Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elaphe taeniura "fleky" na těle. Co to je a co s tím?

Pěkný večer všem,
mám jistý problém u samice Elaphe taeniura. Jedná se o dvouletou samici na které se objevili jakési "fleky" možná nějaká plíseň čí spáleniny. Takových fleků má na těle sedm. Tento (viz. foto) je největší. Ostatní nejsou tak rozsáhlé. Fleky jsou pouze na spodní části těla.

Terárium: rozměry 100x50x100cm (délka x hlouba x výška). Substrát lignocel + rašelina. Osvětlení jedna žárovka 60W - pod ní 34°C, druhá 25W + zářivka. V teráriu miska s vodou, rosím obden (vlhkost 60 - 70%).

Krmivo: dospělá morčata, potkani, mláďata králíků, kuřata - vlastní chov.

Rány (fleky): na dotek suché, při zmáčknutí se had nevzpírá (pravděpodobně nebolestivé).

Ošetření: na raněná místa jsem namazal betadinu.

Tedy co to je? Užovka se často vyhřívá na květináči ve kterém je 60W žárovka, je tedy možné, že se jedná o spáleniny. Setkal jste se s tím někdo? Užovka není apatická, má chuť k jídlu, svleky bez problému.

Děkuji za odpověď, Asijone.

znovu-001-jpg

Ano špatná hygiena mě napadla, ale trus okamžitě odstraňuji, vodu měním obden. Substrát je spíš suchý než vlhký, více zvlhčuji pouze při svleku.. A většinu času tráví na větvích a velkém vyhřívacím šutru pod žárovkou (velká kostka žuly), který je čistý. Na hygienu kladu velký důraz...

Co tedy s tím? Jak se toho zbavit? U žádných jiných plazů to nemám.

Děkuji.

ono pokud je známá příčina - třeba ta vlhkost nebo hygiena, tak se to po jejím odstranění často zhojí samo během několika svleků. Ale pokud se neví, co přesně to je (což takhle z fotky těžko soudit- na spáleninu to nevypáda a nejčastější příčiny jsi vyloučil), tak by to chtělo zajít k veterináři a udělat z toho seškrab a zkouknout pod mikroskopem, případně i nechat udělat kultivaci a test rezistence. A pak to podle výsledků léčit.