Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zadržená snůška chameleona

Zdravím,
obracím se na vás s prosbou o radu ohledně zadržené snůšky. Naše rok stará Julinka začala 23.12. hrabat v terárku, okamžitě jsme přidali dostatek substrátu, navlhčili a udusali, večer ještě hrabala, ráno už byla v noře hlavičkou venku, potom noru zahrabala a odpočívala, ale my v ní vůbec nic nenašli, nevykladla ani jedno vajíčko. Snůška je planá a její první, nepřišla zatím do styku se samečkem, i když to máme v plánu. Jelikož pěkně jedla i pila, lezla, počkali jsme pár dní, zda to nezkusí ještě jednou, zda předtím ještě třeba nebyl ten správný čas, pak na ní ale bylo hodně vidět vyčerpání, hodně spala, moc se nehýbala, byla ponejvíc pouze na větvi, stále ale jedla a pila. Konzultovala jsem toto s veterinářem, řekl, abychom přijeli na RTG, zadržená snůška se potvrdila, píchl jí oxytocin a nechal si jí u sebe týden, pravidelně nás informoval o jejím stavu, za ten týden u veterináře vykladla 7 vajec, minulý pátek nám jí vrátil zpět s tím, že ještě bude klást, že to prý není otázka jednoho dne, v sobotu nakladla 2 vajíčka. Dnes jsme mu volali, že se nám to pořád nezdá, že to trvá už dlouho a je na ní dost vidět vyčerpání, hodně spí, i když teda cvrčky si pěkně chytá sama a sní jich dost. Bylo nám řečeno, že tato snůžka může trvat i 3 týdny, že to jde postupně, že jí máme nechat v klidu a pokud do čtvrtka nic víc nevyklade, máme přijet. Zdá se mi to divné, normálně má samička vyklást během pár hodin do nory a najednou je normální že klade postupně skoro 3 týden? Mám strach, abychom něco nezanedbali. Mám na veterináře tlačit, aby jí je vyndal chirurgicky? Předem moc děkuji za jakoukoliv radu.

Zdravím, tak toto taky slyším poprve. Ale začnu takhle: měl sem taky samičku (i samečka kterej byl ale o půl roku starší) od úplnýho mimina (měřila v těle asi 5cm :-) ), odchoval sem ji v podstatě na okně na kytce (samozdřejmě s výhřevem a UVB), dokonce sem měl strach že to nezvládnu jak byla maličká. Ale vyrostla a byla krásná v dobré kondici. Samečka sem mezitim připravoval na kontakt s ní s pomocí zrcátka. Pak proběhlo seznamování kdy sem oba dal na gauč a sledoval sem je. Sameček se choval tak jak by měl, což bylo důležitý aby na ní neútočil. No abych to neprodlužoval, nakonec proběhlo páření a pak hned jak sem ji uviděl na zemi okamžitě sem dal do terárka připravenou rašelinu. Tak teda pár dní hrabala, najednou sem našel jedno vajíčko jakoby ho vytrousila tak sem prohledal celej substrát, nic. A pořád hrabala, pak zas vytrousila vajíčko a to už se mi nezdálo tak sem ji vzal na veterinu kde taky dostala oxík ale pořád nic, tak dostala znova a furt nic, nakonec se teda provedla operace kde se zjistilo, že v ní prasklo vajíčko :-( s čímž se bohužel nedalo nic dělat, takže sem souhlasil s eutanazií. Tímhle sem se chtěl podělit s mojí zkušeností a hlavně s postupem veterináře. Takže, moje rada: zkuste najít ještě jiného veterináře přes plazy pokud máte v okolí ještě nějaké možnosti. Např. v Praze jich je dost. Tak snad to vaše samička zvládne a dejte případně vědět jak ste dopadli, přeju hodně štěstí