Společný chov - Lygodactylus williamsi a Dendrobates azureus
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda je reálné chovat tyto dva druhy dohromady.Mám vymyšlené terárium o velikosti + − 100-120x80x50 (dxvxh),hustě osázené rostlinami.Tato myšlenka mě napadla,když jsem našla tyto stránky,kde je vyfocené nádherné "žabárium"- www.chovatelstvi-teraristika.estranky.cz (zde jsou však pralesničky chovány společně s anolisy) Pokud si dobře pamatuji,tak tyhle stránky jsou uživatelky s přezdívkou Réza.
Předem děkuji za odpovědi
Začátečnice
Já si myslím, že tahle kombinace je do takových rozměrů reálná a že by měla být bezproblémová Všelijaké tyhle drobné gekonky rodu Lygodactylus vídám často v terárkách společně s pralesničkama všeho druhu, především u zahraničních chovatelů. Myslím si, že kombinace pralesniček s Lygodactylkama, je ještě vhodnější, než ta s Anolisama...rozhodně je vyzkoušená a je to jedna z velmi mála kombinací, kdy lze chovat v jednom terárku dva druhy rozdílných zvířat a oba prospívají.
Osobně mám společně Epipedobates anthonyi a Dendrobates Lecomelas v terárku 600/600/1000 a naprosto v pohodě. Akorát Antonky jsou děsně uřvané žáby. Lecomelasky mají příjemné cvrkání ale antonky jsou slyšet přes celý dům až do ložnice.
Anthonky se obecně nedoporučuje moc s ničím kombinovat (i když hodně lidí to tak dělá), protože bývají k jiných druhům žab agresivní. Slyšela jsem od chovatele dokonce případ, že mu začaly postupně chcípat dospělé azureusky...no a nakonec zjistil, že je umořily anthonky. Na youtube lze najít videa, jak se anthonky k jiným žábám chovají - skočí jí na záda a předníma jí začnou "mlátit"...zhruba takhle 444308319460156202
Leucomelasky jsou taky hodně teritoriální a poměrně nesnášenlivé žáby, takže je možné, že si to prostě nenechají líbit...tak snad tam nedochází k nějakému zbytečnému stresování mezi oběma druhy.