Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zařízení akvaterária pro želvu žlutolící

Zdravím,

potřeboval bych poradit od někoho zkušenějšího, jelikož jsem naprostý začátečník. Známí se chtějí zbavit své vodní želvy žlutolící a my přemýšlíme, že bychom se jí ujali. Je to to samička ve věku asi 4 roky. Velikost krunýře je 12cm. Doposud ji chovali přes léto v nádrži na zahradě, kde měla dostatek slunce. V zimě ji údajně zimovali ve sklepě...

My bychom ji mohli mít jedině celoročně doma, jelikož bydlíme v bytě. Co jsem hledal, nanašel jsem v chovatelských potřebách větší akvaterárium než 96l (velikost 80x40x30). Předpokládám, že časem by bylo nutné pořídit větší. Kde je tedy sháníte? Předpokládám, že by mělo být i hlubší..

Další věc, na kterou bych se chtěl zeptat, je výběr UVB lampy. Co jsem si pročítal, tak tady byla doporučována například tato. https://www.robimaus.cz/kompaktni-uv-zarivky-g40/z arivka-reptile-200-25w-kompaktni-uvb-exo-terra-hag en-p1350 Vyhovovala by tedy, anebo raději nějakou jinou?
Četl jsem, že je nutné také umístit zdroj tepla k vyhřívání, jelikož UVB lampa sama o sobě moc tepla nevydá - tedy nějakou jinou žárovku? Měli byste prosím konkrétní tip? Četl jsem, že žárovka pro vyhřívání a i UVB zářivka by měla být umístěna nad ostrůvkem pro vyhřívání vedle sebe. Kolik hodin denně se doporučuje nechávat želvám světla zapnutá?

Nešla by použít namísto dvou samostatných například tato lampa, která vydává UVB záření a zároveň teplo? https://www.robimaus.cz/uv-lampy-bez-predradniku-g 144/lampa-160w-uvb-par38-reptispa-p1529

Považujete za nutný, pokud želva bude mít zdroj tepla na ostrůvku, i výhřev vody prostřednictvím topítka? Prodávají se nějaká speciální do želvárií, anebo lze použít jakékoli topítko pro akvarijní rybičky?

Další dotaz se týká filtru. Četl jsem, že není vhodné používat filtry s přepadem. Stačí tedy nějaký menší vnitřní akvarijní filtr, co se používá pro rybky? Nebo nějaký speciální pro želvy?
Dále předpokládám, že je vhodné pořídit i nějakou odsávačku na kal z akvaterária.

Děkuji za jakoukoli radu.

ahoj, tak ve stručnosti :

akva scháněj např. https://www.ifauna.cz/akvaristika/inzerce/r/detail /3023105/akvaria/

pro jednu optimum 100 - 120 délka, kol 50 šířka, a cca 60 výška - pro sloupec vody 40 (vše v cm)

vyjde mnohem levněji, než nesmyslné sety v ofiko akva

fitr je nejlepší vnější (dle litrů vody)

vhodné pořídit i nějakou odsávačku na kal z akvaterária.

stačí kus zahradní hadice, při krmení mimo odsaju co nevezme filtr, tak 2 - 3 kýble

UVB není nezbytné (ale není na závadu ;-) ), budeš-li krmit přirozenou potravou - což je

na "sušené vymoženosti" ze zverimexu zapomeň, jsou na tři věci
krmte:
1)Ryby
by měli tvořit hlavní složku potravy. V ideálním případě by to měli být přiměřeně velké ryby podávané vcelku včetně kostí a vnitřností. Lze je koupit jako nástrahy v prodejnách pro rybáře, bo načeřínkovat
2) Žížaly
Dají se také koupit v nástrahách pro rybáře. Žížaly lze i chovat.Třá v dřevěné bedně s vrstvou vlhké zahradní zeminy. Krmíme je rostlinnými zbytky.
3)Šneci + slimáci
Ke krmení se hodí druhy s ulitou i bez ní suchozemští i vodní.
Dají se snadno sehnat malé achatiny (lidi už ani nevědí co s nimi)
4) Patentky
Jsou výborným krmivem obzvlášť pro mláďata. Dají se koupit v akvaristice buď živé nebo mražené.
5) Rostliny
S tím jak želvy dospívají, začínají vyhledávat víc rostlinné potravy. Některé z želv rostlinnou potravu zcela odmítají.
- vodní rostliny (douška, okřehek, růžkatec),
- suchozemské rostliny (ptačinec, smetanka, jetel, jahodník).

Na zimu namrazit ryby, bo udělat želatinovou směs.
krmit mimo akvárko v lavoru cca co 4 den, ad libidum

pokud želva bude mít zdroj tepla na ostrůvku, i výhřev vody prostřednictvím topítka

na ohřev nad ostrůvkem stačí obyč žárovka (40W) umístěná tak vysoko, aby na karapaxu bylo kol 35°C
teplota vody stačí pokojová, takže topítko do vody netřeba