To V.R. a Afričan
Tohle se bezvadně poslouchá, ale bohužel je to dané tím, co prostě lidé chtějí. Valná většina lidí má ráda pestrá, barevná zvířata, ne zvířata v sice původních přírodních, ale u řady druhů nevýrazných fádních barvách, byť třeba vzácných druhů, forem, subspecií, nebo z lokalit, odkud se běžně nevozí. Prostě to neocení, nemá to pro ně hodnotu jako třeba pro Vás. Zájemců o taková zvířata je skutečně poskrovnu, většinou to jsou nějací specialisti. Běžné druhy přírodního zbarvení se prodávají vesměs začátečníkům, které přiláká "finanční nenáročnost". Kolikrát jsem nabízel zvířata různých druhů, která jsou v chovech málopočetná, neobvyklá, v chovech raritnější, přesto se nejednalo o zvířata drahá. Když se mi je povedlo udat, bylo to v zahraničí, kde byl obecně větší zájem, byť i tak to nebylo terno.Šlechtění barviček už se zvrhlo a například guttaty už se často nabízí i šlechtěné bez šupin, což mi přijde jako maximální perverze a neúcta k životu. Když pak člověk vyrazí někam na burzu, a stačí i Exotika v Praze, člověk by z těch barev nejraději vyvrhnul obsah žaludku. Milovník biodiverzity na stolech prodejců musí být často opravdu velmi trpělivý
Stačí se podívat jaký je zájem o E.maurus kontra E.cenchria. Cenchrie má výhodu toho, že už jako přírodní zvíře vypadá víc než dobře. Kdo chce ještě víc, jde do mutací. Zájem o chov maurusů je oproti tomu minimální a odchovy se prodají vesměs začínajícím chovatelům díky nízké ceně. To samé eublephaři - když mám nějaké klasiky, tak je chtějí lidi téměř výhradně jen na krmení a to kvůli ceně (pomalu zadara). Když jsem nabízel montanusy, tak je nikdo nechtěl ani za cenu stejně velkých nočníků. Ještě tak je zájem o přírodní guttaty, které ale chtějí pro změnu obchodníci na krámy, jelikož je opět získají co nejlevněji a na krámech z nich cenově udělají "mutace".
Celkově tuhle myšlenku podporuje i to, jak špatně se prodávají mutační zvířata, která se příliš neodlišují od svých přírodních bratranců. Třeba zmíněná mutace anery (u některých druhů jsou adulti fádně šedí, šedočerní, u jiných hnědí). Geneticky je sice cenná pro další projekty, ale pro obyčejné lidi to prostě nejsou zajímaví chovanci.
Naproti tomu korálovky se prodávají dobře i jako přírodně zbarvené. Proč asi? Protože už jako přírodní jsou barevně i kresebně výrazné, pestré.
Mě se líbí jak mutace, tak přírodní zvířata, u každého druhu to mám jinak, někde mutace daleko převyšují krásu přírodních zvířat, jinde ji zdaleka nedocilují, a připadají mi taková zvířata jen zajímavá, nicméně když odchovám konkrétní druh v "klasice" a v nějaké mutaci a poskytnu ho dalším zájemcům, tak zpravidla platí, že mutace oproti přírodním zvířatům nadneseně zmizí jak pára nad hrncem a přírodní zvířata až na výjimky nikdo nechce.
Jinak souhlasím, že scaleless zvířata jsou úlet. Neříkám, že nezajímavá, ale pro mě to je za čáru. Na druhou stranu - zase se na to nachází evidentně kupci, stejně jako na bezsrsté kočky, potkany, morčata, nejrůznější psí plemena a bezšupinaté akvarijní a jezírkové ryby.