Předmět Autor Datum
zbavit se jich dá, ale dost blbě. Kolem bedny navěsíš mucholapky a bednu celou komplet přebereš, vyč…
Aurifer 10.04.2015 19:04
Aurifer
Vyčištění bedny byla samozřejmě první reakce, jenže on je v tom drobný problém - k reprodukci nepotř…
Myria 10.04.2015 22:12
Myria
Jo u větší hodně rozjeté kolonie se to likviduje blbě, no. Ale pokud jdou i po živých švábech, tak j…
Aurifer 12.04.2015 14:29
Aurifer
S tím, že napadají jen nemocná zvířata nesouhlasím. Mě zlikvidovaly celý chov švábů až na pár výjime…
chsajarsa 12.04.2015 19:31
chsajarsa
Naprosto souhlasím, zlikvidovaly nám tyhle sv.ně 90% všech švábů z +- 30 druhů a mrtvoly jsme vyndav…
MikiMiki 26.02.2016 10:07
MikiMiki
Ono jich je spousta druhů...a mnoho z nich jsou "predátoři". Přímo se specializují na kladení vajíče…
Myria 12.04.2015 20:56
Myria
ty hrbilky, co napadají i živá zdravá zvířata jsem si jednou zavlekla s cvrčky (následně pak nějaký…
Aurifer 12.04.2015 23:00
Aurifer
Zajímavé řešení nabízí tyto parazitické hlístice, nebo máte s tím někdo nějakou zkušenost? viz.: htt…
Vladěk 13.04.2015 07:01
Vladěk
to zní zajímavě, ale obávám se, že zrovna u těhle švábů je to nepoužitelné. Viz Vyžadují vysokou vl…
Aurifer 13.04.2015 14:13
Aurifer
Pro bezne krmne druhy svabu asi nepouzitelne, ale u zajmovych chovu je v techto podminkach asi vetsi…
chsajarsa 13.04.2015 15:57
chsajarsa
ale ne u dubií, jak psala tazatelka. Minimalne u semiakvatickych druhu svabu je to zajimave reseni,…
Aurifer 13.04.2015 16:21
Aurifer
...hm, :-/ - škoda. A mohlo by to fungovat i v případě napadení plazů a vajec plazů v inkubátoru. Až…
Vladěk 13.04.2015 16:17
Vladěk
v inkubátoru těžko říct, přecejen cerastesčí atd vejce ten substrát zas tak vlhký aby to fungovalo n…
Aurifer 13.04.2015 16:32
Aurifer
Aha, u mě se larvy pouštěly do vajec naprosto perfektních, oplozených (tedy je otázka zda vejce nejd…
Vladěk 13.04.2015 17:06
Vladěk
možné to je, já si před cca 3 lety s novým vermikulitem zatáhla nějaké roztoče, kteří mi zničili kom…
Aurifer 13.04.2015 19:06
Aurifer
Vypadá to zajímavě, ale jak už bylo řečeno, nemám kam je nasadit. Kolonie žádnou podestýlku nemá. A…
Myria 16.04.2015 20:14
Myria
nevíš, co to bylo za pavouky? mě se u krmného hmyzu drží snovačky a třesavky, ale spíš z důvodu, že…
Aurifer 17.04.2015 14:24
Aurifer
tak tyhle mušky jsou Megaselia scalaris. Ale co jsem si do beden švábů nasadila (tedy tam, kde se ne… poslední
Aurifer 27.02.2016 18:28
Aurifer
CHtel jsem se zeptat. U svabu se mi zacinaji množit nejaci bili pidi tvorečci. NEtusite co to je zac…
yura 11.06.2015 20:33
yura
Jesti jsou to šváby se substrátem a je tam vlhko tak to budou nejspíše nějací chvostoskoci . Živí se…
Divočák 11.06.2015 20:43
Divočák
No vlhko tam nemaji, substrat smes ovesnych vloček a hoven. Ty breberky jsou jen na jablku v misce,…
yura 11.06.2015 21:15
yura
Tak zrovna chvostoskoci jsou dost prospěšný.
D.H 11.06.2015 21:50
D.H
Někdo si ty chvostoskoky záměrně dává to terárii na čištění. Já je mám u většiny druhů co mají rádi…
Divočák 11.06.2015 22:14
Divočák
Hehe, tak to je dobře vedet, tak dokud je nebudu muset prehrabovat lopatkou tak je tam teda necham n…
yura 11.06.2015 22:44
yura
spíš než chvostoskoci to budou roztoči, sladokazi. V malém množství neškodí, ale pokud se přemnoží,…
Aurifer 15.06.2015 11:43
Aurifer

zbavit se jich dá, ale dost blbě. Kolem bedny navěsíš mucholapky a bednu celou komplet přebereš, vyčistíš a vybereš všechno, v čem by se mohly líhnout. Ony potřebují k reprodukci jakýkoliv biologický odpad s přiměřěnou vlhkostí. Takže necháš jen plata a šváby, staré šváby kteří by mohli brzy kejchnout zkrmíš. A pak pravidelně vybírat mrtvoly, nejpozdějc obden. Než mušky vymizí, tak krmit suchým a místo vlhkého dát buď napaječku, nebo jen tolik, kolik švábi zbaští do dalšího dne.

Vyčištění bedny byla samozřejmě první reakce, jenže on je v tom drobný problém - k reprodukci nepotřebují nezbytně odpad. Larvy těch malých bestií vyžírají zevnitř živé šváby(velké i malé). Mucholapky a časté čištění pomáhají, ano. Sníží se tím množství mušek a ty potom nestíhají napadat další šváby tak rychle, ale ono jich stačí pár a do týdne jich z nové mrtvolky vylítne několik desítek. Je to taková vleklá infekce. Průběh mohu zpomalit tak, aby se švábi množili rychleji, než je mušky stačí likvidovat, ale přidává to poměrně hodně práce...a riziko, že se ty potvory dostanou ještě někam jinam.
Přemýšlela jsem, že bych šváby nechala bez vody a bez jídla, úplně na sucho v čisté bedně a každý den likvidovala kteréhokoli, který byť jen srandovně chodí. Jen si nejsem jistá, co by padlo dříve - jestli mušky, nebo kolonie. Těch švábů jsou odhadem 3000 od maličkých po dospělce, takže je to docela rýpačka je přebírat...

Jo u větší hodně rozjeté kolonie se to likviduje blbě, no. Ale pokud jdou i po živých švábech, tak je v tom chovu něco špatně. Hrbilky pokud jdou na živá zvířata, tak vesměs na nemocná nebo s nějakým zraněním, kdy kladou do těch ran. Zlikvidujou třeba novorozené mládě s ještě neuzavřeným pupečníkem, nebo zvíře s nějakou rankou, abscesem atd. Nebývají ti napadení švábi pokousaní od ostatních? Jinak žádná mrtvolka tam samože týden nesmí zůstat, chce to obden probrat, než se z toho nalíhnou nové mušky. Je to pracné a opruz, to ano. Takže pokud nemáš čas nebo chuť se s tim babrat, tak ssi bych tu bednu zredukovala, vybrala zdravé mladé šváby na násadu pro další chov a zbytek zrušila.

Ono jich je spousta druhů...a mnoho z nich jsou "predátoři". Přímo se specializují na kladení vajíček na těla různých tvorů (ne jen hmyzu, ale často i obratlovců - na zahraničních forech jsem narazila na tropické druhy, které lidem napadají přímo plazy v teráriích) a larvičky už si cestu dovnitř prokoušou přes nějaké měkké místečko. U švábů je to krk. Není potřeba, aby byli nemocní, nebo zranění. Než se ty mušky objevily, kolonie neměla žádné viditelné problémy. Nenacházela jsem mrtvá mláďata, kusy s chybějícími nožičkami, roztoče, plísně, nic. Množili se také dobře.
Daří se mi ty mušky jen redukovat na malé množství, ale pořád tam prostě nějaké jsou a nikdy nemohu mít jistotu, že uje stačím zlikvidovat dříve, než nakladou vajíčka. Popřípadě mohou zvenčí přiletět nějaké další. Tak přemýšlím, co by je mohlo zlikvidovat hned, jak se objeví, ale švábům neublížilo. Existuje nějaký snadno dustupný dravý hmyz, který by mušky lovil, ale byl příliš malý na to, aby si poradil s čerstvě vylíhnutými dubiemi? Ty jsou přecijen několikanásobně větší, než hrbilky...

ty hrbilky, co napadají i živá zdravá zvířata jsem si jednou zavlekla s cvrčky (následně pak nějaký jiný druh, co se mi tam vyskytuje dodnes). Zlikvidovaly mi komplet obojživelníky, co předtím byly normálně zdraví, ale jejich kůže je proti nim nechrání. U plazů mi napadaly čerstvě vylíhlá mláďata. Po švábech mi ale moc nešly, pokud tam nebyly mrtvoly. Ale občas sejmuly čerstvě svlečeného a pak jsem ho musela včas vyhodit. Musela jsem to pořád přebírat a po nějaké době jsem se jich zbavila právě zredukováním chovu toho, v čem by se mohly líhnout a skoro každodenním čištěním + vyhazováním napadených. Abych si pak s cvrčky od jistého nejmenovaného dodavatele zavlekla nějaký jiný druh (ty předtím byly taky od něj, a mj také snovačky a třesavky).

U těhle mušek je průser to, že je nic neloví. Ani druhy lovící malý hmyz (třeba stejně velké octomilky atd) A to co zabere na mouchy by zabilo i šváby.

to zní zajímavě, ale obávám se, že zrovna u těhle švábů je to nepoužitelné. Viz

Vyžadují vysokou vlhkost půdy, protože se pohybují ve vodě. V suché půdě umírají a jejich použití je neúčinné. Steinernema Feltiae jsou aktivní pouze při teplotách 15-25°C. Pokud je chladněji nebo tepleji, je jejich použití často bez účinku.

ale ne u dubií, jak psala tazatelka.

Minimalne u semiakvatickych druhu svabu je to zajimave reseni, protoze tam to podle me vse zacina.

Pokud má někdo semiakvatické zájmové duhy, tak možná ano a asi by to stálo za zkoušku. Nicméně tyhle hrbilky jsou tu v chovech zavlečené ze zahraničních velkochovů klasických futrů, hlavně cvrčků. Je to otázka asi tak 10 let, co se to tu s nimi začlo objevovat. Ale zas pokud někdo chová zájmové šváby a nezavleče si to s napadenýma futrama, tak s tím vesměs problémy nemá.

...hm, :-/ - škoda.
A mohlo by to fungovat i v případě napadení plazů a vajec plazů v inkubátoru.
Až do loňska jsem ani netušil že v teraristice nějaký problém hrbilek existuje,
...čeho jsou vůbec tyhle ,,svině" schopny a pak mi během třech týdnů totálně zlikvidovaly celou jednu snůšku vajec Cerastes cerastes (a slyšel jsem od kolegů že stejným způsobem přišli o snůšky vajec vousatek).

v inkubátoru těžko říct, přecejen cerastesčí atd vejce ten substrát zas tak vlhký aby to fungovalo nechtějí. Ten druh hrbilek co mám v chovu zavlečený já jde hlavně po živočišných tekutinách, jako je třeba tekutina z vylíhlých vajec, krev atd. A taky po neoplozených nebo odumřelých vejcích, mrtvolkách, rankách atd. vejce mi to nelikviduje, ale čerstvě vylíhlá mláďata s ještě nezataženým pupečníkem ano. takže když se mi začnou líhnout mláďata, ucpávám větrací otvory v krabkách vatou, aby se mouchy pokud možno nedostaly dovnitř. Mláďata hned po vylíhnutí přendám na čistý vermikulit, aby tam nebyly zbytky té vaječné tekutiny, ošetřím jim pupíky lihem a nechávám je tak, dokud se jim ta ranka nezatáhne. problém je to hlavně u druhů, co se proříznou, vystrčí čumáček a pak ještě pár dní zůstávají ve vejci, než vstřebají zbytek váčku. Tam se mi osvědčilo fakt akorát zamezit mouchám vlezení do krabiček s mláďaty. Naštěstí tyhle hrbilky, co tu mam, hlavně samice jsou docela velké, takže vatou v otvorech neprolezou.

Aha, u mě se larvy pouštěly do vajec naprosto perfektních, oplozených (tedy je otázka zda vejce nejdřív neodumřela). První larvy hrbilek jsem vždy nacházel v místech spojení jednotlivých vajec (vejce hadů nechávám vždy v ,,hroznech" jak je samice snesou) a z těchto míst narušovaly vaječný obal.Ikdyž je fakt, že cerastesky mají oproti jiným plazům vaječné obaly dost specifický.
Mě by ale zajímalo, jak se dostaly ke mně. Sama uvádíš pravděpodobný zdroj, odkud sis to dovlekla. Já hmyzem nic nekrmím, nové terarijní zvíře jsem si pořídil naposledy v roce 2011 a objevily se mi tam ty svině loňi! Je možné že bych si je tam dotahl s novým vermikulitem?

možné to je, já si před cca 3 lety s novým vermikulitem zatáhla nějaké roztoče, kteří mi zničili komplet sezónu odchovů za daný rok, napadali normálně zdravá vejce a zlikvidovali skoro všechna. Ale pokud máš v okolí nějaké teraristy, co krmí hmyzem, tak ty mouchy mohou na kratší vzdálenost i přeletět.

Vypadá to zajímavě, ale jak už bylo řečeno, nemám kam je nasadit. Kolonie žádnou podestýlku nemá. A i kdyby měla, proti larvám vyžírající živé šváby zevnitř, by hlístice asi nic nezmohly...leda bych je těm švábům zkusila naočkovat :-D
Na zahraničním foru jsem narazila na človíka, který si ke švábům nasadil drobné pavouky. Možná by to stálo za pokus, sítě by si dříve nebo později postavěli nahoře, protože kdekoli jinde by jim je dospělí švábi zlikvidovali...jen jestli by se tam ty mušky chytily. Většinou se drží u dna...

Nejsem si jistá, odkud jsem k nim přišla, nic nového jsem za poslední půlrok nepořizovala. Ale začátkem zimy jsem se stěhovala, takže je docela možné, že přišly na návštěvu z některého z okolních domů.

nevíš, co to bylo za pavouky? mě se u krmného hmyzu drží snovačky a třesavky, ale spíš z důvodu, že to tam mají jak když bydlí v Mekáči. Žerou šváby, samože a na mušky prdí. Ikdyž mě ten druh mušek co tu mam na živé šváby nejde a když vybírám mrtvoly, tak se v bednách ani nějak nedrží.

Jinak ty mušky jsou schopné i kratší vzdálenost přeletět, takže si je čék asi ani nemusí zavléct sám, stačí, když to udělá někdo ze sousedů. Já mám chov zvířat přez dvorek v jiné budově a stejně se mi ty mušky přez léto objevují i doma, takže musely přeletět.

No vlhko tam nemaji, substrat smes ovesnych vloček a hoven. Ty breberky jsou jen na jablku v misce, takze to budou jak pises asi ti chvostoskoci. Jsou teda neskodni rikas jo? No stejne to budu asi muset vycisti. Stejne by me ale zajímalo jak se do te plastove bedny dostali? To si to tam nahodou primasiroval jeden kousek a takhle se rozmnozil nebo co? :))

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru