Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je vhodné používat kameny a větve nasbírané přímo v přírodě jako dekorace do terária?

Dobrý den, zajímalo by mne zda mohu použít do terária kameny příp. nějaké větve z přírody jako dekoraci, jestli to nemůže nějak infekčně nakazit plaza? Možná je to trochu hloupý dotaz, ale raději se zeptám, než aby potom bylo pozdě...Už jsem se jednou ptala, jestl bych mohla dát gekončíkovi cvrčky z přírody a bylo mě řečeno, že by to nešlo...protože v dnešní době pesticidů, je nebezpečí, že by ten cvrček mohl ty pesticidy mít v sobě a ony by se pak dostaly do mého plaza.

Zkuste uvažovat trošku logicky. Myslíte si, že ještěrky v přírodě si chodí kvůli nějakým pesticidům nakupovat cvrčky do zverimexu? Nasmýkaný hmyz z louky je naopak to nejlepší, co můžete tomu gekončíkovi dát. Dekorace z přírody můžete normálně použít.

Asi je otázka, koho považujete za "zkušeného chovatele"...zkušený podle toho, jak dlouho má doma terarijní zvířata a nijak výrazně mu za tu dobu nechcípají? Nebo podle množství úspěšných odchovů? Nebo si to prostě myslíte, protože vám ochotně dává "hodnotné rady"? :-)
Ps.: kupovaný hmyz nebude mít nikdy takovou výživovou hodnotu pro plazy, jako hmyz nachytaný venku a spousta chovatelů, pokud má možnost, přes léto chodí hmyz smýkat.

Nějak tak. Popř. ještě pokud ten "zkušený chovatel" taky krom chamíků atd prodává krmný hmyz, tak je to spíše jeho obchodní tah, než dobrá rada.

Jinak samozřejmě co se týče těch pesticidů, tak určitě není dobrý nápad chytat hmyz na louce těsně přiléhající k čerstvě nastříkanému poli nebo v sadě, kde se zrovna stříkalo proti škůdcům. A ani u frekventované dálnice. Ale naštěstí je pořád dost luk a mezí, kde to nikdo nestříká a dá se tam nasmýkat prvotřídní krmení.

to je uplně zbytečné, stačí ve vaně pořádně odrbat kartáčem a omýt horkou vodou. Tam je riziko akorát z ptačího trusu, který se ale dá omýt tou vodou (popř. s trochou octa). Jinak v těch větvích z přírody není nic, co by terarijním zvířatům škodilo, pokud to jsou větve z nejedovatých nebo ne moc zasmolených stromů.