Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založení terária - začátečník

Zdravím,
uvažuji o tom, že bych si našetřila a koupila terárium. Místo mám vybráno: stabilní stůl, deska 110*50. Chtěla bych se zeptat na pár otázek:
1) Je lepší, výhodnější a levnější koupit terárium 100*50*x nebo dvě terária 50*50*x(vedle sebe)? x=výška terária, nejlépe max. 60 cm.
2) Co do terária 100*50*x a 50*50*x?
3) Je pro začátečníka lepší pouštní a polopouštní terárko nebo tropické?
4) Existují ještěrky, které jsou levné?(méně než 300 Kč). Kdybych třeba chtěla gekončíky 1+2 tak bych zaplatila dost :D

Děkuji všem. Vím, že je špatné vybírat zvíře podle velikosti terárka, ale už i předtím jsem uvažovala o jistém druhu:
Chtěla bych asi gekona panenského. Myslíte, že mu stačí terárko 50*40*40(d*š*v)? Četla jsem, že někdo ho má i v 25*25*30. Máte s ním někdo zkušenosti? Terárko bych chtěla buď rovnou se světlem v "setu" anebo nechat vyrobit u sklenáře a zbytek dokoupit. Co vím, potřebuji: terárium, substrát, nejlépe pozadí, osvětlení(žárovka/zářivka denní světlo + UV světlo? budeme ho mít v tmavém koutě, proto tu lampičku denního světla), misky, nějaké bambusové proutky, větvičky, schovávačky, vlhkoměr, topný kabel nebo topný kámen. Je to vše? Mohu poprosit o vaše fotky terárií ať se mohu inspirovat? Jelikož to mamka ještě neví, tak si chci vše pořádně promyslet a neudělat začátečnickou chybu: koupím terárko, písek a šoupnu tam ještěrku. Peníze bych si našetřila a proto chci vědět, kolik bude potřeba výbavy a kolik bude stát.
Děkuji

No topny kamen to nie, ten sluzi ako vyhrevne miesto, nie ako vyhrev terarka (a uprimne, ako taky ma dost odporcov, hlavne z dovodu bezpecnosti pre zvierata). Na vyhriatie terka, to by bol prave topny kabel, moze byt aj podlozka alebo ziarovka (v tomto pripade kludne obycajna, nejake specialne vyhrevne miesto nieje potrebne, ide naozaj len o udrzanie vhodnej teploty v terku).
Ohladne rozmerov, vsetko viac menej 45x45x45 bude v pohode, ci to bude 50x30x50, alebo 40x40x50 nejaky velky rozdiel neuroby.
A drzim palce ohladne tej maminy.

Topný kabel nemá termostat, je to přesně tak jak píšete :-) nehřeje se na maximum. Termostat se pak můźe koupit zvlášť. Jestli ho budete kupovat, nebuďte tak hloupá jako já a nekupujte RT-2 :-) je sice nejlevnější (250 Kč) ale hned po pár dnech rachtá a děla problémy. V tomto směru má smysl do toho investovat nějaké peníze :-)
Ještě bych se pozastavil, ptala jste se jestli je lepší tera ze zveráku. Mně osobně přijde lepší nechat si udělat terárium na míru od sklenáře, většinou to vyjde levněji. Já si terárium nechal dělat u sklenáře a vše je v pořádku :-)

A za jak rychle se kabel nahřeje? Budu dopoledne ve škole, takže nebudu moct ho vypínat. Jinak: budu muset sklenářovi, který má na stránkách napsané že vyrábi i terárka, krslit kde bych chtěla ventilační otvory, nebo to ví sám? budu muset mít v terárku dvířka, ventilační otvory (2x) a ještě na kabely, že? A jak tam budu dávat pozadí a dno? Těma dvířkama nebo se dá "sundat" horní stěna?

Nákres dávat nemusíš, já jsem si terárium nechal udělat od sklenáře který vyrábí terária a rozumí tomu. Je z Bechyně u Tábora :-)
Jinak když by to byl obyčejný Sklenář a nevěděl co a jak, tak by to určitě chtělo nějakou domluvu. To větrání bych ani tak neřešil, prostě bych hodil klasiku: pruh větrání pod dvířkama a na stropě vzadu :-). Většinou se vrchní sklo nesundavá, jsou pouze dvířka. Pozadí i substrát se dá skrz ty dvířka v pohodě prostrčit