Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán - množství krmiva

Zdravím. Dostal se ke mně samec leguána zeleného. Vzhledem k nekvalitě předešlého domova je neochočen, relativně agresivní, nemám přesné informace o věku, avšak výživově v pořádku. Mám jej i s jeho původním teráriem, tudíž jedinou změnou, kterou prošel, je změna místa, kde se terárium nachází. Vlastním ho zhruba dva měsíce a dle mého názoru málo žere. Prvních pár dnů jsem to dávala za vinu možnému stresu ze změny prostředí "za sklem". Posledních pár let viděl člověka jen při krmení, jinak se u jeho terária nikdo neukázal, nyní má kolem sebe neustále pohyb. Dostává polníček, rukolu, strouhanou mrkev, jablko, salátovou okurku, pampeliškové listy. Denně sežere opravdu malé množství oproti tomu, co zvládají leguáni běžně. Přesto nijak nehubne, zdravotně působí v pořádku, pomalu ale jistě se jeho agrese mírní, občas se nechá i hladit, zavře obě oči, natáhne hlavu směrem ke mně, již se tolik nenafukuje a nechá mně manipulovat s teráriem bez švihání. Vylučuje málokdy, ale vzledem ke spotřebovanému množství potravy přiměřeně.

Chovné podmínky odpovídají potřebám, UVB světlo, výhřevná žárovka, teplota u žárovek 38°C s poklesem na druhé straně na 32°C, 3x denně rosení. Terárium je bohužel o něco menší, plánuji stavět nové po stěhování do jiného bytu. Může mít vliv i tohle?

loading...
Předmět Autor Datum
Ahoj :) Dokud Tvůj leguán nijak nehubne, nechala bych tomu čas,ale jestli začne strádat, asi jediné…
pedrulka 30.03.2016 16:09
pedrulka
Díky za radu, avšak pokusit se nakrmit jej "násilím" by znamenalo přijít o prsty, oči a veškeré lids…
WWW 31.03.2016 03:02
WWW
Aha, no tak jestli můžeš, tak pak dej vědět prosím ,jak to dopadlo. Zajímá mě to. Díky a ahoj :)
pedrulka 31.03.2016 14:38
pedrulka
Správna velkosť a umiestnenie terária môže mať vplyv na správanie leguána. Určite má byť orientované…
johny13 04.04.2016 11:53
johny13
pedrulko proboha, neraď tu takovéhle hovadiny, jako zbytečně cpát méně žeroucí zvíře násilím. Ten le… poslední
Aurifer 04.04.2016 18:10
Aurifer

Ahoj :) Dokud Tvůj leguán nijak nehubne, nechala bych tomu čas,ale jestli začne strádat, asi jediné řešení, které by mě potom napadalo,by bylo mu potravu vkládat do tlamy "násilím"..jakože otevřít mu co nejjemněji tlamu a dát mu do ní třeba polníček...vím, že můj leguán zezačátku (než si zvykla a začla se cítit u mě dobře a pravidelně jíst)taky moc nejedl a tak jsem ji občas takhle nakrmila, ani se nijak nebránila. Tak přeju štěstí a zdraví.

Díky za radu, avšak pokusit se nakrmit jej "násilím" by znamenalo přijít o prsty, oči a veškeré lidské iluze. Opravdu to není zvíře, se kterým bych mohl nějak manipulovat a i případná návštěva veterináře bude pravděpodobně zajímavý zážitek. Rozhodl jsem se zvýšit teplotu, uvidíme, zda to bude mít efekt.

pedrulko proboha, neraď tu takovéhle hovadiny, jako zbytečně cpát méně žeroucí zvíře násilím. Ten leguán méně žere proto, protože má nějaký důvod. Když se ten důvod odstraní, tak začne sám žrát hodně a není potřeba ho traumatizovat násilným krmením. U tohoto leguána není popsaný věk ani pohlaví. Ale za předpokladu, že je to dospělé zvíře v dobrých podmínkách, tak je vysoce pravděpodobné, že má teď období rozmnožování. Leguáni obou pohlaví v této době mohou fyziologicky méně žrát a někteří samci nemusí žrát skoro vůbec.. prostě to souvisí s tím obdobím rozmnožování, stejně jako možná agresivita, která v tomto období bývá častá. A pokud se to zvíře přestěhuje, tak má důvod navíc- je v novém prostředí a musí si nejdříve zvyknout. Dospělá zvířata si zvykají pomaleji, než mláďata.

takže tazatel udělá nejlépe, když vloží fotku ubikace a toho leguána, ať zjistíme možnou další příčinu, krom těch co už jsem psala.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...