Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agresivní užovka při zimování

Dobrý den,

zimuji ve sklepě 2 užovky červené cca 3 týdny, užovky jsou staré 2 roky a je to jejich první zimování.
Teplota ve sklepě 12° a naprostá tma.
Dnes jsem jim chtěl vyměnit vodu, ale jen co se ke krabici přiblížím syčí a startují po mně.
Takhle agresivní nikdy nebyly.

Před zimováním jsem 3 týdny nekrmil a poté 14 dní postupně snižoval teplotu, v tom si myslím, že jsem nic nezanedbal.

Poté šly do boxu (miska s vodou, navlhčené kuch. utěrky).

Otázky zní:

Vyměnit vodu za každou cenu?

Sklidní se po odzimování?

S touhle změnou chování jsem se už setkal u hibernujících guttat taky. Někteří jedinci se stávají bázlivými, okamžitě přecházejí do ofenzivy a neváhají kousnout. I když pochopitelně nic nehrozí, přeci jen to na člověka nedělá úplně dobrý dojem. Holt si vezměte do rukou čtvrtku, šoupněte ji mezi ně a misku s vodou a pak už bez potíží vodu vyměníte. Po odzimování se taková zvířata dávala zpátky do klidu. Dost možná to souvisí právě s nízkou teplotou a tedy i omezenou šancí hadovi bránit se případné predaci a tak to neponechává náhodě a snaží se udělat dojem a zahnat případné nebezpečí dříve, než by se mohlo cosi přihodit jemu.