Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus acanthurus

Pekný večer,
pre svojich dvoch varanov, ktorých som zdedil a podľa papierov by malo ísť o 1,1 (fotky kloák sú v inom vlákne), som vytvoril veľké terárium. Pôvodne som ich chcel v ňom chovať oboch spolu, hoci predtým asi 6 rokov (podľa papierov) ich bývalý zosnulý kamarát - terarista choval samostatne. Bohužiaľ, už sa nedozviem dôvod, prečo ich mal samostatne a či skutočne ide o párik. Lenže ani nie po 5 minútach sa jeden z varanov zahryzol do krku druhému (pridal som ich temer naraz) a tak museli ísť zas sólo. Mám v chove skutočne párik? Navyše u tohto druhu je chov oboch pohlaví v skupinke že vraj možný (údajne aj keby šlo o 2 samcov či 2 samice), ale po dnešku o tom akosi začínam pochybovať...

loading...

1/ oddělený chov může mít krom vnitrodruhové agresivity i důvod
v načasování chovu, případně potřebné stimulace partnerů pro páření
při "novém" setkání ve správný čas (teploty, vlhkost - viz příroda)

2/ popsaná agresivita nemusí být důkazem stejného pohlaví ale právě naopak

3/ sbližování se nezřídka děje přes mříž(ku) - pachy, fyzično ale bez kontaktu

4/ nové prostředí, změny v potravě a pod. můžou být zásadním faktorem

5/ vyšetření pohlaví - viz zkušený MVDr. či chovatel

6/ do dalšího doporučuji oddělený chov

7/ možnost chovu ve skupině nedokáže odstranit individuální agresivitu
některých jedinců