Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Herpes virus

Dobrý den, našla jsem že tato nemoc se objevuje u želv a slyšela, že se přenáší i na jiné druhy plazů, zajímá mě, co je na tom pravdy, protože o tomto nemůžu nikde nic najít. Slyšela jsem i že na tuto nemoc někomu vymřel celý chov hadů, tak zda to mohlo být vážně herpes virem, nebo to mělo jinou příčinu. Děkuji za odpovědi

ty herpes viry jsou většinou přenosné v rámci stejných skupin plazů - z želv na želvy, z hadů na hady atd. Chov na to samozřejmě vychcípat může, ale spíš je to zavlečením nakažených hadů do haďárny, želv do želvárny. Z želv na hady a ještěry se mohou zavléct spíš různé mikroorganismy, což ale taky může být průser.

Jinak u želv se to týká hodně eurasijských Testud, kde jsou myslím latentní přenašeči hlavně gréky. Proto není dobré chovat pohromadě různé druhy želv, jak bývá k vidění u různých "petkařů". Co mají pohromadě 2 hermanky, 1 horsfieldku, 1 graecu, 2 carbonárky a 1 sulcatu nebo pardálku. Ale je to známé i třeba u želv rodu Geochelone, Gopherus atd. Přičemž ty chilensisky jsou taky často latentní přenašeči. No a velmi vnímavé jsou vůči tomu třeba africké želvy, které pokud se nakazí, tak tam je pak často vysoká mortalita.

ne neměli, s herpes virem tam zrovna problémy nejsou. Ale zato od ní ostatní zvířata mohou chytit ty mikroorganismy. Pokud člověk chová želvy a další skupiny plazů, tak je potřeba důsledně dodržovat hygienu chovu a želvy dělat až naposled. Protože želvy jsou prostě dost riziko pro ostatní plazy, i když jsou jinak zdravé. Protože z hlediska těch mikroorganismů jim samotným to obvykle neva, ale pro ještěry už ty mikrouše z želv mohou být patogenní.