Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěr pro začátečníka

Dobrý den, uvažuji o pořízení ještěra (agama, gekon, ještěrka,...) ale mám několik podmínek a nějak z těchto důvodů nemohu vybrat, tak mi třeba poradíte. Diskuze sem pročítala vše možné, ale...

1) Zvířátko musí být denní, noční gekon mi neprojde - špatné zkušenosti partnera z Asie, kde tyhle potvrůky dělaly dost rachot.
2) Velikost tak do 30cm i s ocasem, koukala sem na nějaké 10cm veliké a ono to zase snadno prchá. Občas se o to bude starat něco příbuzný, tak bych nerada našla po návratu z dovolené terárko bez osazenstva (dovča 2-3 týdny).
3) Neptejte se proč, ale délka života tak cca 5 let. 10 je už moc. Není to má podmínka, ale partner z jakýchsi praktických důvodů nic déle žijícího na začátek nechce. Už tak mám trošku problém si prosadit jakékoliv zvířátko, takže...

Asi tak. Bydlíme v paneláku, nic moc extra místa, takže veleještěr přes celou místnost nepřipadá v úvahu. Koukala jsem na felsumy, ale ty maličké mám strach že při péči někoho jiného prchnou, chameleonci jsou dost náchylní pro začátečníka, agamy žijí dlouho (budiž jim to přáno)...

Děkuji všem moc za rady a pokud tu někde takové vlákno již je, omlouvám se, ale nenašla jsem ho.

loading...

Tak zrovna Felsumy nejsou úplně zvířata pro začátečníky. Když už, tak pro ty s velkým citem pro zvířata. Ale zrovna madagaskarky, grandisky atd běžně žijí 15-20let, pokud je člověk dřív neumoří nevhodnou péčí.

Slečně bych doporučila asi nějakého Takydroma. Jsou to malé druhy, co při dodržení podmínek nejsou náročné a poměrně krátkověké, žijí pár let. Asi nejlépe T.sexlineatus, pokud sežene odchovového.

Ono to ani není tak o tom, jak moc pokročilý chovatel je, jako spíš o tom, jestli má cit pro zvířata. Takže jeden začátečník je může v pohodě zvládat a jiný vůbec, no.

Jinak velké druhy felsum, stejně jako gekončíci, vousatky, zelení leguáni, kočinčíny atd jsou druhy, které mají potenciál žít min. 15 let. Ale lidi je dost často zvládnou zlikvidovat během pár let, no.

a zkoušelas říct přítelovi, že kromě možnosti se přestěhovat i se zvířetem existuje i takzvaná inzerce. "Prodám levně dospělou zdravou felsumu, zn. stěhování." Problém vyřešen. Nebo si naopak už starší zvíře kupte na dožití, pokud si přítel není jistý, jestli bude mít chuť se deset let starat o ještěra. Nebo si pořiďte chameleona jemenskýho, to je začátečnický zvíře a na cca 5 let. Nepřipadá mi v ničem náchylnější než felsuma. Zjistit si co a jak je stejně nutný u obou.

No u denich druhu jste si vybrala zrovna neco co je o trochu narocnejsi na peci a to o svetlo. U felzum Vas omezuje predevsim ta kratkovekost, protoze tim Vam odpadnou prakticky vsechny vetsi druhy. Z ostatnich dennich gekonu muzete zkusit Gonatodes, Lygodactylus a Sphaerodactylus, ale tam je zase omezujici ta velikost, protoze malo ktery z nich ma pres 10cm, ale tyto druhy uz nejsou pro zacatecniky.

Mimochodem existuji prakticky naprosti tissi nocni gekoni.