Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus indicus complex

Mám dotaz na chovatele varanů z komplexu indicus. Rád bych si pořídil pár varanů, ale nemám tolik času a energie, abych se staral o hmyzožravé druhy (takže odpadají Ondaria, Prasius complex, atd) a zároveň nemám tolik místa, abych mohl mít doma adultní pár salvator, niloticus, panoptes hornii, atd. Proto dle mého selského rozumu připadají v ůvahu snad jen menší druhy neterestrických druhů (snad jen druhy a formy oddělené od indicus). Snad ještě Varanus gouldii flavirufus, kde vím ale jen o jednom samcovi v Evropě. Pecky jako Varanus olivaceus jsou samozřejmě zajímavé taky, na terraristik mě zaujal nový inzerát strejdy haďáka - ale na cenu si raději ani ptát nebudu :)

Zde jsou druhy z komplexu indicus, o kterých vím - cerambonensis je dle knihy o varanech, ze které částečně čerpám uváděn s velikostí cca 100 cm, což by mohlo být zajímavé. Z vlastních zkušeností však vím, že informace z knih se často diametrálně odlišují od reality (viz třeba Terralogy). Které z těchto druhů dosahují menších rozměrů? Lze tyto druhy držet na hlodavcích, ptácích, vejcích a rybách a pouze doplňkově dodávat hmyz? Prosím o vyjádření kompetentních lidí, kteří mají osobní praktické zkušenosti. Děkuji

indicus
doreanus
finschi
jobiensis
caerulivirens
cerambonensis
juxtindicus
lirungensis
rainerguentheri
obor
zugorum
yuwonoi
melinus

Ahoj.

:.(No.Filipínci= jsou teda zabití!! dík situaci jaká tam panuje téměř nedostupní a pokud tak jak píšeš bud je opravdu chceš a to se ani na ceny snad neptej.

Jinak Indicus=jsou po většinou střelci,čunácí co se válí i v zaprděné vodě ty rozměry co se uvádí tak to je těžké-" faremní" pokud příjdou jako baby tak to doženou ale sub-adultní bývají o něco menší.

Jj berou myš,kuřecí,ryba normál--jako baby si nějaký vezme saranče atd.ale většinou teda to mají spíše jako dotěrný hmyz a nechtějí.

No gouldíci+třeba varius -také dobří chce to místo+ many no páč nějako letí cena hore,ti jsou občas možní.Indicus momentálně se dělají nové povolení a bude dost záležet koliko vůbec ID povolí a jaké.

Díky za odpověď - co jsem koukal, máš doma hodně krásných varanů.

Chtěl jsem se spíše zeptat - co z komplexu indicus (nejen).. jaký varan v dospělosti nemusí být krmen z většiny hmyzem a zároveň se nejedná o 150cm velká zvířata?

V. gouldii flavirufus například dorůstá kolem 100 cm, bohužel je to Austrália a odkud se toho sem mnoho nedostane. Varius na druhou stranu už jsou zase poměrně velká zvířata - byli v nabídce, ale cena odpovídala nedostatkovosti "zboží"

Dobrý den,
já se omlouvám, že neodpovídám přímo na Váš dotaz, ale kdysi jsem viděl dospělého indicuse v DDM v Orlové a byl to docela macek odhaduji na délku tak těch 150 cm, ale překvapila mě především jeho mohutnost. Vůbec neznám jakékoli podrobnosti k tomu zvířeti, co jsem viděl, a tenkrát jsem se ani o varany nijak vážněji nezajímal, takže se mohlo klidně jednat o obézní zvíře. Nicméně bych se jen tak ze zvědavosti rád zeptal jaké máte prostorové možnosti, protože párek indicusů asi bude nějakej plac potřebovat? Také jsem o indicusech kdysi uvažoval, ale nakonec "zvítězil" před dvěma lety salvator, kterému plánuju na jaře dělat terárko 250 x 150 x 180 cm.
Pěkný den.

Ahoj.

Asi tak pokud bych měl u indicus na 100% odpovědět korektně tak aspoň za mě by to chtělo teda taxonomickou revizi,je v nich strašnej rozstřel a tím pádem i docela rozdíly v uváděných rozměrech atd.!!!

Všeobecně chodí označen jako -indicus--a pokud je to třeba--doreanus tak tam se mnohokráte dříve stalo,že z 10 ks.bylo stejných tak max 3-4 ostatní se nechali zařadit k jinému.To samé jobiensis také zhruba 3 druhy atd.

Ták asi tak velice rád bych ti napsal to a to je bomba to si pořid ale jak říkám je to hop a nebo trop záleží co v ID nabalí a to i přes to že pošlou foto]:).

Za ta léta mě jich prošlo rukama docela dost a zodpovědně mohu říci že dříve v dodávce jich bylo př.50 ks a měl jsem teda problém to správně určit-tak mohu jen za mě co bylo již sub-adultní.

zaměřil bych se asi na dostupnost a tím i správnost toho co by jsi dostal.

jobiensis--110-130 cm
melinus --120-140 cm
doreanus -- 130-160 cm

tito ovšem se špatnou dostupností a větší poř.cena.
cerambonensis--80-100
lirungensis--70-90
reineguentheri--70-90
zugorum --60-70? tady jsem adulta neměl
finschi -- 100-120.

No moc jsem ti teda nepomohl když budeš mít kliku tak třeba jobíci příjdou kolikrát nářezová zvířata barevná.

Jinak berou tito všichni myšky(popřípadě nastříhnout)nějací mají malou papuli:-),ryba-aljašská treska,losos,krevetka,
kuřecí nasekané,atd.chce to ovšem cit pro krmení aby vůbec vylezli na větev a v bazénu se potopili :-D

díky moc za tvůj čas a vyčerpávající odpověď - asi ještě nějakou dobu počkám, než se začnou objevovat odchovy menších druhů. Člověk si zajede, porovná velikosti rodičů a bude aspoň z čeho vycházet. Melinus a jobiensis jsem poznal, typické hlavy a zbarvení - ale indicus a cerambonensis bych opravdu nerozeznal

Nemáš zač děkovat jsou to jen velice kusé info.

No problém je ten u nich ---že si pár musí opravdu sednout:.( jinak odchovů tím pádem moc není.Jsou to holt potvory měl jsem tu páry yuwonoi a nic kdybych se postavil na hlavu sliboval jim hory doly tak na to prděli.

Melini občas jsou i jobíci ale zas tak pokud je někdo dokáže občas od inkubovat tak jsou již většinou zadaní .

Přeji mnoho úspěchu a jak já říkám není kam spěchat chce to u nich opravdu vybírat, připravit ubikaci atd.pro indicus jakož střelce to je dle mého nejlepší.