Doporučená vzdálenost je udávána s ohledem na množství UVB vyzařované v dané vzdálenosti, nikoliv výrobcem pro jeho ochranu a v žádném případě to není vzdálenost, která by se neměla brát v potaz. V přírodě si zvíře určuje "potřebu" UV podle tzv. viditelného spektra UV záření, které mu říká, kde je intenzivní záření a kde nikoliv. Umělé lampy mají toto spektrum výrazně odlišné, než je běžné světlo. Zvíře tak naprosto v pohodě může napochodovat pod lampu v domnění, že se bude slunit pod přiměřeným světlem a dostane dávku, která mu může ublížit.
Samozřejmě je rozdíl mezi jednotlivými zvířaty a jejich "schopností ustát intenzivní UV" např. díky přirozené ochraně v podobě kůže, nebo např. u želv v podobě karapaxu, který většinu UV odfiltruje a želva chytá UV víceméně jenom packama a hlavou, tedy nezakrytými částmi těla.
Nicméně zmiňovaná nová Vitaluxka má ve 20cm hodnoty UVB cca 1300, maximální hodnoty UVB naměřené na zemi jsou v rozsahu cca 500 - 600 (naměřeno kdesi v Austrálii). Jinými slovy, když pustím zvířeti hodnoty v této výši, tak ho nutím "slunit" se v hodnotách, které jsou násobně vyšší než může zachytit kdekoliv v přírodě.
O tom zda to pro zvíře je či není prospěšné si snad dokáže udělat obrázek každý sám.
Závěrem pro tazatele: držte se doporučených vzdáleností