Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nemoci přenosné na lidi

Omlouvám se, že po krátké době vkládám další dotaz týkající se nemocí, parazitů u gekončíků nočních. Zajímalo by mě, jestli jsou nějaké nemoci přenosné z gekončíků na lidi. Ať už dotekem či vzduchem. Slyšel jsem o případu, že chovatel měl od gekončíka salmonelu. Máte někdo nějaké zkušenosti, popř. jste o něčem takovém slyšeli? Moc Vám děkuji za odpovědi.

Můžeš od nich chytit roztoče, pokud jsou jimi zamoření. Ale jinak od gekončíků v podstatě nic nehrozí, pokud to máš normální zdravé gekončíky a dodržuješ stejné hygieniké zásady, jako u jakýchkoliv jiných zvířat. Ani ty jejich kokcidie nejsou přenosné na člověka. Co se týče té Salmonely, tak tam jsou mnohem větší riziko želvy a varani z přírody. A pak taky třeba odchytové Achatiny (ikdyž tam to není Salmonela). Že by se někdo nakazil Salmonelou od gekončíka není moc pravděpodobné, to by ji ten gekončík musel nejdřív od něčeho chytit - třeba od těch želv nebo varanů. Ale jen vzduchem se nenakazíš od ničeho (tedy plazů).