Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agresivní chování leguána

Dobrý den,
máme doma sedmiletého leguáního samce Huga. Je zvyklý se procházet po bytě pokud jsme doma, nechá se poškrábat i nakrmit z ruky. Pokud chce, vyleze na mě, když nemá náladu prostě si nás nevšímá a mi to akceptujeme. Předevčírem mě však zaskočil - vylezl mi po noze jako vždy a bez varování mě kousl do břicha -pěkně jsem se lekla - pak se nechal dát do terária a tvářil se docela v klidu. Včera jsem ho pustila na pravidelnou procházku po bytě a už od začátku se choval suverénně - chodil celý zvednutý - pak vylezl na akvárium, aby pozoroval okolí - normálně se odtud nechá přenést na zem ale najednou se šprajcl, vytahoval lalok a hrozil kýváním hlavy, šlehal ocasem - trvalo mi snad 3 hodiny než jsem ho pomalilinku přemluvila a přenesla do terárka. Jsem teď nervózní co se děje, takové chování jsem u něj ještě nezažila. Je možné, že se tak projevilo pářící období? Občas jsem na něm pozorovala - více zoranžověl a byl divočejší(to jsem považovala za období páření), ale nikdy se nechoval takto. Nemáte někdo prosím podobné zkušenosti? A jak dlouho trvá takové období páření? Dnes se mi již zdál klidnější - nevytahoval lalok, malá procházka proběhla v klidu, spokojeně dlabal banán z ruky.
Děkuji předem za vaše zkušenosti.

Děkuji za rychlou reakci. Jsem ráda, že to asi bude tím pářícím obdobím.
Pozoroval jste, že některá pářící období je relativně klidnější než v dalších těchto obdobích nebo je jeho chování vždy stejné? Znervózněla jsem, že po tolika letech našeho soužití najednou taková změna chování.