Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doladění plastového (PP) teraria

Ahoj ve spolek. Nechal jsem si na zakázku vyrobit dvě PP terária. Rozměry viz příloha. Jsou vyrobená na míru pro M.S.Cheynei.

Můžete mi poradit jak co nejefektivněji vyřešit vyhřívání, větrání a příp. co dalšího Vás napadne. ČÍM KONKRÉTNĚJŠÍ RADY TÍM LÉPE (příp. odkazy na komponenty, viz větrací mřížky, top. kabely, termostat, atp. vítány). Díky

Doplňující info:
Z čela budou skleněněná dvířka, z boku a z vrchu mám v plánu dvířka z plexiskla.

Požadavky:
výhřev max 33°C

teplota: 25°C

vlhkost: cca 60-70%

Aktuální podmínky:
Teplota v místnosti: letošní zima max. 20°C, loňské léto (horka): max 28°C

vlhkost v bytě: +/- 40%

vytápění nechci zespod terária, aby nepřekáželo při čištění.

Nad teráriem už není místo na instalaci nějakých osvětlení.

Mé nápady:

výtápění přes topný kabel zasunutý do polykarbonátu (viz p. M. Kocián) - tj. napodobenina "radiant heat panel". Nevím ale kam umístit, jakou wattáž, atp. Rád bych jeden topný kabel provedl do obou vedle sebe umístěných terárií.

Pokud si dobře vzpomínám, tak už to tady řešíte poměrně dlouho v několika vláknech. Jak vyrobit topnej panel pomocí polykarboše a topnýho kabelu jste rozebírali v jiném vlákně docela podrobně, tuším, že tam proběhly i nějaké fotky jak to kdo má vyrobený.
Materiál a tvar větrání je na Vás. Koupíte v libovolným hobbymarketu. Jeho velikost a umístění je zase závislé na výpočtech a měření teplot, případně vlhkosti....

Díky za reakci
Jo máte pravdu, že to tu bylo ve více vláknech i s fotkami. Doposud jsem ale neměl fyzicky ta teraria, takže jsem se nemohl ptát na velikost a umístění.
Ve výpočtech se nevyznám - máte na mysli nějaké vzorce či co?...

Co se týče měření teplot a vlhkosti jsem již uváděl.

Dané teploty v místnosti se pohybují od 18°-22°C (Zima) do 24°-28°C (léto).
Požadované teploty:
základ: cca 25°C (DEN), 20°C (NOC)
výhřev: max 35°C

Ad větrání:
kde koupím mřížky je mi jasné, ale kolik jich tam dát a jak je v daných teráriích rozmístit už moc ne. Vím, že když jich budu mít málo tak tam bude vysoká vlhkost a taky tam nechci mít průvan. Takže tak. Dá se to vyřešit předem nebo musím prvně namontovat skla, dvířka a topení... pak poměřit a pak teprve dávat větrání? Nemám v tom vůbec odhad, takže bych raději radu. Vyříznout díru není problém, ale pak ji zmenšovat už jo;)

*jen stručně - terária už jsou vyrobena potřebuji vyřešit praktické věci (viz výše).
*o podmínkách chovu vím (rozměry i teploty jsou mi známy)...
ideální rozměry jsou samozřejmě např. 90x60x60cm (viz Mutton, Julander, 2011)*, bohužel jsem se přestěhoval do malého bytu a musel jsem se přizpůsobit omezeným možnostem obývací stěny. I tak jsem se snažil dát maximum. Můj pár je NZ2013 momentálně okolo 165 cm délky. Jakmile budou pohlavně dospělí a připraveni (zejména samice) budou obě terária propojena čímž vznikne prostor 140x40x39. Beru to tak, že někdo chová kobercovky i v rack systémech, kde rozhodně nejsou minimální rozměry dodrženy a hadům se daří, množí se a nemají zdravotní problémy. Každopádně až se budu stěhovat (doufám do většího) tak je v plánu dát hadům prostornější ubytování.

teploty den / noc: literatura uvádí, že v rodné austrálii jsou oblasti kde noční teploty klesají až ke 2°C, což je velice nízké. Nicméně nehodlám samozřejmě riskovat a zkoušet, co všechno mí hadi vydrží. 20°C je "dno" na kterém se mi spíná termostat a vyhání teplotu to na 23-24°C. Za rok a čtvrt dodržování tohoto režimu se u hadů neprojevily žádné nedostatky.
*http://www.amazon.com/Complete-Comprehensive-Natur al-History-Breeding/dp/098327892X