Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraněné oko...leguánek

Zdravím, mám problém s okem mláděte leguánka obojkového... chovám ho zatím v samostatném odděleném terárku, původně se substrátem (říční + hřištní písek + trocha rašeliny) kámen a kořen, miska s vodou, výhřev halogenem, UVB repliglo 10. Legouš se nejspíše nějakým způsobem poranil oko a neustále ho má "zalepené", proto jsem vyměnil substrát jen za ubrousky, aby se mu nezanášelo, i jsem vyměnil repliglo za nový kus abych nemohl obviňovat špatné repliglo za problém s očima...párkat jsem kápnul na očko Ophalmo-septonex, poté se mu oko rozlepí-otevře uloví dva tři cvrčky, ale postupně se zas zalepí a legouš přestane být akční polehává zavíra obě očka...problémem je, že se mu to nějak nehojí ani nevím zda se zahojí a díky tomu špatně loví a je takovej méně akční...neporadí někdo co s tím??? díky díky

tak se to aktuálně asi zhoršuje...legouš má převážnou většinu dne zavřené obě očka, jedno zalepené....polehává a není moc aktivní...občas si jakoby "mlaskne" a nadechne tlamkou...nevím nevím co s ním, napadá mě zda není nachlazený z nočních poklesů :-(...

ano to je velmi laický názor. V tomhle případě by se jednalo 1. o zbytečný stres pro to zvíře při přepravě a prohlídce u veterináře, za 2. by veterinář max. stejně poradil akorát to oko mazat. A v horším případě by zvířeti mohl zkusit dát vitamíny a natibiotika, jak to řada vetů dělá když neví co s tím. A podělaj tím co můžou.

ono s některýma běžnějšíma zvířatama (Iguany, jemeňáci, vousatky, gutky, želvy rodu Testudo) a s jejich běžnějšími problémy občas má cenu jít k veterináři - pokud je to specialista na plazy, tak někdy i pomůže. Ale Crotaphyta by většina veterinářů stejně viděla poprvé v životě, natož aby ho adekvátně ošetřila. Ono to v chovech není zas tak běžné zvíře a navíc to ani není takový salámista, jako výše napsaní.

Maž mu to dál tím opthalmoseptonexem, ono pokud má plazík potíže s očima, tak samože ani nežere a neaktivuje. A UV mu na pár dní vypni uplně. Nachlazený z nočních poklesů by být neměl, Krotafyti na ně nejsou citliví. Spíš jestli tam nemá průvan, na ten naopak ano.

bohužel stav je pořád stejný :-(...obě očka zavřená, UVB měl teď 10 dní vypnuté, ophthalmoseptone jsem podával...ale už týden nepřijmul žádnou potravu...nějak "nuceně" krmit takového prcka mi přijde hrozně stresující...fakt nevím čím je to způsobené :-(

když byl ještě v pohodě vážil 16g...teď má nějakých 12-13g...dostal dvě injekce - nejdříve malou dávku(čirá tekutina)...po chvíli tu větší 2ml (žlutá tekutina, která se skládala z dvou látek - odměřoval do injekce z dvou lahviček, část té žluté z legouše zpětně vyteklo z vpichu....nevím nerozumím tomu....je na tom něco špatně??? :-( snad pan doktor ví co dělá, však je považován za předního plazího doktora v ČR...