Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pozadie a osvetlenie pre chama

Dobrý večer. plánujeme si kúpiť jemenáka. Terárium mám objednané, výška 90x dĺžka 75x hĺbka 40. Vetranie hore dve tretiny mriežka a pás pod celými dvierkami. Na dne bude rašelina s pieskom, halúzky z vŕby a rastliny umelé. Chcela by som sa ale poradiť, z čoho spraviť pozadie. Kedysi som si robila z polystyrénu, natrela lepidlom duvilaxom (názov si už vôbec nepamätám, sú to roky) a opieskovala. Opieskovanie som 3x zopakovala. S pozadím som bola viac menej spokojná, bolo krásne a trvácne, ale zaliezal mi zaň hmyz, zaberal veľa miesta a myslím, že aj zapáchalo. Teraz som sa rozhodla iba pre niečo jednoduché. Najprv som rozmýšľala nad tapetou, ale po tom nevie liezť hmyz a ja chcem, aby sa špacíroval po pozadí, aby ho chamík lepšie videl. Potom som ho chcela iba opieskovať, ale to mi príde príliš jednoduché a nie až tak estetické. Tak som sa rozhodla pre niečo takéto
http://www.robimaus.cz/graphics/product/terarium-p ralesnicka-40x30x30cm-s-pozadim-robimaus-1168.jpg
len neviem, z čoho presne by som mohla toto pozadie vyformovať. nanášala by som to rovno na sklo. Najviac sa tu spomína univerzálne lepidlo na obklad, ale to nepoznám, netuším, akú to má konzistenciu, či sa dá namiešať aj na dosť husto, aby som tam mohla aj niečo tvarovať, a nie to tam len naliať ako, cesto na plech,. Rozmýšľala som nad napr cementom, alebo sádrou? Ale neviem, nakoľko je to vlhku odolné (rosiť budem max raz denne, ale aj tak veľa kvapiek sa tam vstrebe a nechcem, aby to robilo časom šasapatu) a tiež neviem, ako bude na tom držať piesok. Rada by som tam naniesla vrstvičku toho pozadia, do vlhkého spravila nejaké výrezy a rovno posypala pieskom, len neviem, či by to vôbec držalo na tom. prípadne by som to ešte po zaschnutí natrela nejakým lepidlom a až potom opieskovala.
a ešte by ma zaujímalo osvetlenie. O svetlo sa postarajú dve trubice, ktoré som mala aj kedy na terárku, svetla vydajú dosť na celé terárium, ale neviem, čo s ubv a výhrevnou žiarovkou. Väčšinou ich vídavam len vo vnútri terária, ale ja by som ich chcela mať len na sieťke položené. Je to nejaký problém? Vie sa cham cez sieťku plnohodnotne vyhrievať, alebo ich treba namontovať do vnútra?
hore bude takáto hustá sieťka http://sklocel.webnode.sk/images/200000049-33e9d34 e3b-public/Ter%C3%A1rium+standart+-+k%C3%B3pia13.j pg
a ešte sa neviem rozhodnúť, či Uvb svetlo, konk.26w repti glo, kúpiť 5. alebo 10. v tých testoch mi vychádza lepšie 10
takže zhrniem moje otázky :-)
1. z čoho vyrobiť pozadie
2. ktoré ubv kúpiť,5 alebo 10
3. či je problém ak budú položené iba hore na terárku, nie namontované vo vnútri
ďakujem pekne za váš čas.

Pokusím se pomoci

2) Reptiglo má na webu nějaká měření a tabulky vzdálenosti, které jsou napsané i na obalu žárovek. Současně jsem našel i reálná měření a troufám si tvrdit, že pro Chameleona Jemenského stačí 5.0 (100) pokud je bez mřížky a tak, aby svítila z cca 15-20cm na místo kde se nejčastěji vyhřívá. S větší vzdáleností pak je lepší 26W, ale neplatí, že má 2x vyšší výkon. Je to s bídou o 1/3 víc
http://www.exo-terra.com/en/products/compact_fluor escent_bulbs.php

3) UVB určitě napřímo v teráriu a nebo na něm, ale tak, aby nebylo moc daleko (viz bod výše)a bez skla a mřížky. Sklo nepouští UVB a mřížka sice ano, ale hodně ho omezí. Výhřevná žárovka topí do všech směrů a teplo stoupá nahoru tj přijdete o velkou část výkonu směrem do terária. Jinak ale při použití dostatečného výkonu a reflektorové žárovky to půjde. Mřížku která je kovová a bude zbytečně odvádět teplo bych ale pod světlem odstranil.

Dakujem pekne za ochotu a čas :-) tak medzičasom som sa rozhodla, že to spravím takto (resp. nie rozhodla, ale objavila som túto foto :-D), je to taký kompromis. nie je to položené na sieťke a ani to nezaberá príliš veľa miesta v teráriu

Ano, tohle řešení na fotce mi přijde docela ok a funkční. Osobně mám u obou žárovek částečně stínidla, ale to už je spíš věc estetiky. Hlavně dejte větvičky tak, aby se chameleon nespálil a nemohl na žárovky lézt. Můj je docela horolezec a musel jsem mu z boku od pozadí udělat plechový kryt, protože se mi houpal na kabelu od UVB. Hodně mě překvapil tím kam všude se natáhne a vyleze. I tak dobudoucna uvažuju o zakrytí topné žárovky hrubým drátěným rastrem.