Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - černé šupinky...

Zdravím, chci se zeptat mám asi 8 měsíčního leguána a má pod šupinkami černé tečky, některé šupinky jsou i černé. Potřeboval bych poradit, jak se toho mám zbavit? jestli na to mám koupit nějaký přípravek, nebo hned zajít na veterinu apod. Kůžička se mu loupe pěkně. Děkuji :-)
[mod]Změna předmětu, původně: Leguán Zelený (červený) černé šupinky... (cejna)[/mod]

Tohle doma podle rad z netu nevyřešíš. Chce to veterináře - odborníka na plazy, udělat seškrab z těch postižených míst, zkouknout pod mikroskopem, udělat test rezistence a pak podle výsledků přeléčit. Tyhle černé fleky jsou většinou dermatofytózy (+ smýšená bakteriální a plísňová infekce v těch vřídcích), ale chce to nechat vyšetřit a následně léčit u veta, který bude vědět, o co se jedná a co s tím.

odkud to zvíře je? Ono to ani nemusí být chybou v chovu, páč pokud to je faremní legouš, tak ti si to většinou přivezou už ssebou. Jen si toho majitel nemusí všimnout, dokud se to nerozjede. Pokud má normálně dobré podmínky, tak na nich nic neměň (akorát by stálo za to sem hodit fotku ubikace a popsat teploty).

Provedení obrázku chválím, je dostatečně výstižný. akorát bych mu tam přidala pár větví napříč na ležení a možná dosvětlila. A taky tam není vidět větrání, to je dost důležité....nicméně to terárko zas tak hrozně nevypadá na to, aby to měl z chovu, už sis ho s tím asi koupil. Akorát se ta ubikace pak bude asi dost blbě desinfikovat, protože to po přeléčení plísně je samozřejmě potřeba udělat. A pokud už to nebylo uděláno, tak taky mu nechat udělat rozbor trusu a pak případně odčervit, faremní legouši bývají promoření kde čím.

Mělo to být něčím natřené, aby to nesálo vlhkost a šlo omývat. Většinou se požívá nějaký Balakryl, Duvilax nebo epoxypryskyřice, pokud už na tom rovnou lidi nedělají stěny z třeba lepidel na dlažbu. Ona OSB terárka pro importy jsou obecně dost nevýhodná, protože se to blbě desinfikuje ikdyž to je povrchově upravené. Asi bych to vypálila horkovzdušnou pistolí, hlavně škvíry, pak vystříkala Desprejem a po vyschnutí natřela. A doufala, že to bude stačit, aby se legouš po vyléčení zase znova nenakazil z kontaminované ubikace.