dotaz na UVB metr - alternativa k Solarmeter 6.2
Chtěl bych poprosit o názor někoho znalého, kdo se trošku vyzná v technice pro měření UV záření. Rád bych si pořídil UVB metr pro kontrolu UVB zářivek a výbojek do terárií. Vím o modelu Solarmeter 6.2, který používá řada lidí. Jeho cena ale není úplně nízká (zvláště u nás). Našel jsem tuto alternativu.
http://www.jspshop.cz/mereni-svetla-a-zareni--luxm etry/yk-35uv-meric-uv-zareni/
Myslíte, že se to dá použít k podobným účelům? Díky!
ten lacný prístroj vie merať iba v obmedzenom spektre UV žiarenia 290-390nm,t.j.iba UVB,pokial by si chcel mať možnosť merať celé UV spektrum/UVA-UVB-UVC/ tak potrebuješ prístroj,ktorý vie merať od 90nm-400nm....ale dotyčný lacný prístroj,pokial je požiadavka výlučne merať UVB by mohol vyhovovať pre domáce merania ako cenovo dostupná alternatíva nejakého výrazne drahšieho prístroja.....
kéž by, ten přístroj měří UVA + UVB dohromady +- 10 nm. V podstatě obdoba emerickýho Solarmetru 5.0, ale typ senzoru: exkluzivní UV dioda ve mě nevzbuzuje zrovna důvěru :) (např. Solarmetry používají GaAsp). Není to přímo UVB metr, ale pro vlastní měření stárnutí lamp to postačí. K tomu ale podle mě teda postačí i levnější přístroje - třeba indexmetry.
proč 90? uvc začíná ve 180 nm.
lineárne UVC = cca 100-290nm,UVA končí na 435nm,takže dotyčný prístroj nezmeria UVA kompletne,takže sa nedá použiť na meranie UVA žiarenia,neodmeria časť spektra,ktoré ukazuje na ukončeni účinnosti UVA žiarenia a nezmeria pokles účinnosti svietidla v stave,keď už nevylučuje žiadne meratelné UV žiarenie ale len viditelné svetlo,takisto neodmeria začiatok,resp najškodlivejšiu časť UV spektra,ktoré je tvorené rozpadom a končiacim roentgenovým žiarením,t.j spektrum v rozsahu cca 85-100nm a začínajúcim UVC,takže v podstate vzhladom na meratelnú odchýlku zmeria adekvátne len UVB časť svetla....
Jasně tak pokud se bavíme o kompletním spektru UV - VIS a třeba i IR, tak je to o ničem, s tím samozřejmě souhlasím a to jsme si nerozuměli. Psal jsem v kontextu s tím, co zajímá toho člověka a to je u UVB lampy samozřejmě UVB - proto pro měření stáří lampy ten přístroj postačí + že to není pouze UVB metr - to jsem narážel na zadavatele a název vlákna. UVA končí ve 400 nm přesně, určitě ne 435. UVC se omlouvám, je to 100 - 280.
Toto ale u žádné lampy si myslím nenajdeš. To by musel ten výrobce být už úplný šílenec, většinou pokud se najde UVC tak je to ve vlnových délkách spíš blízko UVB záření. Samozřejmě vyloučit nic nemůžu, to je jasné.
Díky všem za odpovědi, jde mi opravdu čistě o UVB záření kvůli kontrole vyzařovaného UVB u výbojek a kompaktů.
Takhle to nepůjde.
Lze ho použít v tom smyslu, že když ho dám pod novou lampu, tak ukáže, dejme tomu 600. Za nějakou dobu ukáže míň... podle toho poznáte jak rychle to UV klesá, ale vzhledem k tomu, že není jasné, jak je přístroj kalibrován tak to číslo 600 (nebo jakýkoliv jiný číslo z toho měřáku) nemusí udávat v podstatě žádný validní jednotky (edit:což já vám nedokážu nijak potvrdit). Takže to číslo se dá použít jako referenčí - výchozí bod, od kterýho pak poznám, jak rychle lampa ztrácí výkon. Ale pokud mi pak ten přístroj po půl roce změří 300, tak vím jen to, že lampa ztratila polovinu UV v rozsahu toho měřáku. Nic víc. Čistě UVB u lamp tím tedy nezměříte v nějakých rozumných číslech už jen z toho důvodu, že jednotky jsou v mW/cm2 s rozlišením 2 mW/cm2, takže to, co ty lampy vyzařují (většinou do těch 2 mW/cm2) je pod hranicí citlivosti senzoru tohoto přístroje.
Solarmetr bude myslím to nejlevnější co má smysl, pokud chcete měřit přímo UVB. Jak jsem už psal, já bych se asi spokojil i s indexmetrem - ale použití je to stejné viz výše...
Paráda, díky za odpověď. Jdu tedy do Solarmetru :)
Jen si dej pozor, že Solarmeter 6.2 UVB změří záření v celém rozsahu UVB. Což je samozřejmě naprosto v pořádku a logické, nicméně nezměří ti to u lampy "D3 aktivní" UVB, tj. nepoznáš, jestli lampa ještě "umí vyrábět" vitamín D3 nebo ne (to teda pomocí toho metru nezjistíš ani u nové - nepředpokládám ale, že si objednáváš nonamy z číny?).
Příklad - vlnová délka 299 nm (UVB) je velice aktivní pro tvorbu vit. D3, vlnová délka 315 nm (UVB) už není schopna působit na cholesterol v kůži tak, aby se tvořil previt. D. A měřák ti změří od 280 - 315 nm všecko dohromady.