Předmět Autor Datum
Pokud je terárium určené pro větší vlhkost, dělá se většinou z jiného materiálu, např. OSB desek. Dá…
VilemC 10.04.2015 09:53
VilemC
aha, a do jake vlhkosti myslite ze se to lamino hodi? Kdyz budu rosit jednou denne, poskodi se?
J.F. 10.04.2015 12:11
J.F.
Mel jsem kdysi prvni ciliaty v terarku z lamina cca. pul roku nez trochu povyrostli, rosil jsem kazd…
Lucifer nepřihlášen 10.04.2015 15:15
Lucifer nepřihlášen
Já myslím, že by to tak náročné být nemuselo terarium-z-lamina poslední
Sparkys 03.10.2015 16:41
Sparkys
Zdravím, rád bych se zeptal, jakým způsobem laminu vlhkost nesvědčí ? Měl jsem za to že vrstva lamin…
Lukas K 12.04.2015 20:18
Lukas K
Ona ta laminace chrání proti řekněme okamžité vlhkosti, tedy např. pokud tu desku poleju a pak to ut…
VilemC 12.04.2015 21:26
VilemC

Pokud je terárium určené pro větší vlhkost, dělá se většinou z jiného materiálu, např. OSB desek. Dá se to samozřejmě ošetřit i u toho lamina, ale je to výrazně náročnější - např. obložit polystyrenem, který dobře spojím silikonem, nebo lepidlem, aby se k laminu vlhkost nedostala, nebo se na dno dává jezírková folie a stěny natírají lakem, nebo pryskyřicí, která vytvoří vrstvu, která chrání podklad apod.

Mel jsem kdysi prvni ciliaty v terarku z lamina cca. pul roku nez trochu povyrostli, rosil jsem kazdy vecer a vydrzelo to bez nejakych nasledku. Dlouhodobeji by to nejspis dobrotu nedelalo. Odchovnicku pro vetsi prcky mam taky z lamina, ale vylepil jsem to zevnitr linem.

Zdravím, rád bych se zeptal, jakým způsobem laminu vlhkost nesvědčí ? Měl jsem za to že vrstva lamina je voděodolná a vlhkost nebo voda škodí jen na řezných plochách. V tom případě by stačilo, kdyby se voda do řezných ploch nedostala. Tzn. ošetřit spáry "zatmelením" pomocí silikonového lepidla a třeba ještě na dně vytvořit "vanu" pomocí např. samolepící tapety. Taky jsem se vrhnul na terárka z lamina, takže jste mě trochu vyděsili. Naopak z OSB mám celou tera stěnu a už to trochu bobtná. Ošetřit tak porézní materiál jako je OSB se mi zdá téměř nemožné. Díky za odpověď.

Ona ta laminace chrání proti řekněme okamžité vlhkosti, tedy např. pokud tu desku poleju a pak to utřu. Ale pokud je to v terárku, kde bude nonstop vysoká vlhkost, tak to ani to lamino neodizoluje. Na těch spojích je to samozřejmě jasný, tam to udělá bouli skoro hned jak se tam dostane voda, ale časem to prostě neustojí ani ta deska. Podle mě to daný tím, že i ta vrstva lamina je trošku porézní. Já to zjistil jinak, mám velký terárka z lamina pro pouštní zvířata, na nich jsem měl květináč a ten jsem tu a tam přelil a ejhle, přestože to byla loužička na rovné desce, tedy mimo ty spoje, začlo mi to tam taky bobtnat. U toho lamina je problém, že když ta voda k tý desce kdekoliv proteče, tak je hned zle, protože ten vnitřek není nijak ošetřenej. Možná kdyby se to ještě nějak zaizolovalo, tedy nejenom ty spáry, ale třeba i tenká deska polystyrenu, mohlo by to fungovat. Já osobně terárka pro vysokou vlhkost dělám prostě jenom ze skla, abych se tomhle všemu vyhnul. A když už by se to dělalo z OSB nebo lamina, tak obložit polystyrenem a na dno vanu z bazénové folie nebo lina. To funguje dobře třeba s tím OSB, tam má Réza komplet paludárium, tedy megavlhké terárko, ale mají to právě obložené polystyrenem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru