Dvoutýdení agamky ve stresu
Prosím o radu, máme tři dvoutýdení agamky vousaté, rosíme je několikrát denně, plus dvakrát denně krmíme mikrocvrčky, všechny žerou, ale puze nuceně, tzn. že každou musím vzít do ruky a strčit jí mikrocvrčka do tlamičky, pak ho sežere, jenomže všechny agamky jsou tak nějak v křeči, klepou se...myslím si, že je to z toho, jak je musím krmit násilím a musím brát do ruky. Bohužel bez toho by nežrala žádná z nich. Zkoušela jsem je dát do plas
tové krabičky a knim pustit pár mikrocvrčků, ale ony se jich bojí, nechají si je po sobě lézt a spíš se snaží utéct. Zkoušela jsem, zda si vezmou z pinzety, bez nutnosti brát je do ruky, povedlo se pouze jednou a dvou agamek. Nevím co ještě zkusit. Cvrčky nejdříve dám do krabičky s vitamíny a pak jim je podávám, abych do nich dostala vitamíny. Dokonce jsem zkusila na doporučení,každé dát kapičku Bio-Weyxin Multi-C-Mulgat, ale nic se nezměnilo. Díky za jakoukoliv radu...
Dávkování:
Plazi: 1–2 kapky/250g hmotnosti.
Dvoutýdenní agama (která navíc nežere) váží pár gramů....
Popiště podmínky. Teploty, osvětlení, vybavení terária. Rosit stačí ráno a pak večer. Ale s rozumem. Hlavně nekrmte násilně.
Taky občas pomáhá ze začátku v ničem neobalovat. Zkusil bych i větší potravu než jsou mikro cvčci, to jsou takové blechy. Spíš bych dával něco vetšího. Aspoň mě lépe reagovali na větší kořist.
Ještě bych doplnila k osvětlení, že jsme sehnali - LD 11W/REPTline® 10.0 DESERT G23 NBB , uvádějí tyto světelné parametry:
Jmenovitý světelný tok po 100 h.: 580 lm
Nominální světelný tok (lm): 580 lm
CCT: 6.200 K
Typ spektra: Plné spektrum
Barevné podání: 1A
Kód barvy: DESERT
Odstín: NATURAL DAYLIGHT
Dominantní vlnová délka: 433 nm
Souřadnice chromatičnosti X: 0.319
Souřadnice chromatičnosti Y: 0.319
Index barevného podání CRI: 90 Ra8
Myslíte, že je to správná volba?
Děkuji
Mají topný šutr - na něm mají zhruba 38C a konečně se nám podařilo sehnat i UV zářivku, tak tu mají teď čerstvě.
Dávkování jsem četla, proto jsem je nechala opravdu si jen jednou líznout, nepatrné množství.
Jsou schopny sežrat třeba 10 mikrocvrčků, ale pouze když jin je dám do tlamičky, pak je sežerou, ale sami si nic nevezmou.
Mikrocvrčky jsme sehnali až po svátcích, takže první týden jsme krmili cvrčky, které jsme čtvrtili, nebo půlili, dle velikosti, ale opět jen když jsem jim to natlačila do tlamiček.
Ty mimča jsou při tom neustálém tahání tak stresovaná,že se ani nedivím,že nežerou...První dny po narození ještě střebávají žloutek,a vy jste do nich už cpaly cvrky....Ještě chvilku pokračujte v umělém krmení a je po nich...A závěrem,jak psal Zdoter,chce to větší cvrky a ne nějaký milimetrový pidi.Mě berou mimča bez problémů půl centimetrový
Jen dotázeček - proč jste pořizovali novorozená mláďata a ne už trochu odrostlá a rozfungovaná - rozkrmená? Je normální, že prvních několik dní po vylíhnutí ještě sama nežerou, protože jak už psal Strastav, tak vstřebávají zbytky žloutkového vaku. A pak je to chce nechat v dobrých podmínkách přirozeně rozkrmit a nic do nich násilím necpat, normální zdravá mládata se rozežerou sama a pak žerou jak mlejny. Ovšem musí mít to, co potřebují a ne nějaké provizorium. A rozkrmit je má chovatel, který je odchoval a prodávat až rozežrané a trošku odrostlé už s nějakýma tělesnýma rezervama. Ale pokud je to čuně, co je prodává hned po vylíhnutí nerozfungované, tak je hloupost taková mláďata kupovat. Navíc pokud do nich od začátku násilím cpete cvrky, tak je možné, že už jste je tím tak dorasovali, že to ti prcci už ani nerozchodí.