Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochočení a rada s leguankem

Ahoj nepordail by mi někdo z vas chovatelů leguána? Mam doma asi ročního leguanka (Alfonza :D) říkám mu tak ale ignoruje me.Nemá asi rad koupání nevim proč ale snaží se mi z vany vylézt také mam napajedlo jako menší kamen ale nepije z něho po že ve vane když ho smacim mam ho ze zverimexu už 2 den ale trochu si zvyká na rodinu ale vždy si na me sedne na košili a nebo na záda a tam vydrží dlouho sedět a nic nedělat občas taky leze po závěsech na tyč kde sou upevněny a pod tyčí je topení (trubka) vyhřívá se nebo se me boji? Také ma na obou kolenech nesvlecenou kůži nevíte co sní prosím? Dekuju za rady a odpovědi :)

Pane Dejwe.
Předem se omlouvám za svou troufalost a mé řádky prosím berte jen jako upřímný názor ...
a možná i odpověď, proč se rady nehrnou.

▼ S pořízením zvířete vzniká úvazek na řadu let - doporučuji zde registraci.
Má to své výhody i váhu pro některé uživatele.
▼ Řadu poznatků a rad Vám může dát i nechovatel leguána.
▼ Všeobecně, a pokud správně rozumím "už DRUHÝ den doma", jistě bych jej tolik netrápil,
i když asi nevolá o pomoc a vypadá to, že mu nic není. Aklimatizace a přivykání
na manipulaci, člověka a třeba i zvonící telefon trvá řadu týdnů a měsíců.
▼ Už první slovo dotazu může některé potenciální pomocníky iritovat, rozčilovat, odrazovat.
Ochočení nebo raději "ochočení" je spíše vedlejším produktem dobré
a správné dlouhodobé péče o zvíře a manipulace kolem něj či s ním, ne však cíl.
▼ Všude mimo správně zkonstruované a vytápěné terárium mu bude jistě zima (asi krom tropických dní).
Při nižší teplotě klesá i aktivita a chuť se pohybovat, pokud nejde o život.
▼ Osobně se domnívám, že se bojí, kdykoli mu jakkoli kdokoli věnuje pozornost,
obzvláště manipulací a dotykem. Jinak by bylo podezření na nemoc.
▼ Koupání bude mít rád, ale i koupelna a vana je pro něj nové neznámé. Třeba se nikdy nekoupal.
Teplota vody, hloubka, technika, sprchování jsou nějaké, možná zcela nevhodné.
Pokud stojíte nad ním, může vás vnímat jako hrozbu predátora.
▼ Nesvlečená kůže pravděpodobně sama odpadne - správná vlhkost v terárku a pod. ?
▼ Roční ze zverimexu - jistě nejste první chovatel. Jak žil dosud?
Jak dlouho byl ve zverimexu je také důležitý údaj.

Pokusil se poradit nechovatel leguána, ale chovatel po dobu téměř půl století.