastu mají ten trávicí trakt uzpůsobený dost jinak, než masožraví plazi a obojživelníci (hadi, ještěři nebo žáby), kteří s tím lignocelem prokazatelně problémy mají a případů úhynů kvůli ucpání lignem nebo další zdravotní problémy v podobě zánětů v tlamkách a kloakách je bezpočet.
Ono je potřeba rozlišit různé druhy zvířat a co platí u jedné skupiny neaplikovat strikně i na druhou naprosto odlišnou. Pak vznikají mylná dogmata. Jako příklad uvedu sice chov drobných savců- ale princip je stejný. Morčata rodí velká nidifugní mláďata a pokud samice zabřezne pozdě po zvápenatění symfýzy, tak již nedokáže porodit. Ale protože řada chovatelů morčat se vrhla i na potkany a třeba ježky, tak začla šířit, že i potkani a ježci musí zabřeznout do určitého věku, aby neměli problémy s porodem. Ale již vůbec nezohlednili fakt, že potkani a ježci rodí droboučká nidifugní mláďata a tyto potíže se jich tudíž vůbec netýkají.
No, já ty články právě četla. A trochu mě to zmátlo. Tak si říkám, že hlína s pískem bude asi to nej. Ale protože mám dost lignocelu doma, tak ho chci nějak upotřebit. Proto ten nápad, že dole bude vrstva lignocelu a na něm hlína. I ta vlhkost by se tam mohla dobře držet.
Jsem začátečník, takže chci co nejvíce minimalizovat rizika. Ale děkuju za Váš názor. Asi na tom něco bude. Ale těch chovatelů s pozitivním pohledem na lignocel - moc se jich asi nevyjadřuje, protože jsem zatím našla převahu názorů negativních.
Ono je to docela o nervy hledat informace o chovu želv, protože jsem se už dočetla mnoho poměrně protichůdných názorů, zkušenosti. Asi budu muset zapojit "selský rozum".
Ono hodně záleží na tom, kde hledáš...sem už bohužel ti zkušení želvaři přestali až na pár vyjímek s hodně pevnými nervy chodit. Ale na jejich webech ty informace pořád jsou..tyhle informace je lepší hledat tam.
Dobře, moc Vám děkuju. Z některých diskuzí jsem nabyla dojmu, že jsem skoro tyran, pokud nechám želvu na lignocelu. Asi máte pravdu, řídit se stránkami chovatelů, i když i tam jsou často názory a zkušenosti značně odlišné. Já želvu zatím nemám, ale v nejbližších dnech bude. Tak snad časem získám cit a pochopím sama, co želvě prospívá a co méně.
Taky jsem měl jeden čas mladý hermanky na lignocelu s pískem a problém s tím nebyl. Přesto si myslím, že kombinace lignocel, hlína a písek dobrotu dělat nebude, obzvláště pokud to má být ta vlhčí část, kde bych se bál, že to v téhle trojkombinaci může plesnivět. Dal bych bud lignocel s pískem, nebo hlínu s pískem, at se to nemíchá. Když budete navíc dávat jídlo do druhé části, kde budou jenom kameny, tak riziko že nějaká želva lignocel pozře snížíte na minimum a máte klid.
lignocel nedělá neplechu v kombinaci s rašelinou a pískem nebo v kombinaci s listovkou, to neplesniví. S klasickou hlínou ale nevím, přecejen ta je dost hutná.
Želvy jsou jediní plazi, u kterých ligno občas používám, ale spíš provizorně když dojde hrabanka (chovám lesní želvy). Ale pokud ano, tak ve směsi s rašelinou a pískem zakryté listím problémy s plíní nebyly.
Tak a ještě jeden dotaz. Už jsem to udělala (na lignocel hlína a v zadní časti jen lignocel, tam by se jídlo dostat nemělo). Plesnivění budu hlídat.
Ale - dá se použít i hlína z květinářství? Ta co se kupuje v pytlích a je buď na venkovní nebo pokojové rostliny. Nevím, zda nejsou něčím obohacené, co by želvě vadilo. Četla jsem sice složení, ale nejsem z toho moc moudrá.
Omlouvám se za svoje "tupé" dotazy. Ale tak se bojím, abych želvám neublížila a při tom množství informací je to trochu náročné.
hlínu z květinářství určitě nepoužívej - ta je hnojená. Pokud nemáš možnost získat obyč. nehnojenou drnovku od někoho ze zahrady, tak raději kup obyčejnou čistou rašelinu a namíchej ji s pískem.
Dobře, děkuju. A rašelina se dá koupit kde? Taky v květinářství?
V květinářství, v obchodech typu Baumax, Hornbach, Obi..
Moc Vám děkuju. Že máte trpělivost.
U hermanek mam dobrý zkušenosti s hoblinama, co se prodávají jako hobliny pro koně, ve vedlejší vesnici máme stáje, kde je pravidelně kupujou, tak si vždycky necham dovézt balík. Jsou bezprašný (když jsou aspoň trošku vlhký), mokrý hobliny v úkrytu neplesniví... Jen z estetického hlediska nejosu nic moc ;)