Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - má někdo vyčíslenou spotřebu? Příp. jak ušetřit?

Ahoj všem, dcera chce chovat jemeňáka. Ještě než jí ho povolíme a chameleona pořídíme, chtěl bych se Vás zkušenějších zeptat - má někdo spočítanou/vyčíslenou spotřebu na energiích? Jaký tak to bude nárůst? Je chování chameleona náročné na energie? Samozřejmě dobu svícení 10-12 hodin denně, UVB + vytápěcí žárovka + něco na dosvícení známe ;) Příp. mátě nejaky technicky vychytávky, jak energii trošku pošetřit? Díky moc všem za přínosné poznámky a tipy! A vy kritici - radši nepiste :-)

A já bych zase řekla, že kvůli jednomu zvířeti se nějakej vlastní chov hmyzu nevyplatí. Spíš je dobrý najít si "svýho" dodavatele a neutrácet prachy za hmyz ve zverimexu.

U energií se toho zase tolik nevymyslí. Maximálně to, že terárko nedáte do nějaký studený temný chodby, kde bude potřeba vytápět a svítit silnějšíma světlama. Nic sifistikovanějšího mě nenapadá.

jo, jenže si pořídíš chov dubií nebo tartar (které ve většině případů musíš stejně krmit a topit jim) a pak navíc zjistíš, že zrovna tvé zvíře je žrát nebude. Já si hmyz taky ve značné míře chovám, ale využívám odpadní teplo, nemusim mu topit a mam to pro hromadu zvířat. Ale pokud má někdo 1 chamíka, tak se mu to zas tak nevyplatí. Spíš si sehnat někde v okolí dodavatele, ted už jsou snad ve všech větších městech nějací a není potřeba to kupovat ve zverexu po drahých krabkách.

No tak jedno terárko je celkem pohoda..vypočítat spotřebu a tudíž i cenu si umíte ;-) a jak "ušetřit" pár korun už tady padlo, že strastave ;-) já to praktikuju tak, že si dám jednou měsíčně klobásu na burze a tím taky ušetřím energie :-D

Jen se chci podělit o to, jak to mám doma udělaný celkm energeticky úsporně..mimo toho, že chovám druhy, který nepotřebujou vysokou teplotu, stačí mi terária vytápět a osvětlovat úsporkami..člověk si navolí watáž a barvu světla podle toho, jak mu to vyhovuje a jaké potřebuje udržet teploty..celková watáž stojanu je 76W (6x8W + 2x14W)

[http://tera.poradna.net/file/view/20654-tera3-jpg]

Je to postavené z extrudovaného polystyrenu 30mm, suprově se s tím dělá, je to levný a lehký ;-) a jde to snadno vytopit a osvítit..
Pro chamíky mám postavené toto dvojterárium cca 50x50x90, zatím teda nemám vybavené, ale osvětlovat ho bude úsporná (kompaktní) zářivka (cca 14W a 6500K) a vytápět 15-20W bodovka v patici GU10, o UVB se postará nějaký REPTIZLO ;-) na výbojku to bohužel není, to bych je tam upekl, i když to má otevřený strop..takže celková watáž na jedno terárium je cca 60W..

[http://tera.poradna.net/file/view/20655-tera1-jpg]

[http://tera.poradna.net/file/view/20656-tera2-jpg]

Ty mám to hlavně pro hady, tak tam to neřeším a ani myši se mi do toho nepouští, když je v tom nechávám přes noc..každopádně to jde dobře opravit ;-)
Pro ty chamíky to bude bez pozadí a bez substrátu, tak se tam hmyz jen tak nebude mít kde schovat..většinu si z kelímku vychytají včas..
Ono když člověk má těch zvířat víc, tak kdejakou klobásu neřeší :-D

Lišty, větračky i různé blbosti na to jdou v pohodě lepit, na přišroubování používám hmoždinky do sádroše, drží v tom hezky ;-)
Povrch to má hladký, a tak si myslím, že se na to cokoliv bude dát lepit..já teda jen lepil kůru na pozadí a to šlo montážní pěnou..

dobrý den. chci se zeptat, zda je adekvátní svítit chameleonům (dvě samice + samec) od 8-12 a od 13-21 hod. teplota 30C a vlhkost okolo 60. terárium mám na zakázku 210 na výšku a 90 na šířku. ve vnitř terária živí fíkus rozrostlý a nějaká přírodní lana. prosím popř. o názory a další rady...