Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak rozkrmit nové, problematické mládě

Ahoj. Předem se omlouvám za slohovku, ale pokusím se zde poskytnout všechny informace a poznatky, abych vystihl můj problém co nejlépe. Minulou středu jsem si pořídil 4 měsíční mládě chameleona jemenského, samičku. Jedna "chyba" hned ze startu byla to, že byla koupena ve zverimexu a ne u chovatele...ale mě to nedalo, a byť jakožto s tímhle druhem začátečník, tak jinak už zkušenosti s pár exoty mám, jsem nějak chtěl koupit právě ji a dostat ji z těch podmínek, které tam měla fakt otřesný. Nicméně jsem ji okukoval už měsíc a byla stále při životě, což značilo aspoň to, že přijímá potravu a pije, jen byla bojácná, na což mě upozornila i prodavačka. Od doby, co ji mám doma ale sama nežere, i ve zverimexu jedla pouze z misky a jen od určitých zaměstnanců, ostatních se bála, a i tak jedla do 10ks, max 9 jsem slyšel, ale během dvou krmení za den, což mi přijde málo. Nebo se pletu? Doma snědla od středy 1 cvrčka, kterého si vzala z mističky, jinak potravu nepřijímá a nepije. Po dvou dnech jsem ji vzal na veterinu, kdy už byla viditelně slabší a v horší kondici, tam byla jako příčina stanovena stres z převozu a nového prostředí, který prý opadne. Dostala injekci s vitaminy, pár kapek vody ze stříkačky do tlamy a předepsaný klid, nesahal jsem, nevytahoval ji ven z terária. Nicméně ani po pěti dnech nejeví zájem ani o potravu, nepije, terárium prolézá a zkoumá, ale prokládá to pospáváním, což vím, že taky není dobře. Poslední tři dny se mi do ni po večerech daří dostat cca 10 cvrčků, ale musím jí je dávat do tlamičky pinzetou, pak si je bere, ale jazyk nevystřelí, sedí na ruce, kterou mám stále v teráriu, neutíká, sedí, sama se jí i chytí a přeleze, pak mám v pinzetě cvrčka, přiložím na tlamičku, pootevře ji, dám cvčka dovnitř, bez problému ho spolkne. Vodu si vezme pár kapek opět jen z ruky ze stříkačky, kdy ji dostane přímo do tlamičky, nicméně pak se sama otočí, až jí to "stačí", přeleze na kytku, vždy se vyhřeje a do 10 minut zaleze a zase spí. A není to tak, že by na to čekala, až ji nakrmím, musím ji k tomu lehce přemlouvat. Vím že to není asi nejkvalitnější řešení, ale asi jediné, jak se mi ji daří udržet živou. Vyměšovala se 2x za tu dobu, trus má tmavý, pevný ,takovou šišku lesklou, na konci bílý řidší a žlutou tečku na závěr :-D. Bříško měkké. Zkoušel jsem misku, jak byla zvyklá, zkoušel jsem je vypustit po teráriu, různě velké kusy, nic nepomohlo. Terárium má vlhkost kolem 55-65%, teplotu dole cca 24 st. a pod zdrojem 30, dále má UVB, totožné jako ve zverimexu. Větrá dle mého dobře, ventilaci má pod dvířky ze přední strany a nahoře je terárium otevřené, jen zasíťované z poloviny celé plochy, takže větrá dostatečně, nesmrdí, netuchne. K lezení má umělý břečťan, kam zalézá na noc a živou dracenu, která je vysoká, na ni sedí ráda a hřeje se. Když ji ale ručně nekrmím, tak prostě nežere, slábne a zapadají ji očka. Pokud ji krmím, je v lepší kondici téměř hned, čilá, aktivní, přelézá, ale pospává stále, po podávání vody má lepší už i oči. Barvu má sytou zelenou, bez náznaku nepřirozenosti. Prosím o radu, jak ji rozkrmit. Vitaminy dostala injekčně na veterině a jednou i jako prášek je to multivitaminová směs přímo pro chamíky, opět Exoterra, opět je na to zvyklá ze zverimexu. Pokud je něco lepšího, nechám si poradit. Vím že pět dní není na nové prostředí nic moc, ale kdyby nedostala nic, nejpíše by už uhynula, když jsem viděl to zhoršení už po dvou prvních dnech, protože už nebyla v top stavu od koupě, kde jedla v nedostatečném množství a ve špatných podmínkách, ale já hlava soucitná se ji chtěl ujmout. Otázka je, jestli si můžu dovolit ji přestat krmit a nechat ji vyhladovět, kdy ji to pak snad donutí brát si samotnou. Pokud takto, jak dlouho si mohu dovolit ji bez potravy nechat? Jak dlouho je to ještě "bezpečné"? Pokud je to špatně, máte prosím nějakou radu, co dělat? Vrátit ji nehodlám, tam by dopadla zle, to mi nedá svědomí, chci ji nastartovat a poskytnout kvalitní podmínky. Děkuji za pomoc

Ahoj. Tak sice nikdo nereagoval, ale kdyby někoho zajímalo, jak to odpadlo, tak bohužel, chameleona jsem musel nechat utratit - po konzultaci s veterinářem - specialistou na plazy, kdy jsme už posledních 10 dní léčili nemoc antibiotiky intravenozně. Nechal jsem dělat pitvu a potvrdilo se jeho podezření, bakterie - komplet napadený organismus. A důvod nepříjímání potravy - hnisavé výpotky na vzduchových vacích, prý nebyly vůbec funkční a chamík nemohl polykat a když už ano, dusil se. Plus se poslední týden ještě objevil zápal plic, nejspíše díky celkovému oslabení a té bakterii. Na jednu stranu mě mrzí, že to takto dopadlo, na druhou jsem rád, že jsem ho dál netrápil marnými pokusy, protože pomoci se nedalo. A co mě utěšuje, podmínky mám potvrzeno, že jsem měl kvalitní a nezanedbal jsem ze své strany nic, takže během měsíce pořídím nového jedince, který mi snad bude dělat více radosti :-) A mimochodem - podal jsem s pitevní zprávou reklamaci k prodejci a nyní čekám na vyjádření. Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví.

Zdravím, dobře, že jste to sem napsal. Poučení pro ostatní - nekupovat ve zveráku. A ještě dejte vědět, jestli Vám vrátí peníze. Chamíka vemte pak od chovatele. Já si před třemi nedělemi pořizovala šestinedělní samičku a když půl dne nežrala, byla jsem na nervy. Teď už baští šváby, cca 15 denně. Tak držím palce, ať dobře pořídíte.

Dobrý den. Ano, zverimex se k tomu postavil "jako chlap" a vrátili mi celou kupní cenu :-) Nyní už mám doma týden nového chamíka, tentokrát samce a přímo od chovatele. Je to obrovský rozdíl, jak ve vzhledu, v kondici, aktivitě, žravosti, no prostě ve všem.